10 ogledov

Parker evropski košarkar leta

Se strinjate, da je Tony Parker najboljši evopski košarkar 2007? Žurnal24 main
Po izboru Gazzette dello Sport je najboljši evropski košarkar minulega leta Francoz in član San Antonio Spursov Tony Parker. Osvojil je svoj tretji NBA prstan, na EP pa skromno osmo mesto.

Po izboru italijanskega športnega časnika Gazzetta dello Sport, v katerem je sodelovalo 100 novinarjev, trenerjev in igralcev iz 28 držav sveta, je najboljši evropski košarkar leta 2007 Francoz Tony Parker, član San Antonio Spursov. Prejel je 128 točk, 17 več od Nemca Dirka Nowitzkega iz Dallas Mavericksov, ki si je naziv evropskega igralca leta po izboru Gazzette lastil zadnjih pet let, Rus Andrej Kirilenko iz Utah Jazzov je z 85 točkami pristal na tretjem mestu. Med košarkaricami je prvo mesto osvojila Aneta Jekabsone iz Latvije.

MVP finala 2007

Parker je, potem ko je bil izbran kot 28. na naboru leta 2001, že v svoji debitantski sezoni v profesionlni ligi NBA eksplodiral. Na tekmo je imel 9,2 točki, 4,3 podaje in 2,6 skokov v dobrih 29 minutah na parketu. Bil pa naj bi zgolj menjava za prvega organizatorja San Antonia Antonia Denielsa. Kot novinec je s Spursi osvojil svoj prvi prstan prvaka lige NBA. Drugi naslov si je s Timom Duncanom in soigralci priigral v finalu sezone 2004/05, ko so premagali Detroit Pistonse. V tisti sezoni je Parkerjeva statistika poskočila na 16,6 točk, 6,1 asistence ter 3,7 skokov na srečanje. Priznanje Gazzette pa si je prislužil z lanskoletnimi igrami za Spurse. V sezoni, ko je drugič zaigral na All Stars tekmi lige NBA in imel v rednem delu tekmovanja povprečje doseženih točk na tekmo 32,2, je v finalu s svojimi soigralci premagal Cleveland Cavalierse z 4:0 v zmagah ter bil razglašen za najbolj koristnega igralca finala. V aktualni sezoni NBA-ja (2007/08) je s Spursi vodeči v zahodni konferenci in ima za zdaj najvišje povprečje v dosedanji karieri: 34,5 točk ter 6,8 asistenc na srečanje. Lani je izstopal tudi v dresu francoske reprezentance, saj je imel na evropskem prvenstvu v Španiji povprečje 22,2 točk in treh podaj na srečanje. Le to pa ni zadoščalo, da bi Francija posegla po medaljah, še več: niti na kvalifikacijski olimpijski turnir se jim ni uspelo uvrstiti. Ima pa srebro z evropskega prvenstva 2005.