Okužbe pri cepljenih: "To smo pričakovali!"

Foto: Epa
Foto: Epa
Okoli 30 odstotkov na novo odkritih okužb pri že cepljenih.
Oglej si celoten članek

Sedemdnevno povprečje okužb na 100 000 prebivalcev je po javno objavljenih podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje 1398 novih okužb med necepljenimi in 748 novih okužb med cepljenimi. Razmerje, ko je med novo odkritimi okužbami okoli 30 odstotkov okužb pri polno cepljenih, vztraja od začetka oktobra. Število polno cepljenih se je takrat povzpelo čez polovico. 

Foto: NIJZ

Od 1. marca do sredine oktobra je bilo po podatkih NIJZ v Sloveniji hospitaliziranih 4359 bolnikov s covidom, od tega jih je bilo 438 cepljenih. 

30 odstotkov hospitaliziranih je cepljenih

Od začetka avgusta do konca oktobra je bilo na enotah intenzivne terapije 127 (20,9 odstotka) oseb cepljenih s polno zaščito in 482 (79,1 odstotka) ostalih oseb (necepljeni, prebolevniki, delno cepljeni). 

V zadnjih sedmih dnevih je bilo na enotah intenzivne terapije po podatkih Sledilnika covid-19 hospitaliziranih 65,3 odstotka necepljenih bolnikov, ter 30,5 odstotka bolnikov, ki so polno cepljeni. 

Foto: Sledilnik Covid-19

"Zaradi razlik v precepljenosti med starostnimi skupinami moramo biti previdni pri interpretaciji," opozarjajo pri Sledilniku.
V Sloveniji je trenutno polno cepljenih 53,1 odstotka ljudi, največja precepljenost, nad 80 odstotki je v najbolj občutljivi starostni skupini od 70 do 84 let. 

Pri sklepanju glede učinkovitosti cepiv je nujno upoštevati dejavnike delež precepljenosti, neenakomerna precepljenost po starosti, visoka precepljenost starejših, zanemarljiva precepljenost mladih, značilno različen potek bolezni pri starejših in mlajših. Taka analiza pokaže, da so cepiva še vedno učinkovita, poudarjajo strokovnjaki. 

Porast števila obolelih med cepljenimi pričakovan

Tako kot v Sloveniji, se s ponovnimi okužbami ukvarjajo tudi v drugih državah, strokovnjakov s področja imunologije pa ta pojav ne preseneča. Vodilni nemški virolog Christian Drosten je že aprila napovedal, da bi cepljeni ljudje že po nekaj mesecih lahko sami prispevali k širjenju virusa.

Porast števila cepljenih med obolelimi je bil pričakovan, saj je vse več ljudi cepljenih, ukrepi za zajezitev virusa pa so vse bolj sproščeni, kar povečuje možnost, da v stik z virusom prihajajo tudi cepljene osebe, pravijo nemški strokovnjaki.  

Po šestih mesecih cepivo izgublja moč

V Nemčiji so od začetka cepljenja februarja letos našteli 117 tisoč primerov okužb pri tistih, ki so polno cepljeni. Teh je 55 milijonov. "Vedeti morate, da zaščita pred okužbo šest mesecev po cepljenju ni več tako močna," razlaga nemški virolog Hendrik Streeck. 

"Zaščita pred boleznijo je najmočnejša dva tedna po prejemu drugega odmerka cepiva, potem pa začne počasi pojenjavati. Pomembno je poudariti, da je nivo zaščite pri cepljenih vedno veliko večji kot pri necepljenih," pravi Leif Sander, znanstvenik z oddelka za nalezljive bolezni in respiratorno medicino berlinske bolnice Charite. Glede na njihove ugotovitve pri večini cepljenih, ki ponovno zbolijo, razvijejo blage simptome.

Tudi cepljeni prenašajo okužbo

Možnost širjenja virusa se med cepljenimi in necepljenimi razlikuje. "Količina virusa v organizmu cepljenih se zmanjšuje bistveno hitreje, cepivo krajša obdobje kužnosti," še poudarja Streeck. "Dejstvo je, da so cepljeni nekoliko manj kužni in krajši čas nalezljivi. Kljub temu je seveda možno, da prenašajo okužbo. Več časa ko je minilo od cepljenja, večje je tveganje," pa opozorja nemška virologinja Sandra Ciesek.

Ponovna okužba z virusom je nevarna predvsem pri starejših, ki imajo slabši imunski sistem. V Nemčiji je od februaraja zaradi covida umrlo 1076 cepljenih oseb, 72 odstotkov je bilo starejših od 80 let. "To dokazuje na splošno večje tveganje za smrt v tej starostni skupini, ne glede na učinkovitost cepiva."

Tretji odmerek? 

Tretji odmerek cepiva, ki poživi delovanje imunskega sistema, se je kot učinkovit izkazal v Izraelu, kjer so se po tem, ko so začeli cepiti s tretjim odmerkom, izvlekli iz zadnjega vala. Kljub pozitivnim rezultatom delovanja tretjega odmerka pa številni strokovnjaki menijo, da je prvenstvenega pomena najprej oskrbeti vse države sveta z drugim odmerkom. Poleg tega pa je bistveno bolj pomembno, da se z drugim odmerkom cepijo starejši od 60 let, ne pa osebe v dvajsetih s tretjim odmerkom, poudarjajo nemški virologi.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 44

  • 10:48 5. November 2021.

    A se lahko najde kak novinar, ki zna seštevat 1+1??? Pa naj preprosto izračuna, kako je to mogoče, da imamo …

  • 10:46 5. November 2021.

    A se lahko najde kak novinar, ki zna seštevat 1+1??? Pa naj preprosto izračuna, kako je to mogoče, da imamo …

  • 09:17 4. November 2021.

    ..""To smo pričakovali!".. Vedeli pa NE povedali, da se rajaja ja je šla mcewpit in si upali, da do mtega …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.