19 ogledov

Avstralci in Grki domov, Brazilcem sosedski derbi

Calathes Teodosić Grčija Srbija osmina finala Mundobasket
1/17
Litva je do zadnje minute trepetala za zmago nad Novo Zelandijo (76:71). V Madridu je Srbija v balkanskem derbiju razbila Grčijo (90:72). Emir Preldžić je s trojko pet sekund pred koncem domov poslal Avstralce (65:64). Brazilci so v južnoameriškem obračunu visoko premagali Argentince (85:65).

V dvoboju Turčije in Avstralije je zaradi znanih okoliščin večina slovenskih ljubiteljev košarke upala na zmago Turkov, želja pa se jim je izpolnila na najlepši možni način. Preračunljive kenguruje je namreč pokopal produkt slovenske košarkarske šole Emir Preldžić z dvema trojkama v zadnji minuti, potem ko so Avstralci vodili praktično celotno srečanje.

Pri zmagovlacih sta bila najbolj učinkovita Sinan Güler in Preldžić s 16 točkami, slednji je temu dodal še sedem skokov. Pri poražencih je Aron Baynes dosegel 15 točk. Turki se bodo v četrtfinalu pomerili z Litvo, ki je ugnala Novo Zelandijo (76:71).

V prvi četrtini si nobena od obeh ekip ni priigrala večje prednosti, najvišji naskok so si priborili Avstralci v osmi minuti po košu Camerona Bairstowa (11:16). Ob koncu prvega dela igre so kenguruji vodili za tri (15:18). Avstralci so v drugi četrtini povedli že tudi za sedem (17:24), vendar so jih Turki po nekaj dobrih akcijah Cenka Akyola ujeli in tudi prehiteli (32:31). Ob polčasu so izbranci Andreja Lemanisa vodili za točko (34:35).

V zadnji minuti ... karma

Sredi tretje četrtine so si košarkarji iz dežele "tam spodaj" po uspešnih akcijah Baynesa, Joa Inglesa in Matthewa Dellavedove že priigrali lepo prednost (36:48), toda Turki se niso predali in prek Kerema Gönlüma in Preldžića do konca tretje četrtine znižali zaostanek (46:50). Po trojki Enderja Arslana na začetku zadnjega dela igre so Avstralci vodili le še za točko (49:50), toda Ingles in Baynes sta svoje moštvo obdržala v prednosti (53:57).

Ko je Dellavedova minuto pred koncem zadel za prednost petih točk (59:64), so se Turki zdeli izgubljeni. Toda Preldžić je odgovornost prevzel nase in najprej zadel trojko iz kota za znižanje (62:64), nato pa so kenguruji zapravili napad. Turkom je ostalo 22 sekund, pet sekund pred koncem pa je Preldžić, iz zelo težkega položaja, zadel še eno trojko in tako preračunljive Avstralce, ki so Slovencem pokvarili možnosti za medaljo, poslal domov. Kako ironično, da jih je pokopal prav produkt slovenske košarkarske šole ...

Srbi silovito: Grki domov po prvem porazu

Srbija Grčija Mundobasket osmina finala | Avtor: EPA EPA

Reprezentanca Srbije je postala šesta udeleženka četrtfinala svetovnega prvenstva, potem ko je z odličnim drugim polčasom deklasirala doslej neporažene Grke (90:72). Varovanci Saše Đorđevića se bodo za vstop v polfinale pomerili z Brazilci, ki so v južnoameriškem derbiju premagali Argentino (85:65).

Pri Srbih je bil najbolj učinkovit Bogdan Bogdanović z 21 točkami, Miroslav Raduljica je 16 točkam dodal šest skokov, Miloš Teodosić pa je ob trinajstih točkah zbral še pet asistenc. Odličen je bil tudi Nikola Kalinić z 12 točkami in štirimi skoki, Nenad Krstić pa je vpisal deset točk. Pri Grkih je bil najboljši strelec Nick Calathes s 14 točkami in petimi skoki, po 12 točk pa sta zabeležila Nikos Zisis in Georgios Printezis, slednji je temu dodal še štiri skoke in pet podaj.

Le eno grško vodstvo

V izenačenem prvem polčasu so imeli Srbi večino časa rahlo prednost, ki pa nikoli ni znašala več kot pet (15:10), na koncu prvega dela igre pa tri točke (23:20). Rezultat je bil večkrat izenačen tudi v drugi četrtini, zadnjič v 17. minuti (37:37), na začetku 20. minute pa smo videli prvo in edino vodstvo Grkov na tekmi (41:42). Toda zadnjo minuto prvega polčasa so bolje odigrali Srbi in na glavni odmor odšli s štirimi točkami naskoka (46:42).

Zadnjič na tekmi je bil izid izenačen po 22 minutah (50:50), nato pa so Srbi pred koncem tretje četrtine pobegnili že na dvomestno prednost (64:53). V ključnih trenutkih je zadeval Bogdanović, pod košem pa sta blestela Raduljica in Nemanja Bjelica. Po 30 minutah je prednost Srbije znašala devet točk (64:55).

Grki popustili v končnici

Grki so ostali v igri za zmago tudi v prvih minutah zadnjega dela igre, ko Srbom niso dovolili, da bi pobegnili (68:60). Toda sledil je strelski mrk mož v modrih dresih, kar so Đorđevićevi fantje znali izkoristiti in s serijo 12:0 so odločili zmagovalca (80:60). Do konca tekme ni bilo več pravega tekmovalnega naboja in Grki so se po petih zmagah in enem porazu poslovili od Mundobasketa, Srbi pa so kljub šele tretjemu slavju na prvenstvu med osmerico.

Litovci trepetali do konca

Litva Nova Zelandija Mundobasket osmina finala | Avtor: EPA EPA

Reprezentanca Litve je v drugem polčasu uspela vzdržati nalet razlgranih Novozelandcev in si zagotovila nastop v četrtfinalu, v katerem se bodo varovanci Jonasa Kazlauskasa pomerili s Turčijo, ki je v infarktni končnici ugnala Avstralijo (65:64). Pri zmagovalcih je Jonas Valančiunas dosegel 22 točk, temu je dodal še 13 skokov. Za poražence je Corey Webster dosegel kar 26 točk ob štirih skokih in treh asistencah, Mika Vukona pa je devetim točkam dodal deset skokov.

Srečanje med Litvo in Novo Zelandijo v Barceloni se je začelo s pričakovano prevlado Litovcev, ki so dominirali pod košem. Hitro so prišli do otipljive prednosti (7:2), nato pa v krajših serijah povečevali svoj naskok. Reprezentanca Nove Zelandije je bila omejena na mete z razdalje, ki pa "kivijem" niso šli od rok in sredi prvega dela igre so Litovci vodili že za osem točk (15:7), do konca četrtine pa so še podkrepili svojo prednost (23:9).

V drugi četrtini se prvouvrščena ekipa skupine D ni dodatno oddaljila, tekmeci pa so vse bolj vzpostavljali ravnotežje na parketu. V 14. minuti so Litovci še vodili za 15 točk (36:21), a nato vse do konca polčasa niso več zadeli, Novozelandci pa so razliko uspeli zmanjšati na deset (36:26). V prvih 20 minutah je bil najboljši na igrišču Valančiunas, ki je ob desetih točkah zbral kar devet skokov, na drugi strani pa je izstopal Corey Webster z devetimi točkami in tremi skoki.

Nalet kivijev v drugem polčasu

Začetek drugega polčasa je pripadel Tall Blacksom. Uspeli so prihajati do metov bližje obroča in po štirih zaporednih točkah Thomasa Abercrombieja so zaostajali le še za šest točk (36:30). Nalet je umiril Renaldas Seibutis, toda prek Vukone je Nova Zelandija obdržala priključek. Po dveh uspešnih akcijah bratov Lavrinovič je razlika spet znašala deset točk (46:36).

Litovci so zadnjo četrtino odprli še slabše kot tretjo. Sami nikakor niso mogli zadeti, na drugi strani pa sta izza črte 6,75 zadela Corey Webster in Isaac Fotu, tako da so imeli evropski podprvaki v 33. minuti le še pičli dve točki naskoka. A tudi to ni trajalo dolgo, Corey Webster je namreč z novo trojko (že njegova 20. točka), kivijem priboril senzacionalno vodstvo (58:59).

Valančiunas in Mačiulis umirila živce

Po zaslugi Valančiunasa, ki je kot hruške pobiral žoge v napadu, je Litva spet povedla (65:61), vendar po košu Vukone je sledilo novo izenačenje (65:65). Nato pa se je navdahnjena igra Novozelandcev končala. Valančiunas (kdo drug) in Donatas Motiejunas sta s črte prostih metov pomirila številne litovske navijače (69:65), usodni udarec pa je kivijem zadal Jonas Mačiulis s trojko v predzadnji minuti (72:65).

Novozelandci se niso predali in Corey Webster je s štirimi hitrimi točkami prebudil nekaj upanja, vendar so Litovci, ki sicer niso bili najbolj zanesljivi pri "penalih", vendarle uspeli potrditi zmago za vstop med osmerico najboljših svetovnih reprezentanc (76:71).

Brazilci v drugem polčasu deklasirali sosede

Luis Scola Splitter Argentina Brazilija Mundobasket osmina finala  | Avtor: EPA EPA

Košarkarji Brazilije so z odličnim drugim polčasom nadigrali večne rivale Argentince (85:65) in prišli do polfinalnega obračuna proti Srbom. Za zmagovalce je izjemno tekmo odigral Raulzinho Neto, dosegel je 25 točk (met iz igre 9/10). Izkazal se je tudi Marquinhos Vieira s 13 točkami in devetimi skoki, po deset točk sta dodala še Leandrinho Barbosa in Tiago Splitter. Pri poražencih je bil najboljši izkušeni Pablo Prigioni z 18 točkami in tremi asistencami, Facundo Campazzo je dodal 11 točk, Selem Safar pa deset.

V Madridu so sicer bolje začeli gavči in po začetnem otipavanju (12:13) ob koncu prve četrtine naredili delni izid 8:1,  trojko za najvšje vodstvo je v 10. minuti zadel Prigioni (13:21). V drugi četrtini so Argentinci ves čas ostajali v rahlem vodstvu. Taktirko pri Brazilcih je prevzel Barbosa, na drugi strani se je razigral Campazzo. Ob polčasu so gavči še vedno vodili (33:36).

Scola tokrat brez moči

Brazilija je odlično začela drugi polčas in hitro prešla v vodstvo (40:36), serijo je prekinil tokrat sicer bledi Luis Scola. Vendar je koš tekmecev začel polniti Splitter in le po zaslugi Walterja Herrmanna so Argentinci ostali v igri za zmago tudi po 30 minutah (57:49).

V zadnjem delu igre so gavči prvič zadeli šele po treh minutah, do takrat pa so karioke vodile že za 15 točk (64:49). Do konca srečanja je koš sosedov polnil Neto, ki se je ustavil pri 25 točkah, Brazilci pa pri 20 točkah razlike (85:65).