Slovenija
902 ogledov

So drva res bolj "ekološka" kot kurilno olje?

Komentarjev 27
Popularni
  • Popularni
  • Najstarejši
  • Najnovejši
Pokaži odgovore
  • principiumnovum 17:29 13.oktober 2015.

    Bolj kot bodo komplicirali, bolj se bodo ljudje znajdli po svoje. V tujini ti nihče ne sme prodati sveža drva. Če me spomin ne vara, v Nemčiji nihče ne sme prodajati drv, ki niso suha vsaj 2 leti. Nekje sem ...prikaži več prebral, da celo 3... Pri nas, lahko kuriš, kar ti paše. Od iverk, barvanega lesa, svežih drv, nekvalitetnih peletov (beri mokrih/svežih), do z vodo razredčenega kurilnega olja... Ruski plin je praktično zastonj, dokler ti ga ne proda slovenski ponudnik in svoj lonec primakne še država. Takrat se podraža za nekaj 100%. Kar se tiče kurilnih naprav. Trgovci lahko pri nas prodajajo prav vsak klump, ki je podoben 100 let stari peči. Vprašajte naše lokalne proizvajalce kurilnih naprav, zakaj svojega klumpa ne morejo prodajati v Belgijo, Nizozemsko, Nemčijo, Avstrijo... Zato, ker tam svojega klumpa ne morejo tržiti pod imenom "peč na drva", ampak samo kot staro železo.

  • principiumnovum 19:32 13.oktober 2015.

    Ti lahko imaš ne vem kako sodobno peč, pa če kuriš bukev, ki je še včeraj pokončno stala v gozdu, ne boš počel nič drugega, kot onesnaževal in trošil denar. To ti ljudje poskušajo dopovedati tukaj gor! Kaj ti pomaga ...prikaži več peč za 5000 ojrov, če kuriš neprimeren energent. Mislim, da ti pa res ne rabim razlagati, kaj je zadnja raziskava zveze potrošnikov ugotovila glede slovenskih ponudnikov/proizvajalcev peletov, sekancev in ostalih "eko" energentov, ko so jih primerjali z avstrijskimi. V primerjavi s severnjaki mi v pečeh kurimo dobesedno sveža drva, ki so še včeraj rasla v gozdu. Da ne omenjam kurilno olje... Nalij ga v vedro in pusti stati. Naslednji dan odlij opazuj dve plasti. No, ena od teh plasti ni kurilno olje, ampak navadna voda.

  • Avatar praufo
    praufo 20:46 13.oktober 2015.

    Ne vem, kdo kuri svež les. Tak model je popoln neuk, po drugi strani, mu pa sploh ne bo gorelo. Pomembna lastnost novih sistemov na biomaso, je ta, da omogočijo skoraj popolno izgorevanje. To je pa mogoče z dodajanjem zraka ...prikaži več in prisilnim vlekom. Kar se pa tiče stopnje vlage, se mora pa vsak les pred vplinjanjem toliko segreti, da spusti vlago, torej se kuri v bistvu, da se les suši in tisti moker bo gorel šele ko se bo v peči posušil. Eno leto star, posekan v pravi luni, pa najmanj en teden zložen v prostoru ali pred prostorom kjer je kurilnica. In bo zanseljivo gorelo.

  • Avatar praufo
    praufo 21:02 13.oktober 2015.

    Vsak energent ima svoje prednosti in slabosti. Obstaja literatura na netu in vsakdo si lahko prebere. Slovenci smo tako ali tako slabo izobraženi na področju ekonomije kot tudi energetike. Pomembna prednost lesa je v tem, da je to obnovljivi vir, ...prikaži več ki raste v naši okolici. Tudi na našem ali vašem vrtu, če hočete. Nikakor se mi ne zdi to modna muha. Plin in nafto je treba uvažati in pomeni odvisnost, kar je slabost, res pa je, da vse teče avtomatsko. Sistemi so cenejši na kratki rok. S tem, da je pri plinu finančno vzdržen samo zemeljski, ki se pretaka le po zemeljski inštalaciji. Kdor je nima, je nima. Vse te zadeve so že leta in leta nazaj dobro preučili naši sosedje, Avstrijci. Lesno industrijo imajo razvito, ostanki žag se lepo predelajo ali takoj pokurijo. Imajo urejen trg lesne biomase in tudi delovna mesta. Pri njih se to očitno splača, pri nas bomo pa še dolgo tuhtali kaj in kako kuriti, les pa na milost in na nemilost v gozdovih počasi, a vztrajno trohnel ...

  • principiumnovum 15:48 14.oktober 2015.

    Ni res! Velika večina gospodinjstev, ki kurijo na drva, nimajo nobene enoletne (lanske) zaloge. Vsi kurijo sveža drva. Tudi, ko ti kmet prodaja drva in ti zagotovi, da so "gozdno suha", je to čisti nateg. To pomeni, da jih je ...prikaži več pomladi podrl, odležala so v vlagi v gozdu, jeseni pa jih že kuriš. V Nemčiji ti takšnih drv prodajalec sploh ne sme prodati. Proda ti jih lahko šele čez dve leti (ponekod sem zasledil celo 3 leta, morda je razlika med nemškimi zveznimi deželami) in to pod pogojem, da ne presegajo zakonsko določeno mejo vlažnosti. In še enkrat. Kaj ti pomaga peč za 5000 ojrov, če kuriš moker les. Ali imaš sploh predstavo, koliko energije izgubiš, če mora peč pred vplinjanjem les še sušit povrhu vsega. Jaz res mislim, da ti ne rabim razlagati teh stvari, saj to ti je pa po mojem ja jasno, da bolj kot je sveža/mokra več energije peč porabi sama zase, da drva "osuši" in uplini.

  • Ferluci 14:19 13.oktober 2015.

    Pa kaj, če je izrazit vonj po dimu. Tudi domače klobase ga imajo. Sicer so pa bolj škodljive dišave, ki nimajo vonja, okusa in jih ni videti.

  • Franjo Erman 09:23 14.oktober 2015.

    a to, da po ulici smrdi po dimu, je kakovosten zrak?? kateri osel se je tega spomnil? pa še to: a bo sedaj nafta po ceni kurilca?

  • Komentirajte

    Za oddajo komentarja se morate registrirati. Nimate uporabniškega računa? Registracija je hitra in enostavna, registrirajte se in vključite v debato.