14 ogledov

Američani 13. olimpijski prvaki

Finale je bila prava reklama za košarka: borbena igra in veliko košev. Žurnal24 main
V finalu olimpijskega turnirja so košarkarji ZDA s 118:107 premagali Španijo in osvojili svoje 13. olimpijsko zlato. Finale je bil prava poslastica. Argentina je za bron s 87:75 premagala Litvo.

Košarka (M), finale

ZDA : Španija 118:107

Reprezentanca Združenih držav Amerike je po osmih letih znova olimpijski prvak v košarki. Zanje je to 13. olimpijski naslov, s katerim so zacelili rane po bronu na prejšnjih olimpijskih igrah v Atenah in bronu na svetovnem prvenstvu na Japonskem. V velikem finalu pekinškega turnirja so v pravi poslastici s 118:107 premagali reprezentaco Španijo . Če so Špance Američani v predtekmovanju nadigrali za 37 točk, so morali tokrat za zmago trdo garati. Bolje so začeli Španci, a Američani v drugem delu uvodne četrtine povedli za sedem. V nadaljevanju so držali prednost okoli dvanajst točk, Španci pa so se jim petkrat nevarno približali. Igralec finala je bil s 27 točkami Dwyane Wade , 21 jih je dal v prvem polčasu, v drugem pa je blestel Kobe Bryant (20 točk). Več kot deset točk so dosegli še LeBron James , Carmelo Anthony in Chris Paul . V dresu Španije je izstopal Rudy Fernandez (22 točk), eno manj je prispeval Pau Gasol . Američani so imeli 60-odstotni met, zadeli so 13 trojk; Španci pa 51-odstoten, dosegli pa so osem trojk.

Vsa čast Špancem, toda Američani igramo najboljšo košarko.

Mike Krzyzewski

"Vsa čast Špancem, toda Američani igramo najboljšo košarko. To smo tukaj dokazali. Ponosen sem na svoje fante. Ves turnir so kazali karakter, ki ga moštvo mora imeti. Tudi v finalu, kjer so lahko gledalci spremljali eno največjih tekem v zgodovini košarke. Tudi po zaslugi odličnega tekmeca," je bil na svoje izbrance ponosen ameriški selektor Mike Krzyzewski . Manj zadovoljen je bil Španec Pau Gasol : "Čeprav si nimamo česa očitati, nismo povsem zadovoljni. Bili smo blizu, imeli smo možnost, da v odlični tekmi premagamo sanjsko moštvo, toda na žalost nam ni uspelo. Borili smo se, bili blizu vso tekmo, kar veliko pove o našem moštvu. Niso nas nadigrali, zato smo lahko ponosni." LeBron James je po zmagi zaplesal v slogu Usaina Bolta.

Wade je dal v 1. polčasu 21 točk. © Reuters

1. četrtina. S trojko Jamesa so s 3:0 povedli Američani. A so Španci nadaljevali agresivno, v napadu pa natančno; tako so v četrti minuti povedli za štiri točke (13:9). Po prihodu v igro je s petimi zaporednimi točkami Wade razliko znižal na točko (14:15). Američani so stik držali s protinapadi, nekajkrat pa ob zadetem metu izsilili še dodatni prosti met. V sedmi minuti so Američani izenačili (22:22), prvič v finalu zaigrali ostreje v obrambi in povedli za štiri (26:22). S trojko Wadea (13 točk v prvi četrtini) so Američani po prvi četrtini vodili z 38:31.

2. četrtina. V prvih minutah druge četrtine se je nadaljeval nalet Američanov, ki so po 12. minutah in peti trojki (drugi Anthonyja) vodili za 13 (46:33). Sredi četrtine so Španci vzpostavili ravnotežje in znižali na šest (48:42). V 16. minuti sta s štirimi atraktivnimi potezami James in Wade zvišala na dvanajst točk (58:46; Wade je imel 100-odstoten met). Slednji je bil še naprej nezaustavljiv, po 18. minutah je bil že pri 21 točkah. Pri Špancih je bil razigran Fernandez (13 točk, tri trojke), ki je poskrbel, da se je njihov zaostanek znižal pod deset točk. Polčas se je končal z zgrešeno trojko Wadea in visokim rezultatom 69:61.

Američanom najbolj želeno zlato je le spet njihovo. © Reuters

3. četrtina. Drugi polčas so bolje začeli Španci in se z delnim izidom 10:6 približali na vsega štiri točke zaostanka (75:71). Finale je bil res prava reklama za košarko, tudi sredi tretje četrtine so oboji igrali odlično, koši so si sledili na obeh straneh. Američani vendarle niso dovolili preobrata, v 28 minuti so imeli znova deset točk prednosti (86:76). Po 30 minutah je bilo na semaforju 91:82 v prid ZDA, zanje je zadnji koš v tretji četrtini dosegel Anthony, za Špance pa Juan Carlos Navarro , ki na tem turniju še ni igral tako dobro.

4. četrtina. Odločilno četrtino je s košem odprl Gasol ter s trojko nadaljeval Fernandez. Španci so se približali na dve točki (89:91). Po minuti odmora so Američani stvari postavili na svoje mesto, trojko je za 96:89 zadel Deron Williams , za 98:89 pa surovo zabil Dwight Howard . Po trojki Špancev je sledila nova trojka Američanov, za 101:92 je zadel Bryant . V 36. minuti so še Španci četrtič na tekmi približali (99:104), a je v naslednji minuti s trojko in prostim metom na devet zvišal Bryant (20 točk). Dve minuti pred koncem je Carlos Jimenez s trojko približal na štiri, a je sledila trojka Wadea in novo vodstvo ZDA za sedem. V zadnji minuti so Španci vršili pritik in delali osebne napake, zaostanka pa niso nadoknadili. Nekaj sekund pred koncem se je začelo ameriško proslavljanje 13. olimpijske zlate kolajne. Dan prej so četrto zaporedno zlato osvojile ameriške košarkarice .

Šesterica Argentincev je svoji državi priborila olimpijski košarkarski bron. © Reuters

Košarka (M), tekma za tretje mesto

Argentina : Litva 87:75

Olimpijski bron Argentini
Zdaj že nekdanji olimpijski prvaki košarkarji Argentine so osvojili bronasto kolajno. Na srečanju za tretje mesto so s 87:75 premagali Litvo . Južnoameričani so že od polčasu vodili za 12 točk in v nadaljevanju uspešno brnaili prednost.  Ramus Šiškauskas s 15 in Rimantas Kaukenas s 14 točkami sta bila najboljša strelca Litve, v dresu katerih se je med strelce vpisalo deset košarkarjev. Argentina pa jih je premagala zgolj s šesterico, z 20 točkami je izstopal Carlos Delfino , pod košem je bil s 16 nezaustavljiv Luis Scola . Manuel Ginobili zaradi poškodbe ni igral. Nasprotnika sta se pomerila že v predtekmovanju, ko je bila boljša Litva. Za slednje je to drugo zaporedno olimpijsko četrto mesto.