Slovenci v zaključku za las ušli senzaciji

slokar nachbar eurobasket reprezentanca slovenija latvija turnir skupine laško
1/22
Saša Despot
Slovenska košarkarska reprezentanca je na tretji pripravljalni tekmi v dramatični končnici z 71:67 (21:13, 37:28, 55:47) ugnala Latvijo.

Košarkarji Slovenije so v prijateljski tekmi v Celju v okviru priprav na septembrsko evropsko prvenstvo premagali Latvijo z 71:67 (21:13, 37:28, 55:47).

Slovenci so celo tekmo prepričjivo vodili, nato pa proti koncu tretje četrtine začeli popuščati, tako da je prednost varovancev Božidarja Maljkovića minuto pred koncem tekme skopnela na eno točko.

Slovenski fantje so v zaključku tekme z natančnim izvajanjem prostih metov zmago zadržali doma. Največ točk za Slovenijo so dosegli Boštjan Nachbar (13), Goran Dragić (11) in Domen Lorbek (10).

Slovenija bo na turnirju Laško v Celju odigrala še dve prijateljski tekmi; v soboto ob 20.45 proti Srbiji in v nedeljo ob 20.15 s Turčijo. Na prvi tekmi turnirja je Srbija danes premagala Turčijo z 78:63.

"Pogoji za igro so bili izjemno težki, saj je bila v dvorani huda vročina, žoga spolzka in na trenutke je bilo prav težko dihati. Prav v vseh segmentih moramo igrati bolje. Izgubili smo skok, zgrešili preveč prostih metov, zamujali v obrambi, skratka čaka nas še veliko dela. Nekateri igralci so danes prvič igrali skupaj, pravih akcij praktično še nismo uigravali, hkrati pa je povsem drugače igrati na treningu ali pa v dvorani pred televizijskimi kamerami. Veliko preglavic nam je povzročala tudi conska postavitev Latvijcev. Zadovoljen pa sem, ker se je videlo, da imajo igralci veliko srce in volje do uspeha,'' je povedal Božidar Maljković.

Tretja zaporedna zmaga

Košarkarji Slovenije so v tretjem nastopu v okviru priprav na septembrsko evropsko prvenstvo zabeležili tretjo zmago. Po Ukrajini in Makedoniji so na turnirju Laško v Celju nadigrali Latvijo z 71:67.

slokar nachbar eurobasket reprezentanca slovenija latvija turnir skupine laško | Avtor: Saša Despot Saša Despot
Turnir v Celju je za organizatorje generalka za evropsko prvenstvo. Dvorana Zlatorog sicer še ni povsem v slogu eurobasketa - manjka novinarska tribuna, ki bo na zahodni strani, pomanjkljivo je prezračevanje, so pa zato na svojih mestih že vsi prostovoljci ter ostalo spremljevalno osebje.

Manjkali Lakovič, Murić in Morina

Enako kot na prejšnjih dveh tekmah je Maljković v postavo uvrstil le dvanajst igralcev; manjkali so kapetan Jaka Lakovič, ki ima še naprej težave s hrbtom, ter Edo Murić in Gezim Morina.

Nachbar prevzel vlogo prvega strelca

Na parketu je bila tako verjetno (z izjemo Lakoviča) najmočnejša zasedba Slovenije - prvič letos tudi z Boštjanom Nachbarjem, ki je odpor trdoživih in borbenih gostov strla šele v zaključku tekme. Sicer je vodila večji del tekme (največ s 15 točkami prednosti), toda zavoljo ne dovolj agresivne obrambe, ki je Latvijcem omogočala neovirane mete na koš, ter hkrati nezmožnosti prebiti consko obrambo Latvije, so ti v zadnji četrtini znižali zaostanek in v zadnji dve minuti vstopili z zgolj dvema točkama zaostanka. Vse dvoma so v zadnji minuti rešili Jure Balažič ter s črte prostih metov Mirza Begić, Goran Dragić in Boštjan Nachbar.

"Igrali smo solidno. Videla se je velika želja po zmagi, žal pa smo imeli tudi nekaj slabih trenutkov oziroma minut, v katerih smo tekmecu dovolili, da se je vrnil v igro. To moramo zagotovo popraviti. Po drugi strani pa je to šele tretja tekma v pripravah in pred nami je še veliko novih priložnosti. Vsako tekmo hočemo zmagati, saj uspehi prinašajo pozitivno energijo v ekipo," je dejal Boštjan Nachbar.