13 ogledov

Köbenhavn prvič med 16!

1/29
Köbenhavn se je z zmago nad Panathinaikosom prvič uvrstil v osmino finala (3:1). Barcelona je v zadnjem kolu z mladeniči premagala Rubin (2:0). Man United je za prvo mesto v skupini igral 1:1 z Valencio.

Po torkovih tekmah šestega kola nogometne Lige prvakov se je Bayernu, madridskemu Realu, Chelseaju, Olympique Marseillu, Milanu, Tottenhamu, Interju, Schalkeju, Lyonu, Manchester Unitedu, Valencii in Barceloni v osmini finala pridružil še Köbenhavn. Zanje je to zgodovinski uspeh.

Želeni remi Man Uniteda
Na "Cold" Traffordu (bilo je tri stopninje pod ničlo) je prva pobudo prevzela Valencia. 20-letnega vratarja Bena Amosa (Edwin van der Sar je ostal na klopi) je dvakrat resneje preizkusil Alejandro Dominguez. Po 20 minutah se je igra razživela, United pa je krenil v ofenzivo: Dimitar Berbatov je imel dve super priložnosti, nato eno Anderson. V 31. minuti je oživel Wayne Rooney: prodrl je po levi, poslal predložek v sredino, kjer je žogo dobil Luis Nani, dobro streljal, a je bil Vicente Guaita na mestu. Kdor ne da, dobi, pravijo in to se je tudi zgodilo. V obrambi je napako naredil Michael Carrick: namesto Ria Ferdinanda je žogo dobil Dominguez in jo poslal do Pabla Hernandeza, ta pa je z 10 metrov hladnokrvno premagal Amosa. Tako je Manchester dobil prvi gol v tej sezoni Lige prvakov. Minuto kasneje smo že videli 1:1. Prehitro! Bombo Rooneyja z 20 metrov je zaustavila vratnica. Osem proti štiri je bilo v strelih na gol za domače, a izid polčasa v prid gostov 0:1.

| Avtor: Žurnal24 main Žurnal24 main

Drugi del igre se je nadaljeval, kot se je končal prvi: s pritiskom Manchestra, a kaj ko Berbatov ni in ni bil razpoložen za res nevaren strel na gol. V 56. minuti sicer je zadel, a to je bil prepovedan položaj in sodnik upravičeno gola ni priznal. Šest minut kasneje je le prišlo olajšanje za domače. Ji Sung Park je poslal bombo z 20 metrov. Guaita je bil na pravem mestu, a žoga se je odbila na nogo Andersonu, ki je nato neovirano in natančno streljal za izenačenje na 1:1. V nadaljevanju so se vrstile polpriložnosti na obeh straneh, a golov nismo več videli in končnih 1:1 pomeni, da gre Manchester v osmino finala kot prvi v skupini, Valencia pa kot druga.

Barcelonini mladci dokazali svojo vrednost
Barcelona
je na domači tekmi proti Rubinu Kazanu potrebovala dva zadetka v drugem polčasu, da bi prvič v zgodovini premagala tatarski klub. Zmaga premešane katalonske zasedbe sicer ni bila vprašljiva, saj so se gostje večinoma le branili, njihove okope pa sta prebila Andreu Fontas in Victor Vazquez. Tako je brezidejni prvi polčas Barce kar malce ostal v pozabi, še najbolj pa sta ga zaznamovali poškodbi Jeffrena Suareza in Bojana Krkića. Na koncu tekme je ostalo tudi nekaj časa, da je na zelenico kot zadnja menjava Josepa Guardiole stopil Lionel Messi, ki je odigral svojo jubilejno 50. tekmo v Ligi prvakov. Med evropsko elito je debitiral davnega leta 2004 proti Šahtarju, v vsega šestih sezonah pa se je z 31 goli prelevil v prvega evropskega strelca katalonskega kluba, kjer že zdaj premočno vodi pred Rivaldom (25) in Patrickom Kluivertom (21).

Bojan Krkic Krki%C4%87 poskodba po%C5%A1kodba nos kri | Avtor: Žurnal24 main Žurnal24 main

Poleg Barcelone se je med najboljših 16 ekip Lige prvakov prvič v zgodovini uspelo prebiti tudi danskemu prvaku Köbenhavnu, ki je z zmago nad Panathinaikosom (3:0) spisal najbolj zlato poglavje v sicer kratki zgodovini kluba. V danski prestolnici se z levom na prsih igra šele od leta 1992, klub s stadiona Parken pa je moral medtem denimo požreti tudi grenko klofuto HiTa Gorice v sezoni 2004/05, ko so jih vrtnice doma zbodle s kar 0:5 v drugem predkolu Lige prvakov. Zdaj so v osmini finala. Za veliko zmago Dancev so zadeli Martin Vingaard, Jesper Groenkjaer in Djibril Cisse v lastno mrežo, častni gol za Grke pa je zabil Cedric Kante.