10 ogledov

Utišali 60.000 navijačev

Predlani so pokal dvignili nogometaši Boce, lani Liga de Quito, letos pa Estudia Žurnal24 main
Estudiantes je prvič po devetintridesetih letih osvojil pokal Libertadores, južnoameriško različico Lige prvakov. Na povratni tekmi so na gostovanju z 2:1 premagali Cruzeiro.

V noči s srede na četrtek se je onkraj Atlantika zgodila najpomembnejša nogometna tekma v Latinski Ameriki. Argentinski Estudiantes je prvič po devetintridesetih letih osvojil pokal Libertadores, tokrat že v petdeseti izvedbi. Brazilski Cruzeiro je gavčem priznal premoč na domačih tleh z 1:2. V polfinalu so Argentinci s skupnim izidom 3:1 izločili urugvajski Nacional, brazilski obračun med Cruzeirom in Gremiom pa je s skupnim izidom 5:3 pripadel prvemu. V finalu pa so po remiju, ko sta se moštvi razšli v La Plati brez zadetka, nogometaši Estudiantesa iztržili zmago in slavje se je lahko začelo. Estudiantes si je z osvojenim naslovom priigral mesto na klubskem svetovnem prvenstvu, ki bo v Dubaju.

Pokal je last Estudiantesa. © AFP

Najprej je zadišalo po zmagi domačih, ko je Henrique v drugem polčasu (52.) z zadetkom priboril vodstvo Cruzeiru, a je veselje že čez pet minut skalil Gaston Fernandez in izenačil, usodo brazilskega kluba pa zapečatil Boselli v 72. minuti. Mauro Boselli je sicer najboljši strelec tokratnega prvenstva z osmimi zadetki. Estudiantes, nogometni klub iz La Plate, ima že štiri naslove južnoameriškega prvaka, a je prve tri lovorike osvajal zaporedoma v letih 1968, 1969 in 1970. Lani je slavil ekvadorski klub Liga de Quito (LDU), ki je v finalu v Rio de Janeiru premagal nogometaše brazilskega Fluminenseja .

Tako kot lani so tudi letos brazilski navijači, na stadionu v Belo Horizonteju se jih je zbralo več kot 60 tisoč, doživeli sila neprijeten, hladen tuš, potem ko je njihovo moštvo Cruzeiro po dobljenih šestih tekmah na prvenstvu izgubilo najpomembnejšo. "Uspelo nam je doseči nekaj neverjetnega, utišali smo 60 tisoč ljudi. Ne moreš verjeti," je zgodovinske trenutke strnil branilec argentinskega kluba Christian Cellay . Odločilne tekme se je po podatkih agencij udeležilo tri tisoč navijačev zmagovalcev pokala. Še nekaj statistike. Argentinski klubi so doslej vpisali največ, 22 pokalnih naslovov, Brazilija pa je na drugem mestu s trinajstimi osvojenimi lovorikami. Tokratni finale je bil že dvanajsti, v katerem sta se pomerila kluba iz Argentine in Brazilije, argentinski klubi so bili uspešnejši v teh obračunih, saj so slavili devetkrat. Najuspešnejše moštvo v tem prestižnem južnoameriškem nogometnem prvenstvu je argentinski Independiente s sedmimi lovorikami, sledita mu še en argentinski klub Boca Juniors (6) in urugvajski Penarol (5).