9 ogledov

Hausslerja ni ustavil niti dež

Heinrich Haussler je bil v cilju presrečen. Žurnal24 main
Trinajsto etapo kolesarske dirke po Franciji je po junaškem begu in v izjemno slabem vremenu dobil Nemec Heinrich Haussler. V rumeni majici še naprej ostaja Italijan Rinaldo Nocentini.

Vozil sem kot nor, saj sem se zavedal priložnosti. Moram priznati, da mi tudi deževno vreme prav ustreza. Vse skupaj se mi zdi kot sanje.

Heinrich Haussler

Nemec Heinrich Haussler ( Cervelo ) je zmagal v 13. etapi kolesarske dirke po Franciji od Vittela do Colmarja (200 km). Drugi je bil Španec Amets Txurruka ( Euskaltel ), ki je zaostal štiri minute in 11 sekund, tretji pa Francoz Brice Feillu ( Agritubel , +6:13). Skupno vodstvo in rumeno majico je obdržal Italijan Rinaldo Nocentini ( AG2R ).

Haussler je etapi po Alzaciji zabeležil največji uspeh v karieri, pred tem pa je bil spomladi že blizu zmagam, ko je na dirki Milano–San Remo in na dirki po Flandriji osvojil drugo mesto. Posebej tesno je bilo v San Remu, kjer je v Avstraliji rojenega Nemca le za nekaj centimetrov ugnal Britanec Mark Cavendish , v preteklih etapah prav tako eden od junakov letošnje francoske pentlje. V solo vožnji je Nemec v dežju prepričljivo ugnal tekmece in se po skoraj petih urah veselil zmage, v katero je začel verjeti šele nekaj kilometrov pred ciljem, saj bi lahko glavnina, če bi sodelovala, razliko do Nemca hitro zmanjšala: "Vozil sem kot nor, saj sem se zavedal priložnosti. Moram priznati, da mi tudi deževno vreme prav ustreza. Vse skupaj se mi zdi kot sanje."

Armstrong in Contador (v ozadju) trenutno zasedata drugo in tretje mesto. © Reuters

Za Nemcem sta prišla v cilj Txurruka in Feillu, še pol minute za Francozom pa glavnina z vsemi zvezdniki. Slednji mrzlično čakajo nedeljsko kraljevsko alpsko gorsko etapo, zato favoriti danes niti niso poskušali z napadi in vrstni red pri vrhu še naprej ostaja nespremenjen. Nedelja pa bo pokazala, ali je imel Noncentini v Pirenejih, ko se je dokopal do rumene majice, le obilico sreče, ali pa bo lahko odgovoril na napade najbližjih zasledovalcev Španca Alberta Contadorja in Američana Lancea Armstronga . Slednja sta pred odločilnim delom dirke ostala tudi brez pomembnega pomočnika, Levija Leipheimerja , ki je moral zaradi poškodbe odstopiti.

Etapo je danes zaznamovala trojica ubežnikov na čelu s Hausslerjem, ki si je hitro nabrala šest minut naskoka. Nemcu je odločilni napad za etapno zmago uspel pri vzponu na 1193 metrov visoki  Col du Platzerwasel , zadnjih 30 kilometrov pa je nato zmogel v solo vožnji. "Edini" slovenski kolesar Simon Špilak je etapo zaključil na 164. mestu z več kot 45 minutami zaostanka in v skupnem seštevku zdrsnil na 128. mesto. Drugi Slovenec, Peter Wrolich z avstrijske Koroške, pa je zaradi bolezni odstopil.