154 ogledov

Angleški prvak dokončno odločen v zadnjem krogu

Manchester City Profimedia
City prvi v zgodovini s štirimi zaporednimi naslovi.

Nogometaši Manchester Cityja so prvaki angleške lige. V zadnjem, 38. krogu so na domači zelenici premagali West Ham s 3:1 in sezono končali z dvema točkama naskoka pred Arsenalom. Ta je na zadnji tekmi na domačem stadionu ugnal Everton z 2:1.

V Angliji je bilo pred zadnjim krogom odprtih še nekaj vprašanj. O naslovu prvaka sta odločala City in Arsenal. Slednji je upal na spodrsljaj meščanov, a se to ni zgodilo.

Sinjemodri, sicer varovanci Pepa Guardiole, so dvoboj odlično začeli. Phil Foden je v drugi in 18. minuti zadel za 2:0, a je sijajen zadetek s škarjicami Mohameda Kudusa v 42. minuti nekoliko presekal sicer prevladujoče meščane. V drugem delu je vse dvome o naslovu prvaka razblinil Rodri z zadetkom v 59. minuti.

Arsenal je pred zadnjim krogom upal na čudežni razplet, a je sprva nekoliko "pozabil" na lastno nalogo. Everton je dokaj srečno  povedel v 40. minuti prek Idrisse Gueya, ki je izvajal prosti strel, okroglo usnje je zadelo Declana Rica in povsem spremenilo smer ter končalo v mreži.

Le tri minute kasneje je izenačil Takehiro Tomiyasu. Drugi polčas je minil v znamenju prevlade topničarjev, okvir vrat sta zatresla Kai Havertz in Emile Smith-Rowe, nato pa je v 89. minuti blizu sredine igrišča žogo tekmecem ukradel Gabriel Jesus, v nadaljevanju akcije se je nekoliko zapletel kapetan Martin Odegaard, a frcnil žogo do Havertza, ki mu ni bilo težko zadeti praznih vrat.

Kai Havertz | Avtor: Profimedia Profimedia

Vrh razpredelnice je City zasedel z 91 točkami in četrtič zapovrstjo slavil naslov prvaka, kar se je zgodilo sploh prvič v vsej zgodovini med angleško elito. Pred tem so po trikrat zapovrstjo slavili Huddersfield Town (1924 - 1926), Arsenal (1933 - 1935), Liverpool (1982 - 1984) in dvakrat Manchester United (1999 - 2001 in 2007 - 2009).

Manchester City se še naprej izogiba odločitvi o 115 kršitvah finančnega fair playja. Te 'sreče' nista imela Everton, ki so mu odvzeli skupno osem točk, in Nottingham Forest, ki je ostal brez štirih točk. Oba sta sicer obstala med elito.

Arsenal je bil drugi z 89 točkami. V ligi prvakov bosta igrala na koncu tretji Liverpool (82 točk) in četrta Aston Villa (68).

Rdeči iz mesta Beatlov so se danes na domačem Anfieldu v sijajnem vzdušju poslovili od dolgoletnega in uspešnega trenerja Jürgena Kloppa z zmago proti Wolverhamptonu z 2:0.

Jürgen Klopp | Avtor: Profimedia Profimedia

Aston Villa je zadnjo tekmo visoko izgubila proti Crystal Palaceu z 0:5, a si je že pred zadnjim krogom zagotovila končno četrto mesto in nastop v ligi prvakov prihodnjo sezono.

V boju za evropske vozovnice je Tottenham ostal na petem mestu in bo prihodnjo sezono igral v evropski ligi, Chelsea pa je ostal na šestem mestu in ga čaka igranje v konferenčni ligi. Tottenham je bil v gosteh s 3:0 boljši od že zdavnaj odpisanega Sheffield Uniteda, medtem ko je Chelsea z 2:1 premagal Bournemouth.

Newcastle in Manchester United, sta končala pod pričakovanji na sedmem oziroma osmem mestu. Newcastle je sicer tokrat slavil s 3:1 pri Brentfordu, Manchester United pa je v gosteh premagal Brighton z 2:0.

V boju za obstanek je bilo vse tako rekoč odločeno že pred zadnjim krogom, saj je bila razlika v golih precej na strani Nottingham Foresta. Ta je v gosteh za nameček še premagal Burnley z 2:1 in si še matematično zagotovil obstanek v ligi. Luton je doma izgubil z 2:4 proti Fulhamu.

V drugo ligo se tako tudi uradno seli Luton ob že prej izpadlih Burnleyju in Sheffield Unitedu.

1. Manchester City         38  28  7   3  96:34  91
 2. Arsenal                 38  28  5   5  91:29  89
 3. Liverpool               38  24 10   4  86:41  82
 4. Aston Villa             38  20  8  10  76:61  68
 5. Tottenham               38  20  6  12  74:61  66
 6. Chelsea                 38  18  9  11  77:63  63
 7. Newcastle               38  18  6  14  85:62  60
 8. Manchester United       38  18  6  14  57:58  60