V parfumih in toaletnih vodicah prepolno kemikalij

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Čeprav vaš parfum ali deodorant čudovito diši, je prav verjetno, da vsebuje kemikalije, ki so lahko zelo škodljive za vaše zdravje.
Oglej si celoten članek

Vsak tretji prebivalec v času svojega življenja doživi takšno ali drugačno reakcijo na parfum. Ta se pokaže v simptomih kot so glavobol, srbenje ali astma, navaja Kate Grenville v najnovejši  knjigi "The Case Against Fragrance" (Primeri, ki niso v prid dišavam). V knjigi avtorica operira s podatki, ki temeljijo na številnih raziskavah, poroča britanski The Independent. 

Ločena raziskava iz leta 2014 je pokazala, da kar trem četrtinam žensk, ki trpijo zaradi migrene, le to sprožijo različni vonji, najpogostejši med njimi pa prihaja iz njihovega parfuma.  Z uporabo parfumov smo namreč izpostavljeni kemikalijam, ki se nabirajo v telesu in se iz njega težko izločijo, to pa ima lahko škodljive zdravstvene posledice. 

Kemikalije v parfumih

Parfumi vsebujejo formaldehid, toluen, metilen klorid, benzaldehid in ftalate. Gre za kemikalije, ki lahko povzročijo vrsto negativnih posledic, saj vplivajo na dihala, jetra, ledvice, živčni sistem in reproduktivne organe. Omenjene kemikalije lahko motijo ​​delovanje endokrinega sistema, nekatere raziskave pa jih povezujejo tudi z neplodnostjo in razvojem nekaterih vrst raka.

Pozor Nevarne snovi v parfumih

Vendar nevarnost ne tiči le v parfumih, zdravju škodljive so tudi tudi dišave v osvežilcih, kozmetiki, v mehčalcih, detergentih za perilo, dišečih svečah.... 

Nedavno nazaj je svetovna organizacija "Delovna skupina za okolje" sporočila, da je v parfumih in drugi dišečih izdelkih mogoče najti samo sledove koncentriranih izvlečekov iz rastlinske snovi. Po njihovem so parfumi sestavljeni v glavnem iz kemikalij, ki pa jih proizvajalec običajno ne navaja, saj gre za poslovno skrivnost. 

Video spodaj evropske potrošniške zveza nas opozarja na nevarnosti kemikalij v vsakdanjem življenju. Spoznali boste, kje vse se nahajajo ter na kakšne načine lahko pridejo v naš organizem. Poudarjena je tudi pomembnost branja etiket na izdelkih in pomen različnih oznak, ki jih najdemo na embalažah.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.