8 ogledov

Djokoviću prvi veliki turnir

Novak Djoković je bil v Melbournu pred vsemi. Žurnal24 main
Srbski teniški igralec Novak Djoković je zmagovalec uvodnega teniškega turnirja sezone za grand slam v Avstraliji.

V melbournskem finalu je Djoković, tretji nosilec, za prvo zmago na enem od turnirjev velike četverice ugnal nepostavljenega Francoza Jo-Wilfrieda Tsongo s 4:6, 6:4, 6:3, 7:6 (2).

Letošnji uvod v teniško sezono velikih turnirjev se je končal s presenetljivo poslastico v moškem delu tekmovanja. Oba prva favorita, tako najboljši igralec sveta Švicar Roger Federer kot Španec Rafael Nadal sta ostala brez finala, v obračunu njunih "eksekutorjev" iz polfinala pa je bil uspešnejši srbski igralec. Djoković je tako postal prvi tenisač te države z eno od štirih najprestižnejših lovorik, Tsonga pa se je v svojem drugem nastopu na odprtem prvenstvu Avstralije prebil kar do finala ter obstal šele na zadnji stopnički. Finale, v katerem ni bilo ne Švicarja ne Španca, pa je pomenilo, da je letošnji Melbourne prvi od zadnjih 11 turnirjev za grand slam, na katerih nista zmagala Federer ali Nadal.

Đoković je prvi Srb, ki je osvojil turnir za grand slam.  © Reuters

Đoković je že s prejšnjimi predstavami v Melbournu napovedal, da se je resno podal v lov za najboljšima igralcema na svetu. V Avstraliji je bil zelo zanesljiv in je šele v finalu oddal prvi niz, njegov največji skalp pa je bil seveda polfinalna zmaga nad Federerjem. A finale se nato vseeno ni začel po srbskih notah. Tsonga, 23-letni Francoz, ki je trenutno šele na 38. mestu lestvice ATP - po uspehu v Avstraliji bo napredoval za 20 mest -, je začel tako kot na zadnjih dvobojih, ko je ugnal štiri nosilce, poleg Nadala še Richarda Gasqueta , Andyja Murraya in Mihaila Južnija . Prvi niz je Tsonga dobil s 6:4, pri uspehu pa so mu pomagali tudi gledalci v Rod Laver Areni, ki so se odkrito postavili na stran " Mohameda Alija ", kot je novi vzdevek Tsonge zaradi podobnosti s slavnim boksarjem. A je nato Đoković vrnil udarec z enako mero in dobil drugi niz s 6:4, za kar je potreboval 40 minut. Odločilen je bil tretji niz, v katerem Tsonga ni našel pravega odgovora na igro srbskega tekmeca in se je končal s 6:3. V najdaljšem in najbolj razburljivem četrtem nizu je Đoković povedel s 3:2, nato je Francoz izenačil na 5:5. V podaljšani igri je nato, tudi po zaslugi dvojne napake Tsonge, hitro povedel s 5:1 ter po dobrih treh urah uspešno končal projekt Avstralija 2008.

Z zmago, prvo na 13 turnirjih za grand slam, na katerih je nastopil, je 20-letni srbski igralec postal najmlajši zmagovalec po letu 1985, ki je dvignil pokal za najboljšega v Melbournu. Takrat je Stefan Edberg premagal Matsa Wilanderja . "Presrečen sem, da sem tukaj osvojil svoj prvi turnir za grand slam. Zahvalil bi se rad vsem mojim navijačem, ki so držali pesti zame. Pa tudi vas tukaj v Melbournu imam rad, čeprav vem, da ste zmago bolj privoščili drugemu. Ponosen sem, da mi je kot prvemu Srbu uspel takšen dosežek. Mislim, da je zdaj doma že prava norišnica," je po zmagi dejal Đoković in polaskal tudi tekmecu v finalu: "Tudi on si zasluži vse pohvale. Če bi bilo na koncu obratno in bi se zmage vselil on, ne bi bilo nezasluženo."

Tsonga po finalu ni bil preveč razočaran. Če bi mu uspelo nadaljevati neverjeten niz zmag, bi v Avstraliji dosegel prvo francosko zmago na turnirjih za grand slam in prvo francosko nasploh na turnirjih velike četverice po Yannicku Noahu leta 1983. Tudi s finalom pa je krepko popravil svojo statistiko petih nastopov na turnirjih za grand slam, saj pred Melbournom nikoli ni prišel dlje kot do osmine finala.