Začeli z vajo, ki vključuje jedrsko orožje

Foto: Epa
Foto: Epa
Rusija in Belorusija sta začeli vojaško vajo, v kateri bo vključeno tudi jedrsko orožje, je sporočilo belorusko obrambno ministrstvo. Do kdaj bo vaja trajala, niso sporočili.
Oglej si celoten članek

V okviru vaje je "predvideno usposabljanje za razporeditev jedrskega orožja in pripravo na njegovo uporabo v sodelovanju z Rusijo". V sporočilu na družbenih omrežjih je belorusko obrambno ministrstvo dodalo, da bo v vaji sodelovalo tudi letalstvo in enote za izstreljevanje raket. Ob tem je izpostavilo, da vojaška vaja "ni usmerjena proti tretjim državam in ne predstavlja grožnje za regionalno varnost", poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Belorusija, ki meji na Ukrajino in tri članice Nata - Poljsko, Litvo in Latvijo -, je tesna zaveznica Rusije tudi v njeni sedanji vojni z Ukrajino. Že leta 2023 je Moskva v Belorusiji namestila taktično jedrsko orožje, lani pa še hipersonično raketo orešnik, ki se lahko opremi z jedrskimi bojnimi glavami.

Zelenski krepi enote na meji z Belorusijo

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je minuli teden odredil okrepitev enot na severni meji z Belorusijo, ker da Rusija od tam načrtuje izvedbo nove ofenzive na Ukrajino. Ocenil je, da namerava Moskva Belorusijo še globlje potegniti v vojno v Ukrajini, potem ko je iz nje leta 2022 sprožila invazijo nanjo.

Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je danes zavrnil te obtožbe in jih označil za poskus podaljšanja vojne.

Ruski predsednik Vladimir Putin, ki se je v več kot štiriletni ukrajinski vojni soočil z vrsto neuspehov, je sicer že večkrat zagrozil z jedrskim orožjem, medtem ko je Zahod okrepil vojaško podporo Kijevu.

Po februarskem izteku pogodbe Novi Start, ki je ZDA in Rusiji omejevala zaloge jedrskega orožja, je Moskva minuli teden preizkusila novo medcelinsko raketo sarmat, ki lahko nosi tudi jedrsko bojno glavo. Z iztekom Novega Starta namreč jedrski velesili nista več podvrženi zavezujočim omejitev glede zalog strateških bojnih konic in več drugih vrst jedrskega orožja.

Belorusija, v kateri že več kot 30 let vlada tesen Putinov zaveznik Aleksander Lukašenko, pa je od Moskve močno odvisna tako gospodarsko kot vojaško.

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 6

  • 16:09 18. Maj 2026.

    Budnica je pomagala. Trol je zbudil dva od svojih 23 spečih profilov. 21 more to go govno2025. Aja, zdajle ne …

  • 15:10 18. Maj 2026.

    https://www.youtube.com/watch?v=IjFQCC0l2xg

  • 14:55 18. Maj 2026.

    Putin grozi z jedrskim orožjem že od začetka vojne, če ne še prej. Vmes so mu Ukrajinci za eno leto …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.