Razkrili genetske skrivnosti kvinoje

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Kvinoja, sveta žitarica starodavne civilizacije Inkov, bi lahko v prihodnosti postala izjemno pomemben prehranski vir, je razvidno iz študije Znanstveno-tehnološke fakultete kralja Abdulaha v Savdski Arabiji.
Oglej si celoten članek

Ta je namreč razkrila genetske skrivnosti kvinoje in s tem nakazala možnost odprave njenega naravno grenkega priokusa.

Botaničar Mark Tester z omenjene fakultete je v okviru študije identificiral gen, odgovoren za proizvodnjo saponinov, ki dajejo kvinoji grenak priokus. Ta spoznanja bi se lahko uporabilo za manipulacijo gena oz. vzgojo omenjene žitarice brez saponinov, s čimer bi prišli do bolj sladkih semen. Proizvajalci kvinojo trenutno po žetvi umivajo in sušijo, da bi uničili saponine.

Če bi izničili grenak priokus, bi žitarica postala privlačnejša za komercialne potrebe, so študijo povzele tuje tiskovne agencije.

Zelo hranljiva

"Kvinoje absolutno ne izkoriščamo dovolj," je Tester dejal za časopis Nature. "Zelo je hranljiva, nima glutena, bogata je s proteini, minerali in vitamini, pomembno pa je, da ima zelo ugodno ravnotežje med aminokislinami, kar za žitarice ni običajno," je poudaril.

Foto: Shutterstock zivljenje 03.02.14. kvinoja, foto: shutterstock Za vzgojo ni zahtevna, saj dobro prenaša težke razmere, uspeva pa tudi v zemlji slabše kakovosti, na visoki nadmorski višini, pri nizkih temperaturah, kar pomeni, da se jo lahko goji tudi tam, kjer se drugih žitaric, kot sta pšenica in riž, praktično ne more.

Kvinojo se sicer lahko uporablja na enak način kot riž ali pšenico, je še spomnil znanstvenik. Lahko se jo skuha in postreže kot samostojno jed, iz nje pripravi testenine, uporabi v juhah, uživa v obliki kosmičev ali fermentira za proizvodnjo piva.

Inki so imeli to žitarico za sveto, španski kolonialisti pa so jo pred 500 leti opustili in namesto nje raje vzgajali pšenico. Dandanes se jo najpogosteje goji v Peruju in Boliviji, trend širjenja zdrave prehrane pa povečuje njeno popularnost tudi na Zahodu.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.