Zmaji na kolena spravili še PAO

Olimpija - Panathinaikos, O%C5%BEbolt
1/50
Boštjan Tacol
Union Olimpija je na tretji tekmi letošnje Evrolige v nabito polnih Stožicah po podaljšku premagala Panathinaikos (85:84). Delirij na tribunah, Ljubljana slavi še dolgo v noč.

Tretja zaporedna zmaga zmaje uvršča na čelo skupine D in jim na stežaj odpira vrata drugega dela Evrolige. Po tekmi je bil trener zmajev Jure Zdovc zadovoljen, a ne evforičen. "Ni veliko za povedati. Pred tekmo sem govoril, da je to le še ena tekma. Pred njo je bila evforija, kot da gre za finale Evrolige. Čestitam fantom, bila je prava tekma. Zahvaljujem se publiki in upam, da bo še prišla v takšnem številu. Fantom sem rekel, da sezone še ni konec in da se je šele začela. Vesel sem, da so nagrajeni za svojo dobro igro z velikim številom ljudi." Poraza Panathinaikosa in zmage Olimpije pa je bil delno vesel, ne boste verjeli, tudi trener na grški klopi Željko Obradović. ''Rad bi čestital Olimpiji in trenerju Zdovcu za to zmago. Zaslužili so si jo tako oni kot navijači. Vesel sem, da se košarka znova vrača v Ljubljano. Igrali smo slabo v drugi četrtini, doma pa nas čaka še veliko dela.''

Prvi polčas je bil prava poslastica za košarkarske sladokusce, saj se je košarka v dvajsetih minutah čiste igre pokazala v vsej svoji lepoti. Gledalci so lahko v razmaku le nekaj minut doživeli čustva od skorajšnje predaje pa do veličastnih izbruhov radosti in navdušenja.

Batiste, ki je na začetku zadnje četrtine, namerno pohodil Ožbolta, se je Olimpijinemu branilcu preko medijev opravičil in izrazil upanje, da mu bo Ožbolt greh odpustil.

Košarkarji Uniona Olimpije so namreč tekmo začeli precej slabo, saj so v 8. minuti že zaostajali za deset točk (8:18). Toda stvari so se obrnile zelo hitro in tako silovito, da so Ljubljančani le sedem minut pozneje prišli do prednosti osmih točk (32:24). Glavni krivci za delirij med gledalci na tribunah prepolnega stožiškega objekta so bili domači igralci, ki so z nizom trojk, domiselnih akcij ter granitne obrambe dobesedno razorožili varovance najtrofejnejšega med evropskimi trenerji Željka Obradovića.

Srbu na klopi Panathinaikosa ni pomagala nobena ukana oziroma ukaz, saj so bili Ljubljančani v takšnem naletu, da so prednost v 18. minuti povišali na 37:26, z enajstimi točkami prednosti pa so odšli tudi v slačilnico, medtem ko jih je vseh 12.500 gledalcev nagradilo s stoječim aplavzom za predstavo v prvem polčasu.

Verjetno je bilo večini jasno, da Union Olimpija v takšnem ritmu ne more odigrati vseh štirideset minut. Panathinaikos je pač moral pokazati, zakaj je najtrofejnejša ekipa zadnjih desetletji v Evropi. In tako je tudi storil v drugem delu. Tokrat so Grki zaprli večino dohodov do svojega obroča, tako da je Union Olimpija v tretji četrtini dosegla vsega devet točk in morala vodstvo prepustiti gostom (46:48).

Toda Union Olimpija, pri kateri je na začetku četrte četrtine hud in nameren udarec v glavo prejel Sašo Ožbolt ( s strani Michaela Batista), je v novi sezoni že ničkolikokrat dokazala, da "puške ne meče v koruzo" in tudi tokrat so se njeni igralci borili do zadnjega izdihljaja. Ko je Stratos Perperoglu dobri dve minuti pred koncem zadel trojko za izenačenje na 65, je bil jasno, da bo dvorana Stožice doživela še eno dramatično in infarktno končnico.

Če smo na prvi tekmi evrolige proti Efes Pilsnu spremljali dva podaljška in na koncu zmago Uniona Olimpije, smo imeli tokrat čast videti le dodatnih pet minut. A pet minut za anale, ko je od navdušenja skakala dobesedno cela dvorana in ko je Avsenikova klasika Na Golici spodbudila pravo veselico.

To je bilo potem, ko je Vlatko Ilievski dve desetinki sekunde pred koncem rednega dela zadel za izenačenje, ter preden se je začel festival prostih metov v zadnji minuti podaljška, ki so ga izsilili Grki, ko jim je uspelo izničiti pet točk prednosti Uniona Olimpije iz 44. minute (80:75). Odločitev o zmagovalcu je padla dobri dve sekundi pred koncem, ko je Dimitris Diamantidis zgrešil tretji prosti met, ki bi pomenil drugi podaljšek.

Ujeta žoga Kevinna Pinkleyja je sprožila nov val veselja v dvorani, ki se ni poleglo še dolgo v noč. Igralci Uniona Olimpije so pet minut po koncu tekme znova prišli na sredino parketa, kjer jih je množica gledalcev še enkrat nagradila za zgodovinsko zmago.