11 ogledov

Hrvatom so se pridružili Danci

Nemški rokometaši niso prišli v tretje finale na evropskih prvenstvih. Žurnal24 main
Predzadnji dan EP v rokometu je postregel z izjemno napetimi tekmami. Hrvaška in Danska sta si finale priigrali v zadnjih sekundah tekme, Švedi pa so si peto mesto priigrali po podaljških.

EP, polfinale

Hrvaška : Francija 24:23
Danska : Nemčija  26:25

Drugo polfinalno srečanje je pripadlo rokometašem Danske , ki so bili v zadnjih sekundah napetega srečanja boljši od Nemčije s 26:25. V prvem polčasu je navduševal predvsem nemški vratar Johannes Bitter , ki mu je selektor nemške reprezentance Heiner Brand dal prednost pred Heningom Fritzem . Bitter je ubranil kar 52 odstotokov strelov in svoji ekipi pomagal do vodstva ob polčasu s tremi zadetki prednosti (13:10). Svoje je dodal še Holger Glandorf s štirimi zadetki. Nemci so tudi v začetku drugega polčasa držali prednost, dobrih 20 minut pred koncem srečanja pa so Danci izenačili na 15:15. V nadaljevanju si nobena ekipa ni uspela priigrati občutnejše prednosti, ekipi pa sta se tudi izmenjavali v vodstvu. V 56. minuti so Danci povedli s 23:22, nato pa minuto kasneje dosegli še en zadetek. Nemci se niso predali in v zadnjih sekundah srečanja izenačili na 25:25, vendar je ruski sodniški par tri sekunde pred koncem tekme Nemcem dosodil prekršek in Danci so izvajali met s sedmih metrov. Odgovornost je padla na ramena Larsa Christiansena , ki priložnosti ni izpustil iz rok in Dancem prinesel nastop v finalu. Christiansen je bil tudi najboljši strelec danske reprezentance s šestimi zadetki, prav toliko jih je za Nemčijo dosegel Florian Kehrmann . Dvakratni polfinalisti evropskih prvenstev se bodo pomerili s Francozi za tretje mesto.

Hrvati so si finale priigrali v zadnjih sekundah. © Action Images

Hrvati strli odpor Francozov šele v zadnjih sekundah
V prvem polfinalnem obračunu so hrvaški rokometaši ugnali Francijo s 24:23. Kako pomembno je bilo srečanje dovolj zgovorno pove že dejstvo, da so tako eni kot drugi precej grešili. Prvi polčas je minil v znamenju Hrvatov . Svojo nalogo so dobro opravili predvsem v obrambi, zato je posledično stekel tudi napad. Odlično sta branila oba vratarja, na francoski strani Thierry Omeyer , na hrvaški pa Mirko Alilović . Vratar nemškega Kiela Thierry Omeyer je bil glavni razlog, da so Francozi po prvih tridesetih minutah srečanja zaostajali le 9:11. Ubranil je pet žog od 16 strelov na francoska vrata. Prvi zadetek je padel v drugi minuti, ko je Omeyerja premagal Tonči Valčić . Do vodstva z dvema zadetkoma so Hrvati prišli v sedmi minuti, ko je znova zadel Tonči Valčić. Francozi so se poskušali približati, a varovanci Lina Červarja jih na manj kot zadetek zaostanka niso spustili. Med 13. in 18. minuto srečanja gledalci niso videli zadetka, strelski post na obeh straneh je prekinil Daniel Narcisse in postavil izid 5:6. V 19. minuti so imeli Francozi možnost za izenačenje, vendar je Luc Abalo zadel vratnico. Že minuto kasneje so Hrvati prvič na srečanju vodili za tri zadetke. Prvih trideset minut se je končalo z dvema zadetkoma prednosti Hrvaške, bilo je 11:9. V prvem polčasu je bil na francoski strani dolžnik predvsem mladi zvezdnik Nikola Karabatić , ki je uspel zadeti šele v petem poizkusu, zastreljal je tudi prvi met s sedmih metrov.

Francoski selektor Claude Onesta ni bil zadovoljen. © Action Images

V drugem polčasu so Francozi izenačili v 39. minuti, ko je četrti zadetek na tekmi dosegel Luc Abalo. V 42. minuti je prišlo do kratke prekinitve tekme, saj sta nesrečno trčila Petar Metličić in Olivier Girault. Francozi so do prvega vodstva na tekmi prišli v 43. minuti, ko je zadel Daniel Narcisse . Hrvati so uspeli izenačiti na 16:16, nato pa je francoske navijače z zadetkom iz težkega položaja navdušil Luc Abalo.V 49. minuti sta poljska sodnika zaradi prekrška izključila Dominikovića , Nikola Karabatić pa je uspešno izvedel met s sedmih metrov. Minuto kasneje je Karabatić znova poizkušal s sedmih metrov, izkazal pa se je hrvaški vratar Somić , ki je galskim petelinom težave povzročal tudi v nadaljevanju tekme. Francoze je v vodstvo z 22:21 popeljal Olivier Girault, ki je izkoristil dosejeno kazen zaradi prekrška nad Karabatićem. V 55. minuti je po sodniški odločitvi prišlo do vroče krvi na obeh straneh, rumeni karton pa sta si prislužila oba selektorja, Claude Onesta in Lino Červar. Na francoski klopi je prišlo tudi do prerivanja. Minuto pred koncem je bil izid izenačen na 23:23, Hrvati pa so z zadetkom Lackovića 41 sekund pred koncem prišli do novega vodstva. Francoski selektor Onesta je zahteval minuto odmora, vendar pa se francoski napad ni izšel kot so si želeli. V napad je s posebnim dresom vstopil tudi Jerome Fernandez , odločilni strel Nikole Karabatića pa je namesto mreže hrvaške reprezentance zadel vratnico. Pri zmagovalcih je šest golov zadel Petar Metličić , pri Francozih pa sta s sedmimi zadetki predvsem v drugem polčasu blestela Abalo in Narcisse.

Boj med Švedi in Norvežani je bil oster. © Action images

EP, tekma za 5. mesto

Norveška : Švedska 34:36

Švedi peti po podaljških
Rokometaši Švedske so si z zmago nad Norveško s 36:34 priigrali peto mesto na letošnjem evropskem prvenstvu. Za zmago pa so se Švedi morali kar pošteno potruditi, saj so jih domači rokometaši ob koncu rednega dela ujeli in izenačili izid na 26:26. Sledil je podaljšek, kjer nobeni izmed ekip ni uspelo preiti v občutnejše vodstvo. Po sedemdesetih minutah igre je bil rezultat izenačen na 30:30 in Skandinavci so se morali pripraviti še na nov podaljšek napete tekme. Tokrat so bili uspešnejši Švedi, ki so si prednost dveh zadetkov priigrali v drugem delu drugega podaljška. Z desetimi zadetki je bil najboljši strelec srečanja Norvežan Kjetil Strand , sedem jih je dodal še Bjarthe Myrhol . Pri zmagovalcih je sedem zadetkov dosegel Martin Boquist .