Avto
122 ogledov

Log: Po rušenju še bolj nevarno

Cestninska postaja Log Anže Petkovšek
Po prvi fazi preureditve cestninske postaje Log bo omejitev še naprej 60 km/h. Strokovnjaki pravijo, da bo vožnja mimo cestninke postaje bolj varna, kot prej ko so bili betonski oboki, a bo do nevarnosti prihajalo ob zožanju cestišča v dva vozna pasova.

Delavci Darsa so danes na cestninski postaji Log začeli odstranjevati betonske otoke, ki ločijo cestninske steze za vinjetna vozila. Za ta vozila bosta odprti po dve stezi v vsako smer, po dve stezi pa bosta zaprti. Cestninjenje vozil brez vinjet bo potekalo brez sprememb.

"To ni dobra rešitev,“ opozarja strokovnjak za varno vožnjo Andrej Brglez in se skicujena projektante, ki so cestninke postaje naredili tako, da se avtomobili ustavijo in potem pospešujejo z mesta v v dve liniji na avtocesti.

"Zdaj bo prihajalo do napetosti med tovornjaki, ki bodo uveljavljali pravilo močnejšega in tistimi, ki bodo že imeli hitrost 60 km/h, v praksi pa verjetno še več, ker se ne bodo vozili mimo betonskih obokov. To kar kliče po nevarnih situacijah“ je prepričan Brglez.

Ne ve se, kdo je in kdo plača

"Tukaj se vidi razklanost prometnega vodenja države. Pri cestninskih postajah se je natančno videlo, da ni reda. Dars je rekel, da je omejitev 40 km/h, ministrstvo za promet je reklo, da je hitrost 60 km/h. Eni so se sklicevali na pravilnik o projektiranju cest, drugi pa na prometno signalizacijo. Še danes ni nobenemu jasno, ali je omejitev hitrosti 40 ali 60 km/h? Tako kot to ni jasno, kdo ima prav, tako tudi zdaj ni jasno, kakšna je ta rešitev, ki je edino slaba,“ je kritičen strokovnjak, ki nam je navedel nekaj boljših rešitev in dodal, da nam ni treba čakati na elektronsko cestninjenje.

Več boljših rešitev

"Madžari imajo elektronsko vinjeto, ki je ena od možnosti in nimajo cestninskih postaj. Odličen je primer Švice. Tam tovornjake ustavijo na meji, jih pregledajo in dodelijo eko nalepko. To bi bilo za Slovenijo super, saj po naših cestah in avtocestah vozijo romunski in turški tovornjaki s starimi umazanimi Euro2 motorji in zlizanimi pnevmatikami. V Švici so takšni tovornjaki kaznovani z višjo takso. V pol leta so se znebili tovornjakov, ki so onesnaževali,“ še dodaja Brglez.

Komentarjev 6
  • Lavdan 14:13 05.september 2012.

    Še en nakladač. Na vseh uvozih se vključujejo tovornjaki, pa zato ostali ne vozijo počasneje, ker tisti, ki se vključujejo vozijo najprej po pospeševalnem pasu. Bistveno večja nevarnost je bila prej, ko so se osebna vozila razdelila na tri do ...prikaži več pet kolon in potem spet nazaj v dve.

  • Ronald Reagan 11:24 05.september 2012.

    že res...ampak ta strošek je enkraten mi pa tiskamo vsako leto

  • 3bf380e8ff4a1a3ca722a5b8e09fa09165a04288 10:52 05.september 2012.

    To je tako brezveze! Kot če bi šli sredi največjega neurja postavljat nadstrešek,da bi popoldansko kavico spili na vrtu namesto v dnevni sobi.