Pilotni projekt skrajševanja čakalnih dob

Foto: Anže Petkovšek
Foto: Anže Petkovšek
Uvedli bi radi interni triažni sistem, kot so ga uvedli na revmatološkem oddelku UKC Ljubljana, in še druge ukrepe, da se skrajšajo čakalne dobe na razumno dobo.
Oglej si celoten članek

Ministrstvo za zdravje za jesen načrtuje pilotni projekt skrajševanja čakalnih dob. Kot je ob robu današnje skupščine Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) pojasnila ministrica Milojka Kolar Celarc, se dogovarjajo z nekaterimi klinikami z najdaljšimi čakalnimi dobami, kot so ortopedija ali revmatologija.

Največji interes za skrajšanje čakalnih dob je po besedah ministrice tam, kjer ljudje čakajo preko vsake meje. "Uvedli bomo interni triažni sistem, kot so ga uvedli na revmatološkem oddelku UKC Ljubljana, in še druge ukrepe, da dejansko skrajšamo čakalne dobe na neko razumno mero," je pojasnila.
 

Morali bodo pokazati rezultate

Projekt nameravajo financirati iz dodatnih sredstev, ki jih bo letos iz prispevkov in prihrankov pri cenah zdravil zbral ZZZS, je dejala Kolar Celarčeva. A ob tem poudarila, da če izvajalci zdravstvenih storitev ne bodo pokazali rezultatov na področju skrajševanja čakalnih dob, tudi dodatnega denarja ne bodo dobili. "Pilotni projekt bo med drugim povedal tudi, kaj vse je treba spremeniti na področju zakonodaje, ki ureja čakalne dobe," je dodala.

Kot je napovedala, bodo v najkrajšem času sprejeli spremembe pravilnika o čakalnih dobah, pripravljajo osnutek novega zakona o pacientovih pravicah, z novim letom bo stekel tudi sistem eNaročanja, ki bo med drugim prinesel enoten elektronski čakalni seznam. Vse to naj bi pripomoglo k skrajšanju čakalnih dob.

Ministrica je glede minuli petek predstavljenega predloga zdravstvene reforme, ki so ga pripravili na ljubljanski ekonomski fakulteti, poudarila, da sicer ve samo to, kar je slišala. A glede na slišano meni, da to ni pravi koncept za Slovenijo, ker bi poslabšal dostopnost, povečal neenakosti, bi pa nekim ozkim interesnim skupinam omogočil, da služijo na račun vseh. "To ni prava dolgoročna usmeritev," meni.

Znova je ponovila roke

Ministrica je v sredo na skupščini ZZZS znova ponovila nekatere roke, v katerih naj bi pripravili posamezne zakonske spremembe. Prve rezultate analize delovanja slovenskega zdravstvenega sistema, ki jo strokovnjaki OECD za ministrstvo pripravljajo že več mesecev, naj bi dobili konec julija, konec novembra pa še končno poročilo.

Do konca leta bodo v javno obravnavo poslali nov celovit sistemski zakon o lekarniški dejavnosti, začeli so pripravljati tudi najzahtevnejši sistemski zakon, zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju.

Na vprašanje o sporih na onkološkem inštitutu in današnji izredni seji, na kateri naj bi predstavniki zaposlenih po nekaterih informacijah zahtevali razrešitev generalnega direktorja Janeza Remškarja, pa je ministrica pojasnila, da se bo svet zavoda kot organ upravljanja danes odločil, kaj in kako bodo reševali zadeve.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.