Superpodgana ne čuti bolečine

Foto: Profimedia
Foto: Profimedias
v raziskavi so golo podgano primerjali s 26-imi sesalci.
Oglej si celoten članek

Afriška gola podgana (Heterocephalus glaber) za razliko od naše navadne podgane živi zelo dolgo. Življenjska doba naše podgane je dve leti, življenjska doba Heterocephalus glaber pa kar 32 let. 

Strokovjaki so že s predhodno raziskavo dokazali, de je ta dolgoživeča podgana odporna na rakave celica. To pa ni vse. Pravkar so strokovnjaki z nemškega centra za molekularno medicine Max Delbruck dokazali, da ne čuti bolečine. Raziskavo so objavili v reviji Cell.

Za dve tretjini manj senzorjev za bolečino

Za razliko v občutku za bolečino je po ugotovitvah strokovnjakov kriva majhna modifikacija receptorja TrkA, ki je pomemben pri prenosu in zaznavanju bolečine. Ugotovili so, da se gola podgana rodi s približno enakom številom senzorjev za bolečino kot navadna podgana. S starostjo pa se število senzorjev zmanjša za dve trtjini. 

Strokovnjaki domnevajo, da so se podgane prilagodile neznosni vročini, ki jih lahko doleti v gneči v podzemnih rovih. Z izgubo senzoričnih nevronov pa gole podgane varčujejo tudi z energijo.   

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.