11 ogledov

Škotska v Parizu boljša od Francije

James McFadden se veseli zmagovitega zadetka proti Franciji. Žurnal24 main
Italija slavi Antonia Di Nataleja, angleški junak je Michael Owen, na Škotskem častijo Jamesa McFaddena. Sredine kvalifikacijske tekme za EP 2008 so ponekod povzročile pravo evforijo, nekatere velesile so v skrbeh.
"To je eden od največjih in najpomembnejših zadetkov v zgodovini škotskega nogometa," je bil po zmagi z 1 : 0 vzhičen selektor Alex McLeish . Tekmo je v 64. minuti odločil James McFadden . Francozi brez kaznovanega napadalca Thierryja Henryja so še drugič v teh kvalifikacijah izgubili s Škotsko. Park Princev je bil vnovič usoden. Na tem stadionu so galski petelini nazadnje nastopili leta 1993 in si s porazom proti Bolgariji z 1 : 2 zaprli pot na SP 1994. "Naslednje tri tekme bodo odločilne. Za uvrstitev na Euro se je treba boriti in igralci to dobro vedo," je razočarano francosko javnost miril selektor Raymond Domenech . Škotska ima zdaj sijajno priložnost uvrstiti se na prvo veliko tekmovanje po SP 1998.

Antonio Di Natale je prva dva gola v teh kvalifikacijah dosegel v pravem trenutku. © AFP

Italija se je izvlekla v Kijevu. Igralec tekme je bil vezni igralec Antonio Di Natale , ki je za svetovne prvake dosegel dva gola. Zmagoviti zadetek je zabil v 77. minuti in naši zahodni sosedje so se veselili zmage z 2 : 1. "Po zmagi Škotov je v naši skupini še vse odprto. Očitno bo tesno vse do konca, " se napornega nadaljevanja kvalifikacij zaveda italijanski selektor Roberto Donadoni . V skupini B ima Škotska 21 točk, Italija 20 in Francija na 3. mestu 19.

Michael Owen je v sijajni reprezentančni formi. © AFP

Na Wembleyju je bil večer Michaela Owna . Anglija je s 3 : 0 premagala Rusijo. Napadalec Newcastla je dosegel prva dva gola, skupaj jih je za reprezentanco zdaj zabil že 40 in je samo še za devet zadetkov oddaljen od rekorderja Bobbyja Charltona. "Na zadnjih dveh tekmah (Angleži so v soboto s 3 : 0 odpravili tudi Izrael, op. p.) smo tekmeca nadigrali že po pol ure igre," je dejal Owen, ki je enkrat zadel tudi proti Izraelu. Končni izid je postavil Rio Ferdinand. Rusija je pred tem na osmih srečanjih prejela vsega en zadetek. v skupini E je Hrvaška na gostovanju pri Andori nasula pol ducata golov. Zmaga s 6 : 0 je naše južne sosede še utrdila na 1. mestu s 23 točkami, Anglija jih ima 20, Rusija 18.

Derbi skupine C med Norveško in Grčijo se je končal z remijem 2 : 2. Vsi goli so bili doseženi v prvem polčasu, za evropskega prvaka je bil edini strelec Sotirios Kyrgiakos . Grki vodijo pred Norvežani, tesno za njima je Turčija, ki je s 3 : 0 ugnala Madžarsko. Reprezentanci BiH in Severne Irske sta se od EP bržkone poslovili. Prvi so izgubili z Moldavijo, medtem ko so Irci doživeli še drugi zaporedni poraz v skupini F. Osmoljenec tekme proti Islandiji je Keith Gillespie, ki je v 90. minuti dosegel avtogol. Islandija je bila boljša z 2 : 1. Pred Severno Irsko je zdaj Španija, ki je z 2 : 0 ugnala Latvijo. Strelca – Xavi in Fernando Torres. Vodilna Švedska je tokrat počivala.

Vroče je bilo v skupini A. Pa ne zaradi remija brez golov vodilne Poljske s Finsko, pač pa zaradi obračuna v Lizboni. Portugalska je vse do zadnjih minut vodila z 1 : 0, potem pa je v 86. minuti Ivanović za Srbijo izenačil na končnih 1 : 1. Po srečanju sta si v lase skočila portugalski selektor Felipe Scolari in srbski branilec Ivica Dragutinović.

Od štirih prijateljskih tekem je bil za nas najzanimivejši dvoboj v Kölnu. Nemčija je s 3 : 1 premagala Romunijo , ki je v naši skupini na vrhu z 20 točkami. Toliko so jih zbrali tudi Nizozemci , ki so z golom Ruuda Van Nistelrooya ugnali Albanijo.