7 ogledov

Izvrsten met Ratejeve za finale

Martina Ratej je tokrat zmogla "le" 56,20 metrov. (Foto: Reuters) Žurnal24 main
Martina Ratej je druga junakinja slovenske odprave na SP. V kvalifikacijah meta kopja je dosegla tretji rezultat in se uvrstila v torkov finale. Buč in Tajnikarjeva sta bila neuspešna.
Martina Ratej iz Loč je v kvalifikacijah drugega dne 12. svetovnega atletskega prvenstva v Berlinu v drugi seriji s 63,42 metra presegla kvalifikacijsko normo (62,00 metra) in se zanesljivo uvrstila v finale, ki bo v torek ob 19.25. Ratejeva je obenem le za dva centimetra zgrešila svoj slovenski rekord (63,44 metra), ki ga je dosegla 18. junija 2008 v Celju. Do svetovnega prvenstva Martina letos še ni vrgla dlje kot 61 metrov. V kvalifikacijski skupini A so prek norme vrgle le štiri tekmovalke (v finale se jih uvrsti vsaj osem). Martinin rezultat je bil tretji najboljši.

Martina Ratej je prijetno presenečenje slovenske atletike. © Reuters

"Zelo sem vesela, da se mi je končno uspelo prebiti v finale velikega tekmovanja. Pred začetkom še nisem bila nervozna, vendar pa je bilo po prihodu na stadion kar težko psihično vse prenesti. Poleg tega sem z mojim kopjem v prvi seriji vrgla dokaj slabo, pa še veter mi je kopje potisnil ob tla prej. Videla pa sem, da imajo tudi ostale težave. Potem sem se odločila in iz stojala vzela kopje organizatorjev s številko 81, ki je tudi moja letnica rojstva. Pa to ni bilo odločilno, to mi je na misel prišlo šele sedaj, po tekmi. Za to kopje sem se odločila, ker je bilo bolj koničasto od drugih, zaradi vetra, in to mi je prineslo tudi drugi izid kariere," je bila na vsa usta nasmejana Ratejeva. Pod taktirko trenerja Andreja Hajnška je nastopila na tretjem velikem tekmovanju; 37. mesto je zasedla na OI v Pekingu lani in 21. mesto na EP v Goeteborgu leta 2006. "Tudi doslej sem vedela, da sem sposobna metati prek 60 m, toda kar mi je uspelo na treningih, mi na prejšnjih velikih tekmah ni uspelo ponoviti. Tokrat je bilo drugače."

Boštjan Buč
je v kvalifikacijah na 3.000 metrov z zaprekami v svoji skupini osvojil deseto mesto in ostal brez napredovanja. S časom 8:40,56 je osvojil skupno 28. mesto. Za svojim najboljšim rezultatom sezone je zaostal osem sekund.  "Osredotočil sem se le na svoj tek in nisem toliko spremljal razvoja teka. Dal sem vse od sebe, vendar pa mi v zadnjih 600 m ni šlo. Tudi sam sem bil začuden, od kod mi nato toliko moči, da sem s finišem v zadnjem delu pridobil še eno mesto," je pojasnil Buč. Pia Tajnikar je v uvodnem kolu tekmovanja v teku na 100 metrov tekla 11,88. S tem časom je v svoji predtekmovalni skupini osvojila peto mesto in ostala brez večernega četrtfinala.