14 ogledov

Le en sosed v polfinale: Litva ustavila Italijo

Bogdanović Draper Hrvaška Grčija EuroBasket skupina F
1/71
Hrvaška je z zmago nad Ukrajino postala tretji polfinalist letošnjega EuroBasketa (84:72). "Kockasti" bodo v petek, prvič po 18 letih, za finalno vstopnico igrali z Litvo, ki je zvečer premagala Italijo (81:77).

Dvoboj za zmenek s Hrvaško v polfinalu so Italijani, eno najlepših presenečenj prvenstva, proti Litvi začeli zelo slabo in ob petih točkah Dariusa Lavrinoviča zaostali že z 2:9. Načeti Luigi Datome je stežka prihajal do izdelanih metov, a sta"azzurre" kljub slabi igri pred koncem četrtine uspela približati Nicolò Melli in Alessandro Gentile (17:22).

Druga najnižja reprezentanca turnirja je proti povprečno najvišji bolje zaigrala v nadaljevanju, ko je prek Datomeja in Travisa Dienerja zadela nekaj metov za tri, Marco Belinelli pa je ob odhodu v slačilnice poskrbel za le točko zaostanka (39:40).

Tekmo prelomil začetek zadnje četrtine

Razen Mantasa Kalnietisa in Martynasa Pociusa je Litovcem v tretji četrtini krvavo primanjkovalo razpoloženih mož in Italijani so na navdušenje svojih navijačev uspeli tudi povesti. Andrea Cinciarini je ob osebni napaki položil za 50:50 in slabe štiri minute pred koncem četrtine zadel še prosti met za vodstvo, ki je največ naraslo na tri točke. Pred zadnjimi desetimi minutami je za prednost Italijanov izvrstno zabil Belinelli (58:57).

Toda takrat se je Italijanom ustavilo. Litovci jim v zadnji četrtini slabih pet minut niso dovolili koša, sami pa so uspeli z delnim izidom 12:0 pobegniti na najvišjo prednost na tekmi (69:58). Prednost je nezadržno rasla, ko so Italijani s prostima metoma Belinellija štiri minute pred koncem le uspeli premakniti semafor (72:60).

Nato sta hitro zadela še Pietro Aradori in Alessandro Gentile, ki sta prednost stopila na vsega osem točk (72:64). Po nekaj velikih napakah Litovcev so se uspeli modri približati tudi na šest in pol minute pred zadnjo sireno imeli napad, a je Aradoriju zdrsnilo, Litovci pa so na drugi strani izkoristili oba prosta meta za neulovljivo prednost.

Hrvaška Ukrajina EuroBasket četrtfinale Stožice Ljubljana Repeša Markota | Avtor: EPA EPA

Hrvaška zabava v Stožicah: po 18 letih v polfinale

Da v izločilnih bojih še zdaleč niso po naključju, so Ukrajinci na tretji četrtfinalni tekmi letošnjega prvenstva Hrvatom pokazali že v prvih petih minutah, ko so povedli z 12:5, selektor "kockastih" Jasmin Repeša pa je vzel prvo minuto odmora.

To se je izkazalo za pravo potezo, saj so njegovi varovanci z nizom 7:0 izenačili in še dodatno povišali jakost v rdeče-belo obarvani dvorani Stožice. A tudi s trojkama Damirja Markote in Roka Lenija Ukića je Ukrajina vedno znova uspela izenačiti, tako je bilo tudi ob prvem pisku sirene (22:22).

Prednost ni padla pod deset

Hrvati so začeli mleti v drugi četrtini, do konca katere je Krunoslav Simon zbral kar 13 točk. Nezbrani Ukrajinci so nevarno popustili in ob polčasu zaostajali za šestnajst (51:35). Od 17. minute dalje so Hrvati polnili nasprotni koš in z delnim izidom 13:0 močno pobegnili.

Drugi polčas so Hrvati odprli s trojko Simona in še povišali prednost. Ukrajinci so v 24. minuti zmanjšali razliko na 49:61, se v 30. minuti znašli znova v zaostanku za 13 točk, v zadnjih sekundah pa z dvema zaporednima košema pred zadnjo četrtino zaostajali za devet (61:70).

Trije prosti meti Bogdanovića začeli slavje

Hrvaška je s petimi zaporednimi točkami v uvodu zadnjih desetih minut znova nekoliko pobegnila. Ukrajina se je uspela približati na deset točk zaostanka, bližje pa do konca ni več zmogla. Hrvati so na krilih glasnih navijačev prek Bojana Bogdanovića v zadnji minuti dosegli tri točke s črte prostih metov in začeli slaviti nov uspeh.

Ključni mož hrvaške zmage je bil Simon s 23 točkami, ob tem je dosegel pet trojk, 14 točk je prispeval Bogdanović. Na drugi strani je bil najbolj razpoložen Eugene Jeter, ki se je ustavil pri 19 točkah.