Zgodovinski referendum na Hrvaškem

Foto: Duško Jarama/Pixsell
Foto: Duško Jarama/Pixsell
"Ste za to, da se v ustavo Republike Hrvaške vnese določilo, da je zakonska zveza skupnost moškega in ženske?" odločajo hrvaški volivci.
Oglej si celoten članek

Na Hrvaškem poteka referendum, na katerem bo 3,8 milijona volivcev odločilo, ali bodo v ustavo vnesli določilo, da je zakonska zveza skupnost moškega in ženske. Pričakovati je podporo ustavni spremembi, rezultat referenduma pa bo obvezujoč ne glede na volilno udeležbo.

Gre za prvi referendum, ki so ga razpisali na podlagi zbranih podpisov državljanov in tretji sploh v neodvisni Hrvaški, pokazal pa je globoke delitve v hrvaški družbi.

740.000 podpisov za referendum

Razpis referenduma je spomladi zahtevala državljanska pobuda V imenu družine, ki nasprotuje istospolnim porokam, potem ko je ob podpori Katoliške cerkve in opozicijskih strank zbrala več kot 740.000 podpisov za referendum. V ustavi sedaj zakonska zveza ni definirana.

Kršitev pravic istospolno usmerjenih

Nasprotniki, ki so pozvali h glasovanju proti, med njimi so vlada, borci za človekove pravice in številne vidne javne osebnosti, med drugim ocenjujejo, da bi vnos omenjene definicije pomenil kršitev pravic istospolno usmerjenih oseb.

Protest proti referendumu

Približno tisoč nasprotnikov se je v soboto zvečer zbralo v Zagrebu, kjer so se udeležili protesta proti referendumu, ki je po njihovem mnenju diskriminatoren. Opozorili so tudi na nevarnost novih konservativnih referendumskih pobud proti manjšinam ali glede občutljivih vprašanj, kot je splav, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.

Vlada v drugo smer

Predsednik vlade in SDP Zoran Milanović, ki je že pred referendumom povedal, da bo glasoval proti, je danes ob oddaji glasu v Zagrebu znova izrazil nasprotovanje pobudi. Referendum je označil za žalostnega in nesmiselnega, saj bo njegova levosredinska vlada kmalu sprožila postopek za sprejem zakona o registriranem partnerstvu, s katerim namerava urediti materialne pravice istospolnih parov.

"Upam, da je zadnjič, da na ta tak način in o takem vprašanju odločamo na referendumu," je dejal Milanović, ki je izpostavil, da gre za zasebno vprašanje.

Referendum je v preteklih tednih še dodatno poglobil razlike med državljani, ki se občutno razhajajo pri ideološko obarvanih družbenih temah.

Brez volilnega molka

Za razliko od volitev pri državnem referendumu danes ne velja volilni molk, tako lahko zagovorniki in nasprotniki dopolnila ustave tudi danes vodijo svoje kampanje. Te niso dovoljene samo na voliščih in v njihovi bližini.

Zadnje raziskave so pokazale, da nekaj manj kot 68 odstotkov državljanov podpira ustavne spremembe o družini, medtem ko jim dobra četrtina nasprotuje.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 4

  • 19:19 1. December 2013.

    istospolni niso ZDRAVI ljudje, morajo v bolnico na zdravljenje. Tam spadajo.

  • 12:55 1. December 2013.

    prav imajo le tako bodo ohranili čisto raso ,za nas čistokrvne slovence je žal prepozno.Velenju se ne reče ve velenje …

  • 11:59 1. December 2013.

    Naslednji referendum bo o tem, ali je dovoljena poroka med npr. hrvaškim državljanom in tujim, medrasna poroka, poroka med katoličanom …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.