Slovenija
74 ogledov

Tuji mediji: vojna na slovenskih ulicah

Protesti v Ljubljani
1/6
Reuters
Petkove demonstracije v Ljubljani, ki jih je zaznamovalo nasilje, odmevajo tudi v tujih medijih. "Festival demokracije se je sprevrgel v pravo vojno na ljubljanskih ulicah."

Tuji mediji so namenili precej pozornosti petkovim protestom v Ljubljani. Izpostavili so predvsem nasilne izgrede, ki so izbruhnili po sprva mirnih protestih nezadovoljnih državljanov.

Britanski BBC je na spletni strani poročal, da so se protestniki na petkovih demonstracijah proti varčevalnim ukrepom in domnevni korupciji v Ljubljani spopadli s policisti, pri čemer so vanje metali kamne in steklenice. Policija je uporabila solzivec ter pridržala številne protestnike.

Washington Post na spletni strani na dolgo poroča o jeznih demonstrantih, ki so skušali prodreti skozi policijski kordon do parlametarne stavbe, pri tem pa jih je policija zaustavila s solzivcem in vodnim topom. Ob omembi predsedniških volitev ugledni ameriški medij navaja, da Slovenija preživlja težke gospodarske čase, saj se je gospodarstvo od leta 2009 skrčilo za devet odstotkov, država pa je v nevarnosti, da bo morala zaprositi za mednarodno finančno pomoč. Ljudje so nezadovoljni nad nesposobnostjo politikov po sodelovanju pri reševanju nastalih gospodarskih razmer, dodaja Washington Post.

Hrvaški Jutranji list je poročal, da so se petkovi protesti v Ljubljani sprevrgli v izgrede, potem ko je skupina 30 zamaskiranih navijačev in neonacistov začela metati petarde med sicer mirne protestnike. Ob posredovanju policije se je nasilna skupina pomešala z množico in na policijo začela metati kamne in granitne kocke. Policija je prvič od slovenske osamosvojitve uporabila tudi vodni top, piše zagrebški časnik.

Večernji list pa je na spletni strani zapisal, da protest proti vladi v Ljubljani ni mogel miniti mirno. Tisto, kar je sprva izgledalo kot "festival demokracije", se je kasneje sprevrglo v pravo vojno na ljubljanskih ulicah. Policija je morala trikrat uporabiti solzivec, za umiritev najbolj bojevitih pa tudi vodni top.

Spletni portal index.hr je poročal, da se je na Kongresnem trgu v Ljubljani zbralo več tisoč protestnikov, ki so z rožami v rokah protestirali proti vladi Janeza Janše. Festival demokracije se je nato sprevrgel v krvavi obračun, v katerem so leteli steklenice, bakle, petarde in kamenje.

Spletni portal avstrijske televizije ORF je medtem poročal, da se je v petek v Ljubljani zbralo več tisoč ljudi, ki so protestirali proti "oligarhom in lopovom", nosili pa so plakate s portretom premierja Janeza Janše in napisi "gotof si" ter rdeče nageljne, ki simbolizirajo delavsko gibanje.

Celovški Kleine Zeitung pa je na spletni strani zapisal, da se je med mirne protestnike, ki so v Ljubljani demonstrirali proti političnim elitam in vsesplošni situaciji v Sloveniji, pomešala organizirana skupina zamaskiranih provokatorjev, ki so poskušali prebiti policijsko blokado. Policija je za umiritev razmer uporabila solzivec, prvič pa tudi vodni top.

Nemška tiskovna agencija dpa pa je poročala, da se je v Ljubljani zbralo več tisoč ljudi, ki so protestirali proti vladi Janeza Janše ter "tajkunom in lopovom". Protesti so se sprevrgli v nasilne izgrede, ko je skupina huliganov na policiste začela metati steklenice in granitne kocke. Protesti v drugih slovenskih mestih so minili brez izgredov.

Tudi Reuters je poročal o protestih tik pred predsedniškimi volitvami in jih pripisal nezadovoljstvu ljudi nad proračunskimi rezi in prepričanjem o vladavini korupcije v državi.

Komentarjev 17
  • privat 23:05 08.december 2012.

    na miren način ne bomo dosegli ničesar...le slabše življenje!!

  • Milan Samide 19:40 02.december 2012.

    26.člen URS, ( pravica do povračila škode)Vsakdo ima pravico do povračila škode, ki mu jo v zvezi z opravljanjem službe ali kakšne druge dejavnosti državnega organa, organa lokalne skupnosti ali nosilca javnih pooblastil s svojim protipravnim ravnanjem stori ...prikaži veči oseba ali organ, ki tako službo ali dejavnost opravlja.Oškodovanec ima pravico, da v skladu z zakonom zahteva povračilo tudi neposredno od tistega, ki mu je škodo povzročil.Če bi se politiki in vodilni izvajalci javnih pooblastil zavedali tega člena URS, si nebi upali krasti in prilaščati javno premoženje v svojo korist.Država in (njene institucije , izvoljeni poslanci) bi pregnala te lopove in od njih zahtevala povračilo škode, ki so jo naredili državi in državljanom.Denar bi dobila od tistih, ki so jo okradli. O tem govori ta 26. člen URS. Zahtevamo; PRAVNO državo, ZAHTEVAMO dosledno spoštovanje ustave in vseh njenih členov.Zahtevamo naj bodo zakoni za vs

  • privat 06:58 02.december 2012.

    To se zgodi ...takrat ko lopovi postanejo predstavniki države,ko sodniki za denar delijo pravico, ko vrtci zaposlujejo pedofile,ko tatovi delijo denar in kredite, ko policija zaposluje samo desničarje,ko miljarderji po svoji presoji delijo socialo, ko sindikat postane delničar kapitalnih družb...mat ...prikaži več je ta naša Slovenija zablojena..in lahko bi še in še našteval..in kako to poštimati?? Samo revolucija...je najceneje!!