Bolj zdravi, a revnejši

Foto: Profimedia
Foto: Profimedias
Starejši od 50 let, nekoliko bolj zdravi od povprečja držav, slabše se uvrščamo po ekonomski blaginji starejših.
Oglej si celoten članek

Po podatkih raziskave o zdravju, procesu staranja in upokojevanju v Evropi (SHARE) so Slovenci, starejši od peeset let, nekoliko bolj zdravi od povprečja držav, vključenih v študijo. Slabše pa se uvrščamo po ekonomski blaginji starejših.

Podatki raziskave, ki se izvaja v dvajsetih evropskih državah in Izraelu, vanjo pa je vključenih tudi tri tisoč Slovencev, starejših od petdeset let, kažejo, da 45 odstotkov Slovencev po tej starosti boleha za dvema ali več kroničnih bolezni, medtem ko jih je 24 odstotkov brez kroničnih bolezni.

S tem se Slovenija uvršča med države z bolj zdravim prebivalstvom starejših, je ob predstavitvi rezultatov v okviru Festivala za tretje življenjsko obdobje povedala operativna vodja projekta raziskave v Sloveniji Sonja Uršič. Foto: Saša Despot starejši ženski starost

Omejitve pri opravljanju temeljnih opravil ima pri nas devet odstotkov vključenih v raziskavo, težave pri podpornih dnevnih opravilih pa 15 odstotkov. Oboje je manj kot v povprečju SHARE. Foto: Žurnal24 main Čakalnica v UKC

V zadnjem letu so slovenski anketiranci v povprečju 5,5-krat obiskali zdravnika, zobozdravnika pa jih je obiskalo 41 odstotkov. Tudi pri teh kazalnikih se Slovenija uvršča nižje od povprečja SHARE. Poleg tega je v Sloveniji relativno malo oseb, ki so se v zadnjih 12 mesecih zaradi denarja morale odreči obisku zdravnika.

Več kadilcev in debelih

Fizično neaktivnih je 12 odstotkov slovenskih udeležencev raziskave, kar je enako povprečje kot v vseh državah SHARE. Najpogostejše z zdravjem povezano tvegano vedenje pa je kajenje. Pri nas kadi oziroma je v življenju redno kadilo 38 odstotkov vprašanih, v vseh državah SHARE pa 46 odstotkov. Je pa med Slovenci nad 50 let več debelih, kot je povprečje SHARE.

Prejmejo bolj malo opore

Podatki o medgeneracijski solidarnosti kažejo, da pomoč osebe zunaj gospodinjstva pri nas prejema 24 odstotkov žensk in 17 odstotkov moških. Takšno pomoč pa osebi, zunaj njihovega gospodinjstva, pri čemer pomoč vnukom ni vključena, nudi 30 odstotkov žensk in 28 odstotkov moških.

To pomeni, da starejši več opore nudijo, kot prejmejo. Ko pa pomoč prejemajo, je ta pomoč pogostejša oz. bolj intenzivna.

Ekonomska blaginja upada

Foto: Žurnal24 Prinesite takšna oblačila, ki bi jih tudi sami še oblekli, svetujejo pri Rdečem Se pa Slovenija uvršča v nadpovprečje v indeksu prikrajšanosti oseb, starejših od 50 let. Pri tem indeksu smo na 4. mestu med državami SHARE. Po rezultatih, kako shajajo s svojim mesečnim dohodkom, se Slovenija približuje vzhodnoevropskim in južnoevropskim državam, kar je tudi deloma odraz tega, da se v Sloveniji relativno zgodaj upokojujemo, je še dejala Uršičeva.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.