Salin sestrelil skopske letalce, Krka izgubila triler

Union Olimpija Zadar liga Aba
1/13
ABA Photo/Nebojša Tejić
Zoran Martič je ob povratku v Stožice z MZT Skopjem izgubil proti Unionu Olimpiji (73:62). Krka bi v Podgorici kmalu ponovila nedavni podvig svojih slovenskih rivalov, a je Sani Bečirović ob zvoku sirene zgrešil met za zmago (68:70).

Zoran Martič je v Stožicah tokrat zavzel mesto na drugi strani igrišča, nasproti mestom za komentatorje, kjer je zadnja leta spremljal tekme Uniona Olimpije v povsem drugi vlogi. Tokrat je kot trener MZT Skopja v največjo slovensko dvorano svoje moštvo pripeljal brez obolelega starega mojstra Todorja Gečevskega.

Makedonci so ob glasni podpori svojih navijačev od blizu in daleč v Stožicah začeli izvrstno in z dvema trojkama povedli že z 8:0, medtem ko zmaji ob katastrofalni organizaciji sploh niso prihajali do metov. Jakov Vladović je nato z lepim prodorom po dobrih treh minutah le "razdevičil" mrežico.

Met z razdalje pozno stekel

Po koših Deividasa Gailiusa so se zeleno-beli približali na le točko zaostanka (9:10) in Martić je vzel prvo minuto odmora. Izvrstno partijo v prvi četrtini je Alen Omić kronal tudi s košem za prvo vodstvo v sedmi minuti (11:10). Domači so brez zadete trojke (0/4) kljub vsemu na prvi krajši odmor odšli z dvema točkama minusa (14:16).

Skozi mrežico je kmalu po začetku druge tretjine le šla tudi trojka, pod katero se je za izenačenje podpisal Gailius (19:19). Po prostem metu Cedrica Jacksona, metu s polrazdalje Sasuja Salina in trojki Dražena Bubnića se je šest minut pred polčasom prvič odprlo večje vodstvo Ljubljančanov (27:21), a ga je z že deseto točko večera takoj presekal Cade Davis.

Makedoncem razveljavili koš ob zvoku sirene

Pod košem Olimpije je dobesedno "počilo", ko je Alex Stepheson podelil divjo blokado svojemu rojaku Davisu, v protinapadu pa je za pet točk naskoka položil Salin (31:26). Izmenjavanje vodstva se je nadaljevalo, MZT za razliko od Ljubljančanov ni zapravljal prostih metov in prav po zaslugi slednjih prišel do nove prednosti.

Stepheson je s prvim košem iz igre uspel znižati najvišji naskok gostov na tekmi (32:38) tik pred odhodom na veliki odmor, domači pa so imeli na voljo tudi zaključni napad, ki so ga izvedli katastrofalno. Nikoli Otaševiću sodniki na srečo niso priznali regularnega polaganja ob zvoku sirene.

Odličen prihod iz slačilnice

Olimpija je zelo motivirano začela drugi polčas in takoj obrnila rezultat v svoj prid s trojko Vladovića in košem z osebno napako Salina (40:38). Izvrsten niz 11:0 na začetku tretje četrtine je moral Martić po novi trojki Vladovića prekiniti z minuto odmora, a je bilo po slabih petih minutah nadaljevanja že rekordnih 54:42.

Sailn in Gailius sta držala varno razdaljo do konca tretjine, četudi pa Omić zaradi poškodbe gležnja ni stopil na parket, je za zabijalske in blokerske vložke skrbel Stepheson, ko je najprej izjemno zabil in kar v zraku popravil met Salina, nato pa prilepil še eno "banano" na drugi strani za varnih +15 (61:46) pred začetkom zadnjega dela igre.

A kot se rado zgodi, se je prednost zeleno-belih hitro stopila po zaslugi nekaj napak in trojk gostov, ki so brez koša Ljubljančanov z delnim izidom 7:0 znižali na 61:53. "Tomahawk" Salina z razdalje je prišel pravočasno in zmaji so znova zadihali (64:53). Nekaj duhovitih akcij kasneje so Ljubljančani slabe tri minute pred koncem tekme že vonjali zmago, ki jo je z izvrstnim "alley-oopom" v režiji Salina potrdil Stepheson.

Sani Bečirović Gašper Vidmar | Avtor: Reuters Reuters

Bečirović zapravil met za zmago v novem podgoriškem trilerju

Po štirih zaporednih zmagah v vseh tekmovanjih so morali košarkarji Krke v 14. kolu priznati premoč Budućnosti. Za Novomeščane je to osmi poraz v ligi Aba, razpored v naslednjih kolih pa je sila zahteven; 4. januarja doma s Cedevito, 12. januarja gostovanje pri Partizanu in 17. januarja v Novem mestu proti Mega Vizuri. V dvorani Morača so se gledalcem spet prikazovale podobe z novemberske tekme proti Olimpiji, ki so jo domači izgubili v infarktni končnici.

Čeprav je Krka svojo prvo trojko zadela šele v šestnajstem poskusu in to v zadnji minuti tekme ter da je po treh delih igre zaostajala s 47:60, je v zadnjih minutah vseeno prišla do priložnosti za presenečenje. Budućnost je namreč v dobrih devetih minutah zadnje četrtine dosegla vsega tri točke, tako da so se varovanci trenerja Aleksandra Džikića najprej približali na 61:63, po trojki Jasmina Hukića 31 sekund pred koncem pa na 65:64.

V zaključku so bili Novomeščani premalo zbrani – Matej Rojc je napravil nespametno osebno napako, tako da so gostitelji z natančnim izvajanjem prostih metov Suada Šehovića ohranili prednost. Šehović je dobre tri sekunde pred koncem pri rezultatu 70:68 za domače zgrešil drugi prosti met, nerazpoloženi Sani Bečirović pa je ob pisku sirene met za tri točke, ki bi pomenil zmago, ob pritisku dveh nasprotnikov poslal na stičišče obroča s tablo.