7 ogledov

Finale poslastica med Rusijo in Kanado

polrusijafinska165_reuters Žurnal24 main
V hokejskem finalu SP elitne divizije se bosta udarili gostiteljica in branilka naslova Kanada, ki je ugnala Švedsko s 5:4, ter Rusija, ki je bila s 4:0 boljša od Finske.

SP v hokeju, polfinale

Rusija : Finska 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)
Kanada
: Švedska 5:4 (1:1, 4:2, 0:1)

Ruska hokejska reprezentanca je prva finalistka letošnjega svetovnega prvenstva elitne divizije v Kanadi. Rusi so na prvi polfinalni tekmi v Québecu pred 11.159 gledalci s 4:0 premagali Finsko . Povedli so v 14. minuti prve tretjine, ko je po protinapadu zadel član Washingtona Sergej Fjodorov . V četrti minuti nadaljevanja je na 2:0 povišal hokejist Barsa iz Kazana Denis Zaripov . Srečanje je bilo odločeno, ko je osem minut pred koncem zadel Aleksej Morozov , tudi član Barsa. Končnih 4:0 je v predzadnji minuti postavil Maksim Sušinski iz vrst Sankt Peterburga.

Rusi bodo prvič po letu 2002, ko so odločilno tekmo izgubili s Slovaki , zaigrali v velikem finalu svetovnega prvenstva. Čeprav so od leta 1991 na tovrstnih tekmovanjih osvojili zase skromne štiri kolajne, pa se bodo tokrat povsem zasluženo borili za svoj drugi naslov od razpada nekdanje Sovjetske zveze. Ekipi, ki sta na SP igrali že 50. medsebojno tekmo, sta srečanje v Québecu odprli z izenačeno in previdno igro, ki ni dopuščala veliko strelov ne na eni ne na drugi strani. Na obeh straneh se je zvrstilo po nekaj priložnosti, v 14. minuti tista za rusko vodstvo. Saku Koivu je v napadalni tretjini napravil napako in dopustil, da je najboljši ruski napad, Aleksander Semin , Aleksander Ovečkin in Sergej Fjodorov, proti le enemu finskemu branilcu izpeljal zelo lepo akcijo, ki jo je učinkovito končal Fjodorov. Prednost so podvojili na začetku druge tretjine. Andrej Markov , Sergej Zinovjev in Danis Zaripov so si hitro izmenjali podaje, Zaripov pa je na koncu s strelom iz prve ukanil še Niklasa Bäckströma . Štiri minute po tem je imel na drugi strani izjemno priložnost za znižanje Mikko Koivu , a se je Jevgenij Nabokov izkazal.

Nekaj manj kot 12 tisoč gledalcev je v Le Colisée Pepsi videlo zadetek Fjodorova. © Reuters

Finska igra ob čvrstih Rusih nikakor ni stekla, bled je bil zvezdniški napad Teemu Selänne , Saku Koivu in Ville Peltonen , tako da so bili finski obeti pred zadnjim delom sila slabi. Ti so se na žalost finskih navijačev uresničili. Rusom je v najmanj razburljivem, zadnjem delu uspelo Fince umiriti, sami pa so pametno zadrževali plošček in pridobivali dragoceni čas. Pravih priložnosti ni bilo ne na eni ne na drugi strani, redke strele pa sta Nabokov in Bäckström brez večjih težav zadržala. Ob tem so izbranci Douga Sheddna kar dvakrat napravili še napako, ko so imeli preveč igralcev na ledu in so posledično dobili dveminutno kazen. Ko je slabih deset minut pred koncem finsko mrežo ob številčni premoči zatresel še Aleksej Morozov, je bil potnik v veliki finale dokončno odločen. Kljub temu je ob koncu prazen gol Fincev, ki so v teh trenutkih igrali kar s šestimi napadalci in brez vratarja, zadel še Maksim Sušinski.

Gostitelji bodo branili naslov
V drugem polfinalu so palice prekrižali aktualni svetovni prvaki Kanadčani in olimpijski zmagovalci Švedi, ki so se že tretje zaporedno leto srečali v polfinalu. V vrstah Kanade je bila spet najnevarnejša naveza Rick Nash , Ryan Getzlaf in Dany Heatley , ki je skupaj zbrala tri zadetke in pet točk. Prva tretjina se je končala neodločeno z 1:1. Javorjevi listi so začeli dominantno, Švede od začetka postavili v položaj obrambe in zasluženo povedli v šesti minuti, ko je ob igralcu več na ledu zadel Dany Heatley. Po zadetku so pobudo prevzeli Skandinavci in izid poravnali ob izteku prvega dela igre, ko je Anton Stralman ukradel plošček in ga poslal čez ramo sicer odličnega kanadskega vratarja Pascala Leclaira .

Kanada bo v finalu branila naslov, ki si ga je priborila lani v Moskvi. Zadnji pred Kanadčani so bili svetovni prvaki prav Švedi, ki pa so bili v pofinalu za korak prekratki. © Reuters

V drugi tretjini so gledalci videli parado zadetkov. V obeh mrežah se jih je zbralo šest, uspešnejši pa so bili gostitelji, ki so zadeli štirikrat. Prek Niclasa Wallina so vseeno povedli Švedi, Kanadčani pa so bili sploh prvič na prvenstvu v podrejenem položaju. Švedsko vodstvo je trajalo le 72 sekund, ko je izid po samostojni akciji poravnal Getzlaf. Dokončno prebujenje Kanade je naznanilo novo vodstvo. V 9. minuti druge tretjine je z močnim strelom mrežo skoraj razparal Jamal Mayers in razveselil večino od 13.026 gledalcev, kolikor se jih je zbralo v Ouébec Cityju. Švedi so zadnjič izenačili tri minute pozneje, ko je bil ob igri 5:4 še drugič uspešen Stalman. Naslednjih osem minut je bilo spet kanadskih. Gol Ricka Nasha se bo še dolgo vrtel po televiziji. Po podaji Heatleyja na modro črto sta njegov strel poskušala zaustaviti dva švedska branilca, Nash se jima je izognil, sam zadrsal pred Henrika Lundqvista in ga ukanil s prefinjenim udarcem. Švedi so peti zadetek prejeli ob najbolj neprimernem času. Sedem sekund pred iztekom druge tretjine je na 5:3 povišal Mike Green .

Švedi so se borili kot levi, a jim ni uspelo ugnati v Kanadi letos še nepremaganih gostiteljev. © Reuters

V zadnjem delu igre so Švedi še zadnjič zapretili. Dobrih pet minut pred koncem je upanje na švedski finale podaljšal Fredrik Warg , kar pa se je na koncu izkazalo za premalo in Kanadčani bodo imeli v nedeljo ob 19.00 po srednjeevropskem času priložnost ubraniti naslov najboljšega na svetu.

"Zelo smo se morali boriti. Gledalci so prav gotovo uživali, saj je bila to res prava hokejska poslastica, ena od najlepših na letošnjem prvenstvu," je po veliki zmagi dejal Getzlaf in dodal: "To je bila najtežja tekma za nas doslej. Švedi se niso in niso predali, vesel sem, da smo preskočili tudi njih in da se nam je uspelo pred domačimi navijači ob stoletnici hokeja prebiti v finale."