13 ogledov

S padcem Lorenzo zmago podaril Rossiju

Valentino Rossi kljub veliki prednosti v skupnem seštevku opozarja, da mora osta
1/13
Zmagovalec VN Češke je Valentino Rossi. Njegov edini konkurent za zmago Jorge Lorenzo je pet krogov pred koncem padel. Italijan je s tem vse bliže novemu naslovu prvaka.

Motociklistična sezona 2009 se je nadaljevala z VN Češke na tradicionalnem prizorišču v Brnu. Dirko je v živo spremljalo kar 138.000 gledalcev. V razredu MotoGP je novo zmago dosegel Italijan Valentino Rossi (Fiat Yamaha), drugi je bil Španec Daniel Pedrosa (Reposl Honda), tretji pa še en Španec Toni Elias (Gresini Honda). Rossi, Jorge Lorenzo (Fiat Yamaha) in Pedrosa so bili od starta razred zase in so si že po uvodnih petih krogih priborili več kot pet sekund prednosti pred ostalimi. V 13 krogu sta se dirkača tovarniške Yamahe oddaljila od dirkača tovarniške Honde in VN Češke je postala le še dvoboj. Španec je napadel šest krogov pred koncem in v prvem poizkusu prehitel Italijana. Vodil je le krog. Ko je 'doktor' napadel nazaj, je mladi Jorge klonil in padel ter odstopil. "Do konca sezone je še dolga pot. Moram ostati zbran," je bil kljub novi zmagi, že 102. v karieri, po dirki previden Rossi in dodal, da mu je žal odstopa Lorenza. Zdaj ima v skupnem seštevku Rossi že 50 točk prednosti pred Lorenzom. Izpostavimo, da vse boljše dirka Elias, ki za sezono 2010 še nima sedeža, a je s tretjim mestom dokazal, da si zasluži konkurčen motocikel. FinecMika Kallio (Ducati), ki je na tovarniškem Ducatiju zamenjal obolelega Avstralca Caseyja Stonerja, se ni najbolj dokazal, saj je vozil na desetem mestu, a nato po trku z Marcom Melandrijem (Hayate Kawasaki) v zadnjem krogu odstopil. Sezona 2009 se bo čez 14 dni nadaljevala z VN Indianapolisa.

Akcija tudi, ko se dirka konča
Motociklistični praznik v Brnu se je začel z dirkama v šibkejših dveh razredih. Tisto v razredu do 125 kubičnih centimetrov je dobil Španec Nicolas Terol ( Aprilia ). 20-letnik je vodil večji del dirke, tekmeci pa so ga preganjali vse do kariraste zastavice. Drugo mesto je osvojil njegov rojak Julian Simon (Aprilia), tretji pa je bil Italijan Andrea Iannone (Aprilia). Vodilni v seštevku Simon se je z drugim mestom še utrdil na vrhu razreda do 125 ccm, saj je bil Britanec Bradley Smith (Aprila) četrti. Enajsto preizkušnjo sezone in prvo po nekajtedenskih počitnicah je v razredu do 250 ccm, ki se po sezoni poslavlja (nadomestil ga bo razred Moto2 ), dobil Italijan Marco Simoncelli (Gilera). S tem je še enkrat več potrdil, da si zasluži, da bo prihodnje leto napredoval na kraljevi razred. V končnici dirke je uspel prehiteti na koncu drugega Italijana Matio Pasinija (Aprilja). Tretji Alvaro Bautista (Aprila) pa je zaostal nekaj več. Slednji je grdo padel v krogu po dirki, ko je proslavljal osvojeno tretje mesto. Skupno vodstvo je zadržal Japonec Hiroši Aojama ( Honda ), ki je bil v Brnu četrti.