13 ogledov

Barça neuspešno trkala na Interjev bunker

Spopad v Milanu - na fotografiji Thierry Henry (levo) in Javier Zanetti.
1/14
"Veliko hrupa za nič," bi lahko dejali po koncu tekme med Interjem in Barcelono. Italijani so šli v tekmo z velikimi napovedmi, a se z bunkerjem na San Siru ustrašili evropskega prvaka.

Oba stratega, tako domači Jose Mourinho kot gostujoči Josep Guardiola, sta od prve minute začela z vsemi razpoložljivimi močmi. Edini večji manjko je bil Barcelonin mali čarodej Andrés Iniesta, ki se je šele dobro vrnil po poškodbi in je znova čakal na klopi. Če so vse napovedi pred tekmo razglašale veliki obračun "bivših" - Samuela Eto'oja in Zlatana Ibrahimovića - je bila realnost povsem drugačna. Večino tekme je zaznamovala igra, v kateri si je ena ekipa (Barcelona) želela igrati in zadeti, medtem ko je bil Inter še enkrat več ujetnik taktičnih "mojstrovin" Mourinha. Če si je njegovo moštvo v prvem polčasu še želelo igrati je bilo nadaljevanje popolnoma brezbarvno in "bunkeraško".

Barcelona je začela silovito in stisnila Inter, do 9. minute pa že zapravila dve izjemni priložnosti. Ibrahimović je bil povsem sam pred vratarjem Juliom Cesarjem, a z volejem streljal mimo vrat, že čez minuto pa je Lionel Messi z glavo ogrel dlani brazilskega vratarja. Prvi nevaren poizkus domačih je bil delo še enega Brazilca - Maicon je udaril z roba kazenskega prostora a prek vrat. Tekma se je sredi polčasa umirila in Barcelona je imela, kot je to že v navadi, prevlado v posesti žoge. Najnevarnejši je bil Inter v 27. minuti, ko se je razpoloženi Diego Milito otresel čuvajev in se obrnil proti Victorju Valdésu, ki pa je njegov strel zanesljivo ujel. Večno "pljuvani" Katalonec je trenutno v izjemni formi (ali pač njegova obramba?) saj skupaj s to tekmo gola ni dobil že 526 minut. Do konca prvega dela so bili na sporedu še nevarni poizkusi Messija (Cesar se je dodobra pretegnil) in Ibrahimovića, ki zaključijo prvih 45 minut.

Pogost prizor - obrambnih igralcev Interja je bilo pač preveč, tudi za Lionela Messija. © Reuters

Takoj po prihodu iz slačilnic je zapreti Inter - Wesley Sneijder nevarno ustreli, mimo vrat. To je bilo do sredine drugega dela, ko je rezervist Dejan Stanković udaril rahlo prek vrat z roba kazenskega prostora, tudi vse, kar so na tej tekmi pokazali Nerazzurri Barcelona je imela dve lepi priložnosti za zmago - najprej je Thierry Henry v 74. minuti čaral v kazenskem prostoru in udaril proti golu, pred katerim bi ali Daniel Alves ali Messi morala le podstaviti nogo, a sta si šla eden drugemu v napoto in žoga je končala prek vrat. Največje razburjenje do konca 2. polčasa je bila očitna roka Stankovića v svojem kazenskem prostoru, ki pa je Wolfgang Stark ni sankcioniral. Pri Chelseaju so se prav gotovo vsaj rahlo nasmehnili ... Ultraobrambni Inter (Sneijderja je pred koncem celo zamenjal branilec Davide Santon ) je zadržal točko, s čimer pa bosta verjetno zadovoljni obe ekipi.

Prijateljski stik rok - morda sta se razšla v čudnih okoliščinah, toda Eto'o in Guardiola sta ostala "gentlemana". © Reuters

Ocena Inter: Vsa "pumpanja" pred tekmo s strani Mourinha in ostalih so bila zaman. Tudi z Eto'ojem v postavi se je igra Milanistov bore malo spremenila. Morda bi se lahko, če ne bi Mourinho še n-tič v karieri, raje kot da bi pustil ekipi igrati, zaprl igro in zadušil kreatorje, še posebej Sneijderja. Portugalec se je za 0:0 odločil že dolgo nazaj. To mu je uspelo z izjemno visokim "presingom" skoraj na vrhu gostujočega kazenskega prostora. Barcelonina igra se namreč gradi od zadaj in tokrat je bila zadržana.

Ocena Barcelona: Katalonci so za razliko od domačinov poizkušali igrati. Ibrahimović je še daleč od uigranega igralca, je pa res, da je izpustil večji del priprav. Henry je bil večji del tekme zaspan in se prebudil v drugem delu. Brez Inieste (vstopil šele v zadnjih 10 minutah) Barcelonina igra v globino trpi, saj je brez njega preveč "horizontalna". Kljub temu bo Guardiola, tako kot "Mou", zadovoljen s točko pred prihodom Atlético Madrida.

Eto'o vs. Ibrahimović: Kamerunec je bil veliko bolj zadržan od svoje švedske menjave pri Barceloni. Svojo prepoznavno borbenost je sicer pokazal, predvsem pri zapiranju Valdésa in podajanju Barceloninih branilcev v zadnji liniji, veliko ostalega pa ni pokazal. Enako velja za Ibrahimovića - v priložnosti prihaja, a jih ne izkorišča. Dve ali tri super priložnosti na tem nivoju mora napadalec njegovega kova izkoristiti. A kot pravijo stari modreci: važno je, da v priložnosti prihajaš. Izkoristil jih boš slej ko prej.

Bendtner je začel izjemen povratek Arsenala na nori tekmi v Belgiji. © Reuters

Izjemen povratek topničarjev
Standard Liege je doma povedel že z 2:0 proti Arsenalu , kar pa ni bilo dovolj niti za točko. Katastrofalen prvi polčas topničarjev, ki nikakor niso mogli spraviti skupaj vsaj nekaj podaj, je v zadnjem trenutku rešil Nicklas Bendtner . Danec je zadel v 45. minuti in napovedal boljši drugi polčas. Tam se je Arsenal vrnil v velikem slogu in z goli Thomasa Vermaelena in Eduarda zmagal (3:2). V "milansko-barcelonski" skupini F po domači zmagi vodi  Dinamo Kijev . Ukrajinci so se v zadnjem delu drugega polčasa vrnili in obrnili tekmo na glavo ter zmagali s 3:1 po treh golih v 15 minutah. Liverpool je proti Debrecenu vslavil minimalno zmago po golu Dirka Kuyta (1:0). Goli v izdihljajih prvih polčasov so padali kot za stavo, saj je v isti minuti kot Kuyt zadel tudi Luis Fabiano v Sevilli . "Seviljski brivci" so do konca zadeli še enkrat - Renato je poskrbel za končnih 2:0. Fiorentina je v Lyonu cel drugi polčas igrala brez Alberta Gilardina , ki je, ne boste verjeli, prav tako v 45. minuti dobil rdeč karton. Zmagoviti gol za Francoze je bil delo malce manj francoskega Bošnjaka Miralema Pjanića (1:0).