Kaj storiti, ko na cesti "poči"?

Foto: Kristjan Rebeušek
Foto: Kristjan Rebeušek
Kdaj je treba v primeru prometne nesreče poklicati policijo in kdaj ne? Če vam je škodo povzročilo nezavarovano vozilo, se oglasite pri svoji zavarovalnici. Kaj pa če je povzročitelj voznik z vozilom tuje registrske oznake? Policija svetuje.
Oglej si celoten članek

Policisti so zbrali uporabne nasvete, kaj storiti, ko na cesti "poči." Predvsem je treba ohraniti hladno glavo, saj je stres ob nesreči prisoten.

Najprej ustavite vozilo in zavarujte kraj prometne nesreče – postavite varnostni trikotnik, prižgite vse štiri smerne utripalke, ponoči lahko uporabite tudi drug sistem osvetlitve. Iz vozila nikjer ne izstopajte brezglavo, predvsem ne na avtocestah in hitrih cestah.

Če lahko, omogočite prevoznost ceste

V primeru nesreče z materialno škodo smete vozilo odstraniti ceste in omogočiti normalno prevoznost ceste, v nobenem primeru pa se ne smete odpeljati naprej in pustiti soudeležence brez podatkov. O prometni nesreči potem obvestite policijo ali koga drugega, ki to lahko stori, kar je obvezno v vseh prometnih nesrečah s telesnimi poškodbami. V teh nesrečah morate nuditi tudi prvo pomoč poškodovanim.

Pri nesrečah z materialno škodo prisotnost policije ni potrebna je pa zelo priporočljiva če se je nesreča zgodila na bolj nevarnih odsekih cest, vsekakor pa si s soudeleženimi v prometni nesreči ali oškodovanimi izmenjajte  potrebne  podatke  za  uveljavljanje  povračila škode na zavarovalnici, izpolnite evropsko poročilo in pridobite kopijo zelene karte o zavarovanju vozila, če ste trčili z vozilom, ki je registrirano v tujini.

Ne zapuščajte kraja nesreče

Kraj prometne nesreče lahko zapustite samo nujnih primerih, npr. če je potreben takojšen prevoz poškodovanca v bolnišnico, vendar se morate čimprej vrniti na kraj prometne nesreče, pri čemer v nobenem primeru do zaključka ogleda ne smete uživati alkohola, mamil, psihoaktivnih zdravil ali drugih psihoaktivnih snovi.

Če vam je škodo povzročilo nezavarovano vozilo, se oglasite pri svoji zavarovalnici, da bo opravila ogled škode in vam svetovala o nadaljnjem postopku  uveljavljanja  povračila  škode pri Slovenskem zavarovalnem združenju.

Kaj pa če je povzročitelj voznik z vozilom tuje registrske oznake?

Ne glede na to, kdo je oškodovanec morate z drugim udeležencem izmenjati potrebne  podatke za uveljavljanje povračila škode na zavarovalnici, izpolniti evropsko poročilo – to je priporočljivo in obvezno tudi če je bila na kraju nesreče policija – in pridobiti kopijo zelene karte o zavarovanju vozila.

Oškodovanec mora tudi odvzeti kopijo zelene karte, predvsem v primerih, če gre za vozilo, registrirano v državi, ki ni članica Evropske unije oziroma Evropskega gospodarskega prostora (EGP) ali Švica. Če prometno nesrečo povzroči vlečno vozilo s prikolico, je zaradi kritja škode nujno treba izpisati tudi podatke o zavarovanju za vlečno vozilo oz. odvzeti kopijo zelene karte tega vozila.

Oškodovanec  vloži  odškodninski zahtevek pri Slovenskem zavarovalnem združenju oziroma  katerikoli slovenski zavarovalnici, ki – glede na sklenjene korespondenčne pogodbe s tujimi zavarovalnicami – njegov odškodninski zahtevek ustrezno obravnava.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.