Kdo od Slovencev bo vladal snegu?

Deskar na snegu Rok Flander je že v uvodnem delu sezone nakazal, da se bo boril Žurnal24 main
Če bi lahko še pred leti rekli, da je alpsko smučanje slovenska paradna športna disciplina, je sedanjost povsem drugačna.

Medtem ko se alpski smučarji in smučarke z izjemo posameznikov med svetovno elito borijo za drobtinice, pa Slovenci blestimo v smučarskih tekih in deskanju. Kateri športniki nas bodo v letošnji zimi najbolj razveseljevali? Komu na čast bomo največkrat nazdravljali s šampanjcem? Svoje mnenje lahko izrazite v novi anketi.

Najboljša slovenska smučarja pretekle sezone sta bila deskar na snegu Rok Flander in tekačica Petra Majdič. Za 28-letnim Flandrom je izjemna sezona. Zlato in bron na SP v Arosi in tretje mesto v skupnem seštevku svetovnega pokala alpskih disciplin govorita sama zase. Tudi v novi sezoni Flander ne popušča. Začel jo je podobno, kot je lansko končal. Z zmago v Söldnu. To je po Kroplatzu leta 2006 njegova druga zmaga v svetovnem pokalu. Na uvodni tekmi letošnje sezone je v nizozemskem Landgraafu nase opozoril mladi deskar Žan Košir, ki je v dvoranski tekmi le za las ostal brez stopničk in bil četrti.

Petra Majdič © Getty Images

Petra Majdič je med slovenskimi športnicami v beli karavani brez prave konkurence. 27-letna takačica iz Dola pri Ljubljani je najuspešnejša slovenska tekačica na smučeh v zgodovini tega športa. V svetovnem pokalu je osvojila tri zmage (Drammen 2006, sprint v klasični tehniki, Kussamo 2006, sprint v klasični tehniki, Oberstdorf 2007, 10 kilometrov v klasični tehniki). Na svetovnem prvenstvu v Saporu 2007 je osvojila srebrno medaljo v sprintu v klasični tehniki, kar je prva slovenska medalja v smučarskem teku na velikih tekmovanjih. Slovenska športnica pretekle zime je bil do zadnje tekme v lanski sezoni v igri za stopničke v skupnem seštevku svetovnega pokala, na koncu pa je osvojila nehvaležno četrto mesto. Kljub vsem naštetim uspehom pa smo Slovenci na uvodni tekmi v nemškem Düsseldorfu ostali dolgih nosov, predvsem zaradi velike smole Majdičeve, ki se ji je zlomila palica in je zato osvojila šele 36. mesto. Najboljša Slovenka je bila tako Vesna Fabjan na 21. mestu. Slednja je na ekipni tekmi skupaj z Majdičevo popravila vtis. V sprintu na 6 x 800 metrov sta osvojili četrto mesto.

Jernej Damjan © AFP

Med smučarji skakalci je natančneje Jernej Damjan z odličnimi skoki na poletni turneji dvignil slovenske apetite pred zimsko sezono v smučarskih skokih. V skupnem seštevku poletne sezone je osvojil odlično peto mesto. V Oberhofu je bil drugi, v švicarskem Einsiedelnu pa tretji. 24-letni Ljubljančan je svoje prve "zimske" stopničke v svetovnem pokalu dosegel prav v sezoni 2006/07, ko je bil na tekmi v Willingenu tretji, uvrstitev pa je ponovil na letalnici v Planici. Priljubljeni Jajc je lansko sezono končal na skupno skromnem 23. mestu, štiri mesta pred Robertom Kranjcem . Po koncu lanske sezone je sledil nov pretres, saj je smuči v kot postavil eden od najobetavnejših skakalcev Rok Benkovič . Slovenski skakalci so daleč od uspehov, ki so jih dosegali v preteklosti, ko je blestel Primož Peterka . Slednji še ni vrgel puške v koruzo, za uspehe slovenskih orlov pa naj bi poskrbela mlajša generacija s Primožem Piklom in Jurijem Tepešem na čelu. Morda je rešitev slovenskega skakanja v novi skakalnici v Kranju, ki bo letos prvič gostila najboljše svetovne smučarje skakalce.

Andrej Jerman ©  AFP

Kriza slovenskega alpskega smučanja je iz sezono v sezono večja. Kljub temu pa je Slovenke in Slovence v pretekli sezoni pred male zaslone posedel Andrej Jerman . 29-letniku je splet okoliščin preprečil, da bi se ob koncu sezone morda boril celo za medaljo v smukaškem seštevku, kar bi bilo za v nekoč povsem v tehnične discipline zagledano slovensko smučanje nekaj nepojmljivega. V zgodovino se bosta za vselej vpisala 23. in 24. februar 2007, ko je Tržičan najprej zmagal, nato pa osvojil še drugo mesto na smukih v Garmischu. Jerman, bil je šesti v smukaškem seštevku in 24. v skupnem ter blizu meje 400 točk v svetovnem pokalu (366), je osvojil več kot polovico točk slovenske moške ekipe (693). Daleč za njim so najboljši slovenski smučarji v drugih disciplinah. Bernard Vajdič je 30. v slalomu, Aleš Gorza 23. v veleslalomu in Andrej Šporn 30. v superveleslalomu. Slednji tudi v novi sezoni ne blestijo. Polom so doživeli na uvodnem veleslalomu v Söldnu, kjer so ostali brez točk. Vtis je na prvem slalomu sezone v Reiteralmu s 15. mestom popravil Bernard Vajdič, ki pa je tudi edini od Slovencev osvojil točke.

Tina Maze © Getty Images

Pri dekletih je v zadnjih sezonah za nasmehe na obrazu skrbela Tina Maze , ki pa v pretekli ni našla prave formule za uspeh. Nekdanja članica najožjega svetovnega vrha v veleslalomu, ki je v minulih letih petkrat stala na najvišji stopnički odra za zmagovalke, ni našla poti iz globoke krize niti v začetku nove sezone. Morda tudi zaradi poškodbe, ki jo je mučila na uvodnem veleslalomu v Söldnu. Najboljša uvrstitev na ženskih tekmah svetovnega pokala je bila peto mesto Mazejeve na superveleslalomih v Trbižu in San Sicariu ter še ena uvrstitev med prvo deseterico. Slovenski izkupiček sezone je skupno 30. mesto Mazejeve, ki ji po dolgem času ni uspelo osvojiti magičnih 400 točk v eni sezoni, v posamičnih disciplinah pa je Mazejeva v superveleslalomu končala na desetem mestu, v veleslalomu pa na 19. V slalomu je v skupnem seštevku najvišje končala Ana Kobal , ki je skupno 40., v smuku pa je Urška Rabič na 49. mestu.

Tadeja Brankovič © AFP

V zimskih mesecih bomo pesti držali tudi za biatlonke in biatlonce. Na prvi tekmi bodo oči slovenskih ljubiteljev biatlona uprte v Tadejo Brankovič Likozar in Tejo Gregorin . Prva je lansko sezono v skupnem seštevku svetovnega pokala osvojila 11. mesto, letos pa je del poletnega treninga izgubila zaradi poškodovane rame, ki še vedno ni povsem pozdravljena. Tekmovalka želi tudi letos napadati najboljšo deseterico v skupnem seštevku, še posebej pa si želi ponoviti lanski uspeh z domače tekme na Pokljuki, kjer se je kot prva Slovenka zavihtela na stopničke. Mesto za njo je v skupnem seštevku svetovnega pokala končala Teja Gregorin , lani najbližje medalji na SP, ki ima vsaj pred začetkom najvišje ambicije med Slovenkami. Napredek napoveduje tudi Andreja Mali , ki je poleti nekoliko prilagodila in spremenila način treninga, podobno pa je z Dijano Ravnikar (prej Grudiček  – op. p.). V moški konkurenci v slovenskem taboru ob odsotnosti Janeza Mariča , ki je prestal operacijo kolena in bo verjetno izpustil celo sezono, največ pričakujejo od najmlajšega v reprezentanci Klemena Bauerja , ki je zadnjo sezono končal na skupno 52. mestu.