43 ogledov

V Stožicah zmaji pokorili še Milano

Veselje ob zmagi.
1/59
Union Olimpija je v sedmem kolu Evrolige po izjemnem preobratu v zadnji četrtini premagala AJ Milano z 82:75 in se tako najverjetneje že uvrstila med najboljših 16 ekip Evrolige.
"To je fenomenalno. Dobrošel Top 16 v Ljubljani. Menim, da smo si to zaslužili, čeprav smo imeli krizo. Ekipa je spet pokazala karakter in se s pomočjo gledalcev vrnila v igro. Zdaj je motiv prvo mesto v skupini," je po srečanju dejal Sašo Ožbolt.

"Norišnica. Bila je infarktna tekma. Prej sem trikrat zgrešil, četrtič je šlo noter. Verjel sem vase. Jagoda je nato zadel še eno trojko, vse skupaj pa smo dokončali z obrambo,"
se je zadnjih minut po tekmi spomnil eden največjih junakov Damir Markota.

S peto zmago v sezoni je Union Olimpija morda storila že odločilni korak v Top 16 Evrolige, kar ji je nazadnje uspelo leta 2004. Dvorana v Stožicah pa je po štirih evroligaških tekmah v njej še nepremagana. Zmaji so do zmage prišli po izjemnem preobratu, saj so še v 36. minuti tekme zaostajali za visokih devet točk.

Kenny Gregory
, ki se je izkazal s 17 točkami in kar 11 skoki, je označil ključne dejavnike v zadnji četrtini: "Mislim, da je bil ključ do zmage v naši boljši obrambi v zadnji četrtini ter boljšem skoku. Na začetku ni od nas nihče pričakoval uvrstitve med 16 ekip v Evroligi, zdaj pa se sam sprašujem, zakaj ne bi napadli prvega mesta proti Panathinaikosu naslednji teden." Ameriški krilni igralec se ni mogel izogniti komplimentom ljubljanskemu občinstvu: "Publika je fenomenalna. daje nam energijo, da se vedno znova borimo, predvsem v končnicah."

Union Olimpija je srečanje z Milanom začela, kot si je lahko le želela. Po delnem rezultatu 14:0 je v 9. minuti, po prostih metih Damirja Markote, vodila z 18:5. Predvsem so ugajali ljubljanski skoki, ki so šli še posebej dobro od rok in nog Kennyju Gregoryju (šest v prvem polčasu, 13 točk in štiri izsiljene osebne napake), in protinapadi. Takoj na začetku druge četrtine so zmaji po košu vročega Marqueja Perryja vodili za 14 točk, kar je bila najvišja prednost prvega polčasa. Nekajkrat je semafor kazal naskok 13 točk, na manj kot sedem točk pa se Milančani Olimpiji niso približali.

Tretja četrtina je bila pravo nasprotje prve. Milano jo je dobil kar s 25:9. Olimpijine trojke niso in niso želele skozi obroč, na drugi strani pa so se razigrali Stefano Mancinelli, Morris Finley in Marco Mordente. Zadnjih deset minut je Olimpija začela s šestimi točkami zaostanka, v 36. minuti pa so Italijani vodili celo z najvišjih 69:60. Delirij je pomenila že trojka Markote za izenačenje na 71, za vodstvo s 74:71 pa je projektil za tri prispeval sijajni Goran Jagodnik. Milančani so s pomočjo Olimpijine obrambe storili nekaj napak, Jagodnik in Vlado Ilievski pa sta bila hladnokrvna s črte prostih metov in Stožice so doživele novo eksplozijo navdušenja.