V nadaljevanju preberite:
- DHMZ je za celotno Hrvaško izdal opozorila; za reško in splitsko regijo velja rdeče opozorilo zaradi vročinskega vala s temperaturami nad 35 °C.
- Za dubrovniško regijo velja oranžno, za preostanek države pa rumeno opozorilo. Prebivalce pozivajo k previdnosti in zaščiti ranljivih skupin.
- Po besedah Ivana Guttlerja bi lahko v Evropi temperature 50 °C prvič izmerili čez 10–20 let v južni Franciji ali Italiji.
DHMZ je izdal opozorila za celotno območje Hrvaške. Najhujše, rdeče opozorilo, je bilo izdano za reško in splitsko regijo. Za reško regijo je bilo opozorilo izdano zaradi vročinskega vala, kar pomeni, da bodo temperature nad 35 stopinj.
"Bodite previdni, pričakujejo se izjemno visoke temperature. Zaščitite sebe, otroke in starejše. Upoštevajte nasvete pristojnih organov. Možne so okvare na določeni infrastrukturi," so sporočili iz DHMZ.
Enako opozorilo je bilo izdano za splitsko regijo. Za dubrovniško regijo je bilo izdano oranžno opozorilo, za preostali del Hrvaške pa rumeno opozorilo. Vodja DHMZ je za 24sata povedal, da je bila najvišja temperatura v Evropi doslej zabeležena avgusta 2021, ko so na Siciliji izmerili 48,8 stopinje.
Najvišja temperatura, ki so jo kdajkoli izmerili na Hrvaškem, je bila 42,8 stopinje Celzija v Pločah avgusta 1981, je povedal Ivan Guttler iz DHMZ.
Razkril je tudi, kdaj lahko v Evropi pričakujemo 50 stopinj Celzija. "Temperature 50 °C se ponekod po svetu pojavljajo že danes. Ocenjuje se, da bomo na območju Evrope prvič izmerili 50 °C čez približno 10 do 20 let, in sicer na območjih južne Francije ali Italije, ki so najbližje tistim delom sveta, kjer so temperature 50 °C že običajne," je povedal Guttler.
Najbolj vroče je bilo torej 81 leta v prešnjem tisočletju, ko so bile temperature čisto normalne. Brrrr, zebe me!
PRED CCA 7 LETI JE JANŠA S PRIMCEM PREDAVAL ČLANOM SDS O KLIMI ZEMLJE IN ZATRJEVAL, DA ČLOVEK NIMA VPLIVA, …
Če ne prej, pa ko bo 100 stopinj, se bomo zbudili iz pravovernega sna in zbrcali tistih nekaj pravovernežev, ki …