Alpski skedenj v novi podobi

Foto: Žurnal24 Stanovanje v alpskem skednju, OFIS arhitekti Foto: Žurnal24 Stanovanje v alpskem skednju, OFIS arhitekti Foto: Žurnal24 Stanovanje v alpskem skednju, OFIS arhitekti Foto: Žurnal24 Stanovanje v alpskem skednju, OFIS arhitekti Foto: Žurnal24 Stanovanje v alpskem skednju, OFIS arhitekti Foto: Žurnal24 Stanovanje v alpskem skednju, OFIS arhitekti Foto: Žurnal24 Stanovanje v alpskem skednju, OFIS arhitekti Foto: Žurnal24 Stanovanje v alpskem skednju, OFIS arhitekti Foto: Žurnal24 Stanovanje v alpskem skednju, OFIS arhitekti Foto: Žurnal24 Stanovanje v alpskem skednju, OFIS arhitekti Foto: Žurnal24 Stanovanje v alpskem skednju, OFIS arhitekti Foto: Žurnal24 Stanovanje v alpskem skednju, OFIS arhitekti Foto: Žurnal24 Stanovanje v alpskem skednju, OFIS arhitekti Foto: Žurnal24 Stanovanje v alpskem skednju, OFIS arhitekti Foto: Žurnal24 Stanovanje v alpskem skednju, OFIS arhitekti Foto: Žurnal24 Stanovanje v alpskem skednju, OFIS arhitekti Foto: Žurnal24 Stanovanje v alpskem skednju, OFIS arhitekti Foto: Žurnal24 Stanovanje v alpskem skednju, OFIS arhitekti Foto: Žurnal24 Stanovanje v alpskem skednju, OFIS arhitekti Foto: Žurnal24 Stanovanje v alpskem skednju, OFIS arhitekti
Medtem ko se vse več vernakularne arhitekture pri nas ruši in nadomešča z novimi, tipskimi objekti, so slovenski arhitekti iz biroja OFIS obstoječ skedenj prenovili v počitniško kočo.
Oglej si celoten članek

Stanovanje v alpskem skednju se nahaja v Stari Fužini blizu Bohinja in ponuja mirno zatočišče gostom, ki lahko hkrati izkusijo rustično zunanjost in sodobno leseno notranjost.

Stavba s površino 120 m2 je bila poprej uporabljena kot prostor za živino, slamo in kmetijsko orodje. Ko njena prvotna funkcija ni bila več potrebna, so OFIS Arhitekti dobili nalogo, da jo spremenijo v atraktivno rezidenco.

Namen projekta je ozaveščanje o tipični leseni vernakularni arhitekturi: podeželje je namreč polno kmetij, kozolcev in skednjev, ki pa so v veliki večini zapuščeni, v slabem stanju ali pa nevzdrževani, zato se jih lastniki odločijo podreti in zamenjati z generično gradnjo.

»Samo s sprejemanjem tradicije, ki so nam jo posredovali naši predniki, bomo zagotovili, da vernakularna arhitektura preživi, ne le kot narodni simbol, pač pa kot integralni del slovenskega podeželja,« povedo arhitekti.

Zunanjost, ki jo sestavljata kamniti temelj in lesene stenske obloge, je bila v veliki meri ohranjena in obnovljena. Edina vidna intervencija so krožne perforacije na fasadi, za katerimi se skrivajo nova okna.

V notranjosti najprej opazimo staro konstrukcijo iz lesenih nosilcev in nov opažen interier. Koncept objekta je, da se zunanjost pusti kar se da nedotaknjena, medtem ko se v notranjosti ustvari nova lesena školjka, v kateri najdemo bivalne in spalne dele, pa tudi kuhinjo, kopalnico in savno. Pokrita terasa pa nudi čudovite razglede na Julijce.

Fotografije: Tomaž Gregorič

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.