Zastrupljen alkohol v paradižu

Foto: Žurnal24 Brezskrbno nazdravljanje se lahko konča tudi s hudimi posledicami zastrupitve.
V Nemčiji še vedno odmeva zastrupitev študentov z metanolom v Turčiji. Previdnost na prihajajočih maturantskih in absolventskih izletih zato ne bo odveč.
Oglej si celoten članek

Konec prejšnjega meseca so se s študentskega izleta v Turčiji trije nemški fantje vrnili v krstah, štirje pa so v komi. V hotelu Kemer v Antalyi so se zastrupili z alkoholom, v katerem je bila velika količina metanola. Turška policija je po dogodku aretirala zaposlena v hotelu, ki sta za goste nabavljala pijačo in hrano. Alkohol je hotelu dobavljalo podjetje Germiyan Pazarlama. Preiskovalci so vzeli 37 vzorcev njihovih proizvodov in ugotovili, da jih je več od njih vsebovalo visoke stopnje metanola.

Previdno pri neznanih pijačah
Alkoholne pijače lahko vsebujejo različne količine metanola. "Pri nas je znano predvsem vino iz grozdja necepljene vinske trte, šmarnica. Pri destilaciji žganih pijač vsebuje prvi destilat precej metanola, zato naj bi se prvi destilat zavrgel," je povedala vodja toksikološkega oddelka na Inštitutu za varovanje zdravja (IVZ) Lucija Perharič, ki konkretnih primerov namernega dodajanja metanola v Sloveniji ne pozna. Kljub temu svetuje, da se pri kupovanju pijač tako doma kot v tujini izogibamo pijačam, ki so bodisi poceni bodisi neznanega izvora.

Simptomi zastrupitve
Težava je namreč v tem, da je metanol težko prepoznati, saj je prijetnega vonja in ostrega okusa, da smo ga zaužili, pa lahko sklepamo po pijanosti, ki je nekoliko drugačna kot pri etilnem alkoholu. "Začetni simptomi zastrupitve so pijanost in bolečine v želodcu. Po šestih do 30 urah se lahko pojavijo čezmerno zakisanje krvi, značilne motnje ravnovesja elektrolitov, motnje vida, slepota, epileptični krči in smrt," je povedala Perharičeva in razložila, da so kasnejši simptomi posledica delovanja strupenih presnovkov. Zastrupitev lahko povzroči trajne poškodbe vidnega živca, najnižji smrtni odmerek pa je 30 mililitrov (20 gramov).

Prva pomoč, zdravljenje in posledice
Zdravljenje je odvisno od količine zaužitega metanola, časa zaužitja in klinične slike. "Zdravimo simptome in vzdržujemo življenjske funkcije. Pri hudih zastrupitvah lahko uporabimo protistrupa fomezipol oziroma etanol, ki preprečujeta nastajanje strupenih presnovkov," je povedala Perharičeva in opozorila, da ob dajanju prve pomoči prizadetemu ne dajemo piti ničesar razen vode: "Prizadeto osebo premestimo na svež zrak ali v dobro prezračen prostor in jo zavarujemo pred mrazom. Usta speremo z vodo, prizadeti naj popije dva decilitra vode." Bruhanja ne izzivamo. V primeru nezavesti ga premestimo v položaj nezavednega ter ob zastoju dihanja/srca izvajamo oživljanje po standardnem postopku.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.