4586 ogledov

Snel se je z verige! Padel je nov strelski rekord evrolige (video)

Nigel Hayes Profimedia
Nigel Hayes-Davis je postal novi strelski rekorder evrolige.

Nigel Hayes-Davis je novi strelski kralj večne lestvice košarkarske evrolige. V 32. krogu je ob zmagi turškega Fenerbahčeja nad berlinsko Albo s 103:68 prvi v zgodovini dosegel neverjetno mejo 50 točk. Pred tem je bil z 49 točkami iz leta 2019 rekorder Shane Larkin (Efes).

Devetindvajsetletni nekdanji košarkar Wisconsin Badgers v ameriški kolidž ligi NCAA si po epizodah pri Los Angeles Lakers, Toronto Raptors in Sacramento Kings vse od leta 2018 služi kruh v Evropi, kjer je v preteklosti blestel pri Galatasarayu, Žalgirisu in Barceloni, od leta 2022 pa je član Fenerbahčeja, kjer se je dokončno uveljavil kot eden najboljših košarkarjev v evropski košarki.

V letošnji sezoni povprečno dosega 14,5 točk, 4,7 skoke, 1,7 asistenc in eno ukradeno žogo na tekmo, na obračunu z Albo pa je 50 točk dosegel ob odličnem 67-odstotnem metu iz igre, od tega ja zadel kar devet trojk iz 16 poizkusov (56 %).

Turki so se z 20. zmago v sezoni vsaj začasno prebili na peto mesto na razpredelnici. Alba, za katero je Žiga Samar dosegel dve točki, ostaja na zadnjem mestu.

Zvečer sta oba favorita dosegla tesni zmagi. Real Madrid je v španski prestolnici šele v zadnjih petih minutah strl odpor beograjske Crvene zvezde, ki je vodila vse do štiri minute pred koncem, nazadnje z 88:85. V končnici pa so Španci potrdili, da so velika ekipa in v odločilnih trenutkih naredili potrebno razliko.

Pri Realu je s 30 točkami izstopal bosanski košarkar Džanan Musa, pri Crveni zvezdi pa Madžar Adam Hanga z 22 točkami. Mike Tobey se ni naigral. V dobrih šestih minutah na paketu je v statistiko dodal po en skok in ukradeno žogo.

Izjemno zanimivo je bilo tudi v Bologni, kjer je grški Panathinaikos slavil z 81:79. Gostitelji so v zadnji minuti po trojki Srba Ognjena Dobrića še povedli z 79:76. Litovec Marius Grigonis pa je v naslednjem napadu ob prekršku dosegel koš in zadel prosti met. Po zgrešenem napadu Virtusa je s piskom sirene tekmo odločil Američan Kendrick Nunn.

Že v četrtek je Barcelona v gosteh premagala Bayern s 87:79. Monaco, ki je imel pred tem krogom enako razmerje zmag in porazov, pa je predzadnjo ekipo lige Asvel ugnal s 87:77, tako da sta zdaj obe moštvi skupaj s Panathinaikosom tik pod vrhom razpredelnice.

Že v sredo je Maccabi Tel Aviv premagal Valencio s 95:80, v preostalih četrtkovih tekmah pa je Žalgiris Kaunas premagal Armani Milano s 87:73, Baskonia (slovenskega košarkarja Vita Hrabarja tokrat ni bilo v postavi baskovske ekipe) pa je gostila Anadolu Efes, Turki so slavili prepričljivo s 97:76, blestel je bivši rekorder evrolige Larkin z 28 točkami.