Zdravje > Aktualno
23 ogledov

Kako možgani ustvarijo zemljevid

Zivljenje 03.03.14, mozgani foto: shutterstock Shutterstock
Nagrajenci letošnje Nobelove nagrade za medicino so ugotovili, kje v možganih je GPS.

Letošnjo Nobelovo nagrado za medicino si bodo razdelili ameriško-angleški raziskovalec John O'Keefe ter norveški par May-Britt Moser in Edvard Moser za odkritje sistema pozicioniranja v možganih, "notranjega GPS-a", ki človeku omogoča orientacijo v prostoru, je sporočil Karolinski Inštitut v Stockholmu.

"Odkritja Johna O'Keefa, May-Britt Moser in Edvarda Moserja so rešila problem, ki je stoletja zaposloval filozofe in znanstvenike - kako možgani ustvarijo zemljevid okoli nas in kako lahko krmarimo skozi kompleksno okolje," je v obrazložitvi zapisal inštitut. O'Keefe je leta 1971 odkril prvo komponento tega sistema za določanje položaja. Pri podganah je odkril vrsto živčne celice v delu možganov, imenovanem hipokampus, ki se je aktiviral, ko je bila žival na določenem kraju v laboratoriju. Podgana si je tako v svojih možganih ustvarila zemljevid sobe.

Celica ustvarja koordinatni sistem

Leta 2005 sta nato zakonca May-Britt in Edvard Moser odkrila drugo ključno komponento možganskega sistema pozicioniranja. Identificirala sta vrsto živčne celice, ki ustvari koordinatni sistem in omogoča natančno določanje položaja in sledenje poti. Odkritje bi bilo lahko koristno v nevromedicini, zlasti pri Alzheimerjevi bolezni, pri kateri se del možganov, odgovoren za orientacijo, poškoduje že v zgodnji fazi bolezni. "Znanje o sistemu pozicioniranja v možganih nam torej pomaga razumeti mehanizem, ki podpira uničujočo izgubo prostorskega spomina, ki prizadene ljudi s to boleznijo," so zapisali v odboru za Nobelovo nagrado. 

O'Keefe in zakonca Moser si bodo nagrado v višini osmih milijonov švedskih kron (881.000 evrov) razdelili na pol, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Lani so Nobelovo nagrado za medicino prejeli Američani James Rothman, Randy Schekman in Thomas Südhof za odkritja na področju delovanja celičnega transportnega sistema. Nagrajenci bodo prestižno priznanje tradicionalno prejeli na uradni slovesnosti 10. decembra v Stockholmu.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.