Vsaj 140 mrtvih, 800 ranjenih

Foto: Žurnal24 Več kot 800 ljudi naj bi bilo ranjenih v spopadih.
V zahodni kitajski provinci Xinjiang so v noči z nedelje na ponedeljek izbruhnili nasilni spopadi med policijo in dvema etničnima skupinama. Umrlo naj bi 140 ljudi, vsaj 800 je ranjenih.
Oglej si celoten članek

Predstavnik kitajske vlade je povedal, da je policija v spopadih aretirala več sto ljudi, oblasti pa so zaprle več četrti. Zjutraj naj bi se razmere v provinci umirile. Kitajska tiskovna agencija je najprej poročala o treh mrtvih, nato pa se je število začelo povečevati. Kitajska televizija je nato predvajala posnetke iz mesta, ki ga je zajelo nasilje. Pokazali so krvaveče civiliste, goreče ali pogorele avtomobile in avtobuse ter posnetke skupine izgrednikov, ki so na policiste metali kamenje in prevračali policijska vozila.

Spopad zanetila manjšina?
Po poročanju tujih medijev naj bi kitajske oblasti krivdo za spopade pripisale ujgurskim disidentom, ki naj bi Ujgure v Urumčiju nagovorili k napadom na Kitajce oziroma Hane. Kitajci predstavljajo večinsko prebivalstvo, v provinci Šindžiang pa živi približno 8,3 milijona Ujgurov. Nekateri predstavniki te muslimanske manjšine, ki imajo tesnejše kulturne vezi z narodi v srednjeazijskih državah kot s Kitajci, kitajske oblasti obtožujejo, da pod krinko boja proti terorizmu izvajajo politično, versko in kulturno nasilje.

Ujgurski voditelji v izgnanstvu so medtem obtožili kitajske varnostne sile, da so se na miroljubne proteste odzvale s preveliko silo. © AFP

 
"Preiskava je pokazala, da je napad zasnoval Svetovni ujghurski kongres, ki ga vodi separatist Rebija Kadir," trdi vlada. Pripadniki manjšine Ujghur trdijo nasprotno. Njihov protest je bil povsem miroljuben, ko jih je nenadoma napadla policija. Ujgurski voditelji v izgnanstvu so medtem obtožili kitajske varnostne sile, da so se na miroljubne proteste odzvale s preveliko silo in nediskriminatorno streljale.

Napetost narašča
Provinca Xinjiang, kjer živijo večinoma muslimani, je že vrsto let prizorišče nenehnih napetosti in spopadov. Etnična manjšina Ujghur si namreč že vrsto let prizadeva, da bi se odcepila od Kitajske in večinske populacije Han. Izgredi so obenem spomnili na smrtonosno nasilje v Tibetu marca lani, ki je izbruhnilo, ko so Tibetanci na ulicah prestolnice Lhasa napadli Kitajce. Sicer pa letos mineva tudi 60 let, odkar so kitajske enote vstopile v Šindžiang in območje mirno osvobodile. Zagovorniki neodvisnosti območja še vedno trdijo, da je bil ta korak invazija.
Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.