21 ogledov

Le 12 v Peking

Pauja Gasola na SP v Turčiji ne bomo videli. (Foto: Reuters) Žurnal24 main
Na olimpijski košarkarski turnir v Peking se bo uvrstilo 12 reprezentanc z vsega sveta. Sito je ozko, a Slovenija upravičeno upa na uvrstitev na olimpijski turnir.

Letošnje evropsko prvenstvo je, tako kot ostala celinska tekmovanja in lansko svetovno prvenstvo, izjemnega pomena tudi zato, ker gre se je prek njega mogoče kvalificirati na olimpijske igre, ki jih bo avgusta prihodnje leto gostil Peking. Tja se je kot svetovni prvak že uvrstila španska izbrana vrsta, poleg nje pa so si vstopnico na celinskih prvenstvih zagotovile reprezentance Kitajske (gostiteljica OI), Angola (afriški prvak), ZDA, Agrentina (finalista prvenstva obeh Amerik), Iran (predstavnik Azije) in Avstralija (predstavnik Oceanije). Stara celina bo dala še najmanj dva predstavnika (najboljši ekipi z EP neupoštevajoč Španijo), za zadnja tri prosta mesta na olimpijskem turnirju pa se bo v sredini julija 2008 udarilo ducat moštev s celega sveta.

Poleg OI v igri tudi EP
Med dvanajstimi ekipami, ki bodo sodelovale na dodatnem kvalifikacijskem turnirju, bodo štiri iz Evrope, kar ob tem, da bo Španija med najboljšimi na evropskem prvenstvu, pomeni, da s tekmovanja najboljših na stari celini tja vodijo mesta vse do sedmega. Poleg tega bo to mesto "čarobno" tudi za preboj na EP leta 2009, ki ga bo gostila Poljska. Tja se bodo namreč neposredno (brez kvalifikacij) uvrstili vsi četrtfinalisti z izjemo tistega, ki bo zasedel nehvaležno osmo mesto.