10 ogledov

Latvija še v tretje polomila zobe risom

cipulis_kristan_afp Žurnal24 main
Slovenski hokejisti so izgubili tudi na tretjem srečanju na svetovnem prvenstvu skupine A. Latvija je bila boljša s 3:0. Risom tako ostaja boj za obstanek med elito.

Skupina B, 3. kolo

Kanada : ZDA 5:4 (2:0, 1:2, 2:2)
Slovenija : Latvija 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)

V prvi tretjini se slovenski hokejisti nikakor niso uspeli zoperstaviti agresivnim Latvijcem. Ti so v prvih dvajsetih minutah prevladovali v strelih na gol (13:4). Slovenci so katastrofalno igrali z igralcem več na ledu in si kar dvakrat v igri petih proti štirim niso ustvarili niti ene resne priložnosti. Najlepšo priložnost za zadetek so zamudili po veliki napaki latvijskega vratarja Edgarja Masalskisa , ki je nespretno posredoval pred svojimi vrati, David Rodman pa je v sedmi minuti zadel vratnico. Tisoč latvijskih navijačev, slovenskih je bilo v Halifaxu tristo, ni in ni dočakalo prvega zadetka svojih junakov, ki so ob štirih slovenskih izključitvah priložnosti nizali drugo za drugo.

Razmerje v strelih na gol:

Latvija: 38
Slovenija: 17

V 12. minuti se Kaspar Daugavins iz oči v oči z junakom prvega dela igre Robertom Kristanom ni znašel najbolje, najlepšo priložnost za prvi zadetek na SP v Kanadi pa so hokejisti iz Baltika zamudili v 15. minuti, ko so risi branilca Gutisa Galvinsa po prodoru nepravilno ustavili pred svojimi vrati. Sodnik je dosodil kazenski strel v korist Latvije, ki pa ga izvajalec Martins Cipulis ni uspel pretvoriti v vodstvo. Plošček je po njegovem strelu Kristan odbil čez gol.

Zelo, zelo slabo je bilo.

Mats Waltin

Na začetku druge tretjine je sledilo nadaljevanje zgodbe iz prvega dela. Bleda igra, napake in izključitve Slovenije ter prazni naboji Latvijcev. Uspeh risov je bil že, če so se prebili izven svoje obrambne tretjine. Kot se je izkazalo po koncu tekme, je bila usodna izključitev Borisa Pretnarja , po kateri so Latvijci pritisnili, v enem izmed številnih naletov pa je Dejan Varl v 31. minuti pred Kristanovimi vrati napravil prekršek nad Kasparsom Daugavinsem . Sodnik je še drugič na tekmi dosodil kazenski strel v korist Latvijcev. Tokrat je bil izvajalec Aleksanders Nizivijs , ki je najprej na tla položil Kristana, potem pa neubranljivo streljal pod prečko. 79 sekund pozneje, še vedno z igralcem več, je Cipulis z desne strani podal do Aleksejsa Sirokovsa, ta pa je še drugič premagal nemočnega Kristana. Napad potem je imel Mikelis Redlihs lepo priložnost za povišanje izida, a je plošček zadel le vratnico.

Slovenija je proti Latviji prikazala najslabšo predstavo na tem svetovnem prvenstvu. © AFP

Kanadčani končali na vrhu

V zadnji tretjini smo videli nekoliko boljšo predstavo Slovencev, predvsem na račun obrambne igre nasprotnika, ki je mirno pripeljal tekmo do konca. Žarek upanja za Slovence je posijal v 45. minuti, ko so imeli kar minuto in 44 sekund dva igralca več na ledu. Tudi ob tako številčni premoči pa niso uspeli zadeti. Minuto in pol pred koncem srečanja je Mats Waltin na klop potegnil Kristana, Sirokovs pa je 28 sekund pred koncem tekme z golom v prazno mrežo postavili končni izid 3:0.

Lestvica skupine B

1. Kanada 9 točk
2. ZDA 6
3. Latvija 3
4. Slovenija 0

Sloveniji tako ostaja boj za preživetje in obstanek med elito. Na poti do cilja ji bo stala Norveška, Nemčija ali Slovaška. Prva tekma bo 9. maja ob 21.30 po slovenskem času, druga že naslednji dan, torej v soboto ob 1.15, morebitna tretja pa v torek ponoči ob 1.15. Igra se na dve zmagi.

Razočaranje in še enkrat razočaranje.
Kaj so po tekmi med Slovenijo in Latvijo za Žurnal24 povedali v enem in drugem taboru?

Mats Waltin, selektor Slovenije:
"Seveda smo pričakovali več. Razočaranje je veliko. Imeli smo slab dan. Že začeli smo zelo slabo. Po neumnem smo sedeli na kazenski klopi. Že v prvi tretjini kar osem minut. Odločno preveč. Tako smo že na začetku izgubili ritem. Enako je bilo v drugi tretjini. Nikakor nismo razvili svoje igre. Zelo, zelo slabo je bilo. Ne vem, kaj je bilo narobe. Morda so bili igralci preveč živčni. Morda so se ustrašili odgovornosti v tako pomembni tekmi. Nekateri igralci so celo tekmo garali kot hudič, drugih pa ni bilo videti. Težko je odgovoriti na vprašanje, zakaj je bilo tako."

Razočaranje med Slovenci je veliko. © AFP

Robert Kristan, vratar Slovenije:
"Nihče ni pričakoval lahke tekme. Moram povedati, da sem razočaran nad našo igro. Nisem pričakoval, da bomo toliko slabši. Ampak to je trenutna slika našega hokeja in težko je kaj pametnega povedati. To je vrhunec sezone. Vsi bi morali biti v najboljši pripravljenosti. Morda pa spadamo v skupino B, ker ob takem hokeju, kot ga igramo, je težko pričakovati dober rezultat. Ne moremo vedno govoriti o slabem večeru ali pomanjkanju sreče. To je realnost našega hokeja. To je vrhunec sezone, odločajo malenkosti. Spoštujem vsakega fanta, vemo, da znamo igrati hokej. V ključnih trenutkih nismo dovolj zbrani in takrat pride do napak. To zna tekmec izkoristiti in poraz je tu."

Tomaž Razingar, napadalec Slovenije:
"Bili so boljši. Ker smo bili počasnejši, smo naredili ogromno prekrškov. Latvija je zasluženo zmagala. Dali smo vse od sebe, ampak to je bilo veliko premalo."

Edgars Masalskis, vratar Latvije:
"Če primerjam to tekmo z našo proti Kanadi – zdelo se je, kot da smo bili tokrat mi Kanadčani, vi pa Latvijci. V prvih dveh tretjinah se je zdelo tako. Slovenija preprosto ni mogla zadeti. To je za nas pomembna zmaga. Več sem pričakoval od Kopitarja in drugih. Presenečen sem, da smo bili toliko boljši. V prvih dveh tretjinah so le sedemkrat streljali na moja vrata."

Rodrigo Lavins, kapetan Latvije:
"Dobro smo odigrali. Med pripravami smo naporno trenirali, saj smo hoteli biti na prvenstvu optimalno pripravljeni. In proti Sloveniji se je ves trud poplačal. V prvih dveh tretjinah smo dominirali, zabili pa le dva gola. Vedeli smo, da bo v zadnji tretjini težko, da moramo stisniti in ubraniti prednost. Naš vratar je bil dober, prav tako pa tudi Kristan. Z njim sem igral na Švedskem, res je neverjeten."