Volili, ker je kralj tako rekel

Foto: Žurnal24 V 60. letih prejšnjega stoletja v Butanu ni bilo utrjenih cest, elektrike in nit
Prebivalci himalajske kraljevine Butan so po več kot stoletju vladavine kraljev prvič volili parlamentarne predstavnike.
Oglej si celoten članek

Volili so 47-člansko narodno skupščino, ki si bo oblast delila s kraljem. Kralj, 28-letni Jigmej Kešar Namgjal Vangčuk, bo ostal državni poglavar in tako ohranil precejšen vpliv na politiko.

Na volitvah so se pomerili samo univerzitetno diplomirani kandidati dveh strank - Ljudske demokratske stranke (PDP) in Združene stranke Butana (DPT). Obe stranki sta obljubljali podobno, in sicer pospeševanje rasti, gradnjo cest in ostale infrastrukture ter vztrajanje pri kraljevem konceptu nacionalne sreče.

Močna prevlada zmagovite stranke
"Glasovanje se je končalo in pričelo se je preštevanje,
" je povedal tiskovni predstavnik volilne komisije Tsering Dorji. Po prvih neuradnih rezultatih je zmagala DPT, dobila pa naj bi kar 44 od 47 sedežev v narodni skupščini. Volilna udeležba je bila po podatkih komisije več kot 79-odstotna. Končni uradni rezultati bodo znani v torek.

Le malokdo izmed 600.000 prebivalcev je z volitvami zadovoljen. Kandidati se opredeljujejo za monarhiste, člani strank opisujejo volitve kot "srce parajoče", volivci pa se bojijo za prihodnost dežele gromečega zmaja.

Na volitve po ukazu

Budistični kralj je imel v Butanu od nekdaj največjo moč. Himalajska država je bila dolgo znana po svoji izoliranosti in izmikanju modernizaciji. Z internetom in televizijo so se srečali šele leta 1999. Njihova politična filozofija o "narodni sreči"  išče ravnotežje med materialnim napredkom in duhovnim blagostanjem.

Butanci so prvič volili. © Reuters

 
Volitve potekajo, ker je tako ukazal kralj, zato tudi ne pričakujejo nemirov. Volišča se bodo zaprla ob 12. uri po srednjeevropskem času, prvi rezultati pa naj bi bili znani kmalu za tem.

Opazovalci volitve označujejo za korak k odpiranju Butana, ki vsako leto sprejme na tisoče turistov v strogo nadzorovanih in dragih organiziranih skupinah. Država naj bi postala tudi članica Svetovne trgovinske organizacije (WTO).
Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.