10 ogledov

Vinčec za točko ob drugo mesto

Gašper Vinčec je zadovoljen z nastopom. Žurnal24 main
Gašper Vinčec je na francoskem jadralskem tednu v Hyeresu v razredu finn osvojil tretje mesto in s tem dosegel najboljšo slovensko uvrstitev na tem tekmovanju.

Vinčcu je kazalo, da se bo obdržal na drugem mestu, vendar je Američan Railey ob koncu spustil Wrighta predse in mu tako omogočil, da je za točko ugnal Vinčca.

Ivan Štravs

Koprčan Gašper Vinčec je na 40. elitnem olimpijskem francoskem jadralskem tednu v Hyeresu v razredu finn osvojil tretje mesto in s tem najboljšo slovensko uvrstitev na tem prestižnem jadralskem tekmovanju doslej. Vinčec je bil edini slovenski predstavnik, ki je nastopil v regatah najboljše deseterice za kolajne. Že v četrtek so tekmovanje končali Vasilij Žbogar , bronasti olimpijec iz Aten , ki je v razredu laser končal na 26. mestu, v razredu 470 sta med ženskami sestri Alja in Teja Černe zasedli 20. mesto, Vesna Dekleva Paoli in Klara Maučec pa 27. Med moškimi posadkami sta bila v razredu 470 Karlo Hmeljak in Mitja Nevečny 44.

Vasilij Žbogar je končal na 26. mestu. © AFP

V razredu 470 je zmagal svetovni prvak, Danec Jonas Hogh Christ , ki se je utrdil na prvem mestu po zmagi v edini četrtkovi regati. Pred finalno regato je Koprčan za njim zaostajal za pet točk ali tri mesta, ker finalne regate štejejo dvojno. Slovenskemu jadralcu je bil nevaren Britanec Edward Wright na tretjem mestu, saj je imel s 37 točkami le pet točk zaostanka. Novozelandec Anthony Nossiter pa je bil na četrtem mestu s 50 točkami že zelo zadaj. Vinčec je imel tako pred finalom najmanj bronasto odličje že v žepu. V finalni regati je bil sedmi, mesto pred skupnim zmagovalcem Hoghom Christom , vendar tri mesta za Wrightom, zato je za točko zgrešil drugo mesto.

"Vinčec danes ni bil v nevarnosti, da bi izgubil kolajno. Najboljša trojica se je med seboj nadzirala in kazalo je celo, da bodo pri vrhu, nato pa so se spremenile vetrovne razmere in s tem so pridobili drugi. Vinčcu je nato kazalo, da se bo obdržal na drugem mestu, vendar je Američan Zach Railey ob koncu spustil Wrighta predse in mu tako omogočil, da je za točko ugnal Vinčca. Gašper je bil precej razočaran, saj bi lahko tudi zmagal, vendar je dokazal, da spada v sam svetovni vrh. To je pred OI na tako pomembni regati, ki v jadralnem svetu veliko šteje, zelo pomembno. Ne nazadnje, osvojil je prve slovenske stopničke v Hyeresu," je pojasnil predsednik strokovnega sveta Jadralne zveze Slovenije Ivan Štravs .

Zanimivo pa je, da je bil priča sodnik pri boji, ki je bil prav tako Francoz, celoten postopek pa je bil po mojem mnenju sporen.

Ivan Štravs

V boju za zadnjo slovensko jadralsko vozovnico za OI sta zdaj v boljšem položaju sestri Černe, ki sta bili sredi tekmovanja celo deseti in s tem v boju za finalno regato. "Glede na dosedanji potek sezone je bil najin nastop v Hyeresu soliden, prav tako tudi jadranje. Zadovoljni sva z jadranjem po vetru, saj sva bili v deseterici kljub velikim tehničnim težavam z jadrnico. Predzadnji dan pa sva pokvarili uvrstitev zaradi slabših startov," je povedala Teja Černe.

"Žbogar je dobro jadral in bi bil z nekaj več sreče zagotovo v samem vrhu. Žal je že v prvi regati dobil pribitek zaradi napake na startu, v sredo pa je izgubil protest. Protestiral je Francoz Jonathan Lobert, ki je trdil, da mu je pustil premalo prostora pri boji. Zanimivo pa je, da je bil priča sodnik pri boji, ki je bil prav tako Francoz, celoten postopek pa je bil po mojem mnenju sporen. Zato bomo poskušali za olimpijske igre dobiti dobrega svetovalca, uveljavljenega mednarodnega sodnika, da bomo lahko kos konkurenci tudi na tem področju," je še dodal Štravs.