9 ogledov

Wembley bo lep spomin

ljubijankic_anglija_afp
1/29
Slovenska reprezentanca je z 1:2 izgubila prijateljsko srečanje proti Angliji. Zadetek za naše je dosegel Zlatan Ljubijankič. Matjaž Kek je bil jezen zaradi dosojene enajstmetrovke.

Pošljite svoje fotografije!

Spoštovani bralci in obenem navijači naše reprezentance, ki ste bili na Wembleyju! Zelo bomo veseli vaših zanimivih fotografij, ki jih lahko kot MMS pošljete na številko 4224 ali pa na elektronski naslov sport@zurnal24.si. Najboljše bodo objavljene.

Prenovljeni stadion Wembley je res vse, kar si lahko zaželi navijač. Pa tudi novinar. Prekrasen objekt na severu Londona nudi udobje za ogled tekme in za delo. Varnost je postavljena na prvo mesto, številne varnostne točke, prek katerih mora obiskovalec nogometne tekme na angleškem nacionalnem stadionu so v naših okvirih nekaj nepredstavljivega. Da ne govorimo o prostorih za novinarje, ki poleg vse moderne tehnologije vključujejo tudi restavracijo, v kateri so vselej na voljo sveže pripravljene jedi.

Frank Lampard in Wayne Rooney sta najbolj zaslužna za prvi zadetek Anglije. © Reuters

Zdi se, da so tudi slovenski nogometaši tekmo začeli nekoliko pod vtisom velikega prizorišča. A so se hitro otresli začetne treme in si že v sedmi minuti priigrali priložnost tekme. Po prelepi podaji Zlatka Dedića se je sam pred Robertom Greenom znašel Milivoje Novaković , ki je preigral tudi domačega vratarja, a sta se medtem že na golovo črto vrnili domači branilci, naš najboljši strelec pa je žogo poslal prek vrat.

Angleži so začeli zaspano in podcenjevalno, po strelu Valterja Birse prek vrata v 13. minuti pa so se le prebudili. V 22. minuti je prvi s prodorom najprej zapretil Wayne Rooney , po posledičnem kotu pa je najvišje skočil domači kapetan John Terry , ki je stresel prečko. V 29. minuti pa šok. Po podaji z leve v kazenski prostor je Rooney pohodil in poškodoval Boštjana Cesarja , švedski sodnik Jonas Erikkson pa je na vsesplošno presenečenje pokazal na belo točko. Ob tem je ljubljanskemu branilcu, ki je moral zaradi poškodbe iz igre, pokazal še rumeni karton. Dokaj neopazni Frank Lampard je ugnal Samirja Handanovića za angleško vodstvo. Do konca polčasa so Angleži pritisnili na plin, nevarno je streljal Steven Gerrard , Rooney je zadel vratnico, prvi del pa se je zaključil z minimalnim vodstvom gostiteljev.

Sporni trenutek, po katerem je sodnik Jonas Erikkson pokazal na najstrožjo kazen. © Reuters

Domači trener Fabio Capello je med polčasom opravil štiri menjave in domači so nadaljevali s pritiskom. Rezultat tega je bil po nekaj pol-priložnostih drugi gol Angležev. V 63. minuti ga je z veliko pomoči Aleksandra Radosavljevića , ki ga je žoga zadela in spremenila smer, dosegel Jermain Dafoe . V 72. minuti zadnja velika priložnost za Anglijo. Po desni strani je nezadržno prodrl Aaron Lennon , v sredini našel Rooneyja, ta je že ugnal Handanovića, z golove črte pa je odbil Matej Mavrič .

Slovenski trenutek tekme je prišel v 85. minuti. Izvrstno je po levi strani prodrl Nejc Pečnik , zavrtel Glenna Johnsona in podal v sredino, na prvi vratnici pa se je prvi do žoge dokopal Zlatan Ljubijankić in dosegel svoj četrti reprezentančni gol. Naši so tako na Wembleyju pustili simpatičen vtis, a so bržkone za sredino kvalifikacijsko tekmo s Poljsko ostali brez Cesarja. Dobra predstava njegove menjav Mavriča pa vendarle hrabri. Slabih 2.000 Slovencev na stadionu Wembley je toplo pozdravilo naše fante, ki se takoj po srečanju odpravljajo nazaj v Slovenijo.

Izjavi po tekmi:
Fabio Capello : Zadovoljen sem s predstavo. Prijateljske tekme so tu, da lahko preizkusim različne stvari. Razočaran sem s padcem koncentracije v zaključku tekme, igrali smo s preveč dolgimi podajami. Nisem zadovoljen s tem, da smo prejeli gol tako pozno. Slovenija je na trenutke igrala dobro, hitro in si ustvarila nekaj priložnosti. Želijo igrati po tleh in imajo hitre napadalce. Videli smo tekmo Slovenije proti Češki, ki so jo odigrali dobro in smo vedeli, kaj lahko pričakujemo. Dvoboja pred enajstmetrovko s svojega položaja nisem videl, tako da ne vem, če je bila najstrožja kazen upravičena. To vprašanje morate postaviti sodnikom.

Matjaž Kek : Nikoli ne moreš biti zadovoljen kot izgubiš. Tekma je bila pravi test. V določenih trenutkih tekme smo bili hrabri in smo dobro parirali. Želeli smo zaustaviti igro podaj Angležev. To nam je kar uspelo, čeprav smo naredili nekaj napak, kar pa je šola za naprej. Zelo sem jezen zaradi enajstmetrovke. Sodnik se je zelo hitro odločil, vendar se to pač dogaja. Predvsem zato, ker smo verjetno izgubili igralca za sredino srečanje proti Poljski. Rentgen je bil že opravljen, ligament v gležnju je natrgan, vesta pa kakšen je Boštjan. Naredili bomo vse, da ga usposobimo za tekmo. Angleži so seveda imeli premoč, vendar zadnji del tekme smo začeli igrati, krog kandidatov za Poljsko se je razširil. Zdaj moramo ekipo dobro regenerirati in pripraviti za sredo.