Volkswagen o modni tehnologiji: "Najslabše iz obeh svetov"

Foto: MatijaJanežič
Foto: Matija_Janežič
Eden vodilnih mož pri Volkswagnu je zavrnil možnost, da bi Volkswagen sledil zgledu in sistem klasičnih priključnih hibridov nadgradil na princip podaljševalnikov dosega, kot to počnejo nekateri kitajski konkurenti.
Oglej si celoten članek

Šef Volkswagna Thomas Schäfer je kategorično ovrgel možnost, da bi koncern v Evropi razvijal in prodajal tehnologijo podaljševalnikov dosega (EREV). 

Kar je zanimivo, saj je Volkswagen v sodelovanju s kitajskim gigantom SAIC pravkar predstavil model ID.era, konceptni sedemsedežni SUV. Vozilo nudi 300 kilometrov električnega dosega, ki ga učinkovit bencinski generator podaljša še za dodatnih 700 kilometrov.

A to, kar deluje v tekočem kitajskem prometu, ne ustreza dinamičnim in specifičnim evropskim cestam, meni Schäfer. Kot je povedal za Auto Express, je poleg tehničnih izzivov tu še finančni vidik: EREV avto mora hkrati ponujati veliko baterijo, elektromotor in motor z notranjim zgorevanjem. To pa pomeni razvojno velik stroškovni zalogaj, ki se na koncu odrazi v visoki ceni za kupca.

Foto: Volkswagen Volkswagen PHEV

Še bolj neposreden je bil vodja Volkswagnovega razvoja Kai Grünitz, ki trdi, da gre pri tehnologiji EREV za "najslabše iz obeh svetov". Združevanje težke in drage baterije z dodatnim bencinskim motorjem po njegovem mnenju ustvari neučinkovito in pretežko vozilo. Grünitz verjame, da bo razvoj čistih električnih vozil z realnim dosegom nad 600 kilometrov in izjemno hitrim polnjenjem - okoli 15 minut - potrebo po kakršnih koli bencinskih generatorjih v prihodnje povsem izničil.

Volkswagnova pot je torej po besedah obeh vsaj v tem hipu začrtana neposredno v elektriko z rahlim obvozom v obliki PHEV tehnologije.

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

  • 08:13 5. April 2026.

    Vizija je dobra ampak v tem stoletju nedosegljiva. Elektrika je svinjsko draga in polnilnice so kot štiriperesne deteljice.

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.