Grozljivo: Vsako četrto pohabi zdravstveni delavec

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia
Pohabili tudi več kot pol milijona Evropejk, sodelujejo tudi zdravniki
Oglej si celoten članek

V svetu danes obeležujemo mednarodni dan ničelne strpnosti do pohabljanja ženskih spolnih organov. Po podatkih Evropske komisije je bila po vsem svetu pohabljena spolovila 200 milijonov deklet, vključno z najmanj 500.000 dekleti in ženskami, ki živijo v Evropi.

Female genital mutilation (FGM) ali obrezovanje ženskih spolovil je po definiciji Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) vsakršno dejanje, ki delno ali v celoti odstranjuje zunanje dele ženskih genitalij, ali kakršne koli druge poškodbe ženskih genitalij, pa naj bo to iz kulturnih, verskih ali kakršnih koli drugih (ne)zdravstvenih razlogov. V praksi se izvajajo trije tipi obrezovanja:

  • 1. klitoridektomija predstavlja delno ali popolno odstranitev klitorisa,
  • 2. obrezovanje je popolna ali delna odstranitev klitorisa in malih sramnih ustnic,
  • 3. infibualcija ali faraonsko obrezovanje pa je zožitev vaginalne odprtine s tem, da zašijejo male ali velike sramne ustnice, pri tem pa pustijo le majhno odprtino za uriniranje in izločanje menstrualne krvi.

Foto: Unicef UNICEF-ova najnovejša raziskava opozarja, da je bila vsaka četrta žrtev te uničujoče prakse obrezana s strani zdravstvenih delavcev. "Ta delež je med mladostnicami dvakrat večji: 34 odstotkov žrtev obrezovanja spolnih organov, starih 15-19 let, je bilo obrezanih s strani zdravstvenega osebja v primerjavi s 16 odstotki žrtev, starih 45–49 let, kar kaže na porast izvajanja te uničujoče prakse s strani zdravstvenega osebja," so zapisali.

"Pohabljanje, ki ga je izvedel zdravnik, je še vedno pohabljanje. Usposobljeni zdravstveni delavci, ki izvajajo obrezovanje žensk in deklic, kršijo njihove pravice, telesno integriteto in zdravje," je ob današnjem svetovnem dnevu dejala Henrietta Fore, izvršna direktorica organizacije, ki v okviru Združenih narodov, skrbi preživetje, zaščito in razvoj otrok. 

Poleg hudih bolečin takšno pohabljanje povzroča infekcije in krvavitve. Trajne posledice so lahko tudi neplodnost in zapleti med rojevanjem, ki včasih vodijo tudi v smrt otroka ali matere. Čeprav je pohabljanje nezakonito v številnih državah, ga vseeno izvajajo tudi naskrivaj, v slabih higienskih razmerah in brez anestetikov. 

Napačno prepričanje

"Porast izvajanja te uničujoče prakse s strani zdravstvenega osebja izvira iz napačnega prepričanja, da so nevarnosti zdravstvene narave, ne pa temeljne kršitve pravic deklic in žensk. Izvajanje obrezovanja s strani zdravstvenih delavcev ne zmanjšuje nevarnosti za ženske in deklice, saj še vedno odstranjuje in poškoduje zdravo in normalno tkivo ter posega v naravne procese v telesu deklice. Tovrstna pohabljanja so zelo pogosta v Sudanu in Egiptu, kjer zdravstveno osebje obreže kar 8 od 10 žensk," so opozorili pri UNICEF-u. 

 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.