11 ogledov

Banham zasenčil Elika in Posmo

Hokejisti Olimpije so zasluženo slavili na 419. večnem derbiju. (Foto: Nik Rovan Žurnal24 main
Tretji letošnji večni derbi v ligi Ebel so dobili hokejisti Olimpije, ki so Jeseničane pred svojimi gledalci ugnali s 5:2. S tremi zadetki je blestel zeleni Frank Banham.
Zavedali smo se, da sta to dve zelo pomembni točki za nas. Čakali smo na njihove napake in jih na koncu tudi izkoristili. Vsekakor sta tekmo odločila tista dva zadetka, ki smo jih dosegli ob številčni prednosti.
Egon Murič

Že 419. večni derbi med Tilio Olimpijo in Acroni Jesenicami je bil tokrat še bolj začinjen kot ponavadi. Kadrovske menjave v obeh taborih pred tekmo so poskrbele, da je bilo ozračje v Tivoliju še bolj naelektreno. V Ljubljano sta se v jeseniški odpravi vrnila Mike Posma in gospod na drsalkah Todd Elik. Mimogrede oba so ljubljanski ljubitelji hokeja prav prisrčno sprejeli. Na ljubljanski klopi pa je imel dirigentsko paličico po dolgih letih v rokah kar direktor Matjaž Sekelj. Vse skupaj je botrovalo temu, da so bile dvorane ledene dvorane pod Rožnikom napolnjene do zadnjega kotička, le del, kjer so bili navijači Jesenic, je bil delno prazen. Razgreti navijači pa so v prvi tretjini videli bore malo. Po povprečni hokejski predstavi in le nekaj poizkusih na vsaki strani, ki sta jih brez večjih težav ukrotila vratarja, sta večna tekmeca na prvi odmor odšla poravnana na začetnih 0:0. V drugem delu je bilo na ledeni ploskvi veliko bolj živahno. Pobudo pa so imeli gostje iz železarskega mesta, ki so terensko premoč kronali v 28. minuti. Natančen je bil prvi jeseniški strelec Andrej Makrov.

Očitno je zadetek v mreži Aleša Sile predramil njegove soigralce, saj so z dvema zadetkoma v 33. in 34. minuti poskrbeli za val navdušenja v Tivoliju. Do konca druge tretjine se mreži nista več zatresli, tako da je bilo pred zadnjim delom še vse odprto. Toda že po nekaj minutah so si železarji priigrali kar nekaj izključitev in s tem večnim tekmecem dovolili, da so imeli približno pet minut kar dva igralca več na ledu. Sekelj se je odzval s polminutnim odmor pa katerem so Ljubljančani, nato kar dvakrat kronali številčno premoč po katerem so tehtnico dokončno nagnili na svojo stran. Pred zaključkom sta za boksarski vložek poskrbela Egon Murič in Roberta Sabolič, ki sta s tem na noge dvignila prav vse obiskovalce. Ko so se strasti umirile, sta padla še dva zadetka, po eden na vsaki strani. Za Jeseničane je zadel Marjan Manfreda. Zadnji žebelj v krsto železarjev pa je s svojim tretjim zadetkom zabil najboljši posameznik srečanja Frank Banham, ki je tako povsem zasenčil Elika in Posmo.

| Avtor: Žurnal24 main Žurnal24 main
Železarji šest tednov brez Raze
Rdeča devetka, Tomaž Razingar, si je na večnem derbiju v enem izmed dvobojev ob ogradi poškodovala vezi in bo z ledu odsotna vsaj šest tednov. Vsekakor nov velik udarec za Jeseničane, ki po porazu na derbiju ostajajo prikovani na dno lestvice.

Ravno Posma je po koncu srečanja sedmi sili sprva zaupal, da je bilo vzdušje res peklensko. "Danes sem okusil, kako je v Tivoliju igrati kot gost,“ je sprva dejal Posma, nato pa tudi pohvalil domače navijače: "Navijači so me zares lepo sprejeli in sem vesel.“ Ljubljanske ljubitelje je pohvalil tudi Elik, ki je včeraj že nakazal, da bo tudi na Jesenicah igral vlogo prve violine: "Vesel sem, da sem se vrnil v Tivoli. Gledalci so me toplo sprejeli, za kar sem jim zelo hvaležen.“ Kapitan jeseniške barke se je po srečanju dobro zavedal, kaj je odločilo: "Tekma je bila odlična, vendar le do sredine zadnje tretjine, ko smo na žalost imeli prevečkrat igralca manj na igrišču. Zato smo bili tudi kaznovani," je še dejal Posma. Tudi njegov dober osebni prijatelj Elik se je dobro zavedal, da so jih pokopale izključitve: "Tekmo je odločila igra pet na tri, kar znajo igralci kot je Banham še kako izkoristiti.“ Tako Posma kot Elik pa se dobro zavedata, da časa za žalovanje ni in tako sta bila oba po koncu bitke v Tivoliju z mislimi že na naslednji tekmi proti Celovcu.

Proti Jesenicam je vedno lepo igrati. Obe ekipi na teh srečanjih dasta od sebe še nekaj več, saj gre za izjemno rivalstvo. Jeseničani so se borili do konca. Mi smo izkoristili svoje priložnosti ob številčni prednosti, boljši smo bili tudi v igri 5 na 5.
Kevin Mitchell

Veliko boljše volje so bili po koncu srečanja seveda v taboru Olimpije. Glavni protagonist tokratnega večnega derbija Banham je po srečanju dejal: "Na začetku smo bili malo nervozni, kar pa je običajno, saj smo igrali pred polno dvorano. Nato smo se dvignili v igri, odločilnega pomena pa je bilo, da smo imeli skoraj pet minut dva igralca več.“ Tudi ljubljenec ljubljanskega občinstva ni mogel mimo zares odličnega vzdušja na tribunah: "Vzdušje je bilo odlično,  zato je ta derbi eden največjih v Evropi.“ Ljubljasnki začasni strateg, ki je po srečanju kar žarel od sreče, je zbranim novinarjem povedal naslednje: "Imeli smo malo časa, da bi stvari po menjavi trenerja spreminjali. Ob igri 5:3 sem začutil, da moramo tekmo rešiti. Jeseničani so zaradi izključitev padli v igri, zelo dobro pa je, da smo to znali izkoristiti sebi v prid.

Sekelj je pred tekmama z Jesenicami in Medveščaku, ki zmaje čaka v nedeljo, igralcem jasno povedal, da od teh dveh tekem pričakuje štiri točke. Polovica je že na varnem, drugo polovico pa bodo Sekelj in igralci iskali v vroči ledeni dvorani v Zagrebu, kjer jih bo pričakalo več kot 5000 živih duš. "Zavedamo se, da nas bo tam čakalo ogromno število ljudi, ampak mi bomo poskušali igrati svojo igro. Morda bomo od začetka zaigrali nekoliko bolj zadržano,“ se je k gostovanju v hrvaški prestolnici obrnil Sekelj.