9 ogledov

Zmaji v končnici s Salzburgom

Hannu Järvenpää in njegove varovance v četrtfinalu čaka Salzburg. (Foto: Boštjan Boštjan Tacol
Redni del lige Ebel je končan. Tilia Olimpija je kljub porazu proti Celovcu v zadnjem kolu ostala na sedmem mestu in se bo v četrtfinalu pomerila s Salzburgom. Jeseničani brez moči v Beljaku.
Četrtfinalni pari lige Ebel:
KAC Celovec - Medveščak Zagreb
Red Bull Salzburg - Tilia Olimpija
Vienna Capitals - Graz 99ers
VSV Beljak - Black Wings Linz

Zadnja tekma rednega dela ni več prinašala napetosti boja za uvrstitev v končnico; predvsem ne za Celovčane, ki so si že pred časom zagotovili prvo mesto in so v prejšnjem kolu tudi gladko izgubili z Medveščakom. Prav slednji je bil tisti, ki bi lahko Ljubljančanom še izpulil sedmo mesto. Posredno pa so si lahko domači celo sami izbirali tekmeca za četrtfinale: v primeru osmega mesta bi igrali prav s Celovčani, ob sedmem pa bi bili njihovi tekmeci Salzburžani.

V domačem taboru so se odločili za pasivno taktiko izbiranja tekmecev, saj je glavnina najboljših igralcev na čelu s kapetanom Žigo Pancetom in večino tujcev počivala, na in ob ledu pa je bilo le 15 večinoma mlajših igralcev. Kljub temu so zmaji začeli solidno in si pripravili nekaj priložnosti, najlepši sredi tretjine Boštjan Goličič. Tudi Celovčani se niso pretirano naprezali, prav tako ni stekla igra z igralcem več ali celo dvema (KAC je imel to prednost 43 sekund). Ko je že kazalo, da bosta vratarja Andy Chiodo in Matija Pintarič ostala nepremagana, je domači čuvaj mreže ob številčni oslabljenosti Olimpije le klonil tri sekunde pred iztekom.

Zmaji v nedeljo že v Salzburgu
Prve tekme četrtfinala bodo že v nedeljo na igriščih višjeuvrščenih ekip iz rednega dela, tako da bodo Ljubljančani potovali na Solnograško. Ekipe že v četrtfinalu igrajo na štiri zmage. Nato so termini tekem še 1., 3. in 6. marec, če pa do takrat še ne bo zmagovalca, pa še 8., 10. in 13. marec.

Podobno je bilo v nadaljevanju. Gostje so si v drugi tretjini hitro priborili povišanje vodstva na 2:0, nato pa sta se obe ekipi zadovoljili s stanjem. Oslabljeni domači so se sicer trudili, toda posebej nevarni pred Chiodom niso bili, KAC pa ni kazal velike vneme, da bi polnil mrežo Pintariča. Gostitelji so bili bolj nevarni ob koncu tretjine, Goličič je zapretil ob igralcu več, David Sefič pa s prodorom, a plošček ni našel poti v mrežo.

V zadnjem delu so bili na začetku boljši ljubljanski hokejisti, vendar pa zadetka niso dosegli. Jure Stopar, Aleš Mušič in Goličič bi lahko vsaj znižali zaostanek, gol pa so domači privrženci le videli v 52. minuti, ko je Goličič poskrbel za 1:2. Že sredi zadnjega dela pa je trener Hannu Jarvenpää dal priložnost še mlademu vratarju Maticu Bohu. Celovčani so do konca zadeli še dvakrat, Damjan Dervarič pa je postavil končnih 2:4.

Po porazu in razpletu drugih tekem (Medveščak je izgubil proti Sapi z 2:3) so Ljubljančani ostali pri istem tekmecu za četrtfinale, kot so ga imeli pred tekmo: v dvoboju na štiri zmage se bodo pomerili z branilcem naslova Salzburgom, prva tekma bo v nedeljo na Solnograškem.

Jeseničani brez moči
Tekma v Beljaku ni odločala o ničemer. Beljačani so si že prej zagotovili četrto mesto in niso mogli višje, Jeseničani pa so izpadli iz boja za končnico in so tako pri sosedih onstran Karavank končevali sezono nastopanja v razširjeni avstrijski ligi.

Glede na to, da tekma ni imela pravega pomena, je domači strateg Mike Stewart nekatere igralce pustil na tribuni, jeseniški trener Heikki Mälkiä pa je dal priložnost vsem, svojo priložnost pa so najbolje izkoristili igralci četrtega napada, saj so dosegli prvi zadetek na tekmi. Železarji so imeli v uvodnih 20 minutah namreč pobudo in številne priložnosti, a so izkoristili le eno. Domači so do izenačujočega zadetka v 14. minuti prišli tudi s pomočjo sreče, pri drugem pet minut pozneje pa je bila gostujoča obramba premalo odločna.

Do polovice drugega dela je bila slika na ledeni ploskvi podobna tisti iz prvega dela. Železarji so napadali, si še naprej ustvarjali priložnosti, toda ključa za odpiranje domačih vrat niso imeli. Zato pa so orli na lahek način prišli do še treh zadetkov, ki so bili posledica nepazljivosti v jeseniški obrambi, tako da druga polovica druge tretjine ne bo ostala v prav lepem spominu vratarju Jaakku Suomalainenu, ki je prvič po 2. januarju znova dobil priložnost med vratnicama.

Zadnji del je minil v znamenju čakanja zadnjega zvoka sirene, saj je bilo vse odločeno že po 40 minutah, zato se ne eni ne drugi niso preveč naprezali. Oboji so imeli v zadnjem delu dobro minuto dva igralca več na ledu, toda spremembe rezultata ni bilo.

Zadnji pisk sirene je tako za železarje pomenil konec sezone, Beljačani pa bodo že v nedeljo v četrtfinalu palice prekrižali s črnimi krili iz Linza. Hokejiste Acroni Jesenic imajo zdaj do srede prosto, nakar se bodo začeli pripravljati na državno prvenstvo. Železarji imajo v načrtu tudi dve prijateljski tekmi proti Sapi, ki naj bi ju odigrali na Madžarskem osmega marca in na Jesenicah (10. marca).