Razmerja cen so se spremenila, letos je najcenejši …

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia
V zadnjih nekaj mesecih, so cene nekaterih energentov padle, zato so se spremenila tudi razmerja med njimi. Naredili smo novo primerjavo in jo primerjali z lansko. Preverite s čim se lahko ogrevate najceneje.
Oglej si celoten članek

Na cene energentov je v zadnjih dveh mesecih vplivala prevsem epidemija. Tako se je pocenila elektrika, kupimo lahko tudi nekoliko cenejše pelete, občutno nižja pa je tudi cena ekstra lahkega kurilnega olja. 

Po zadnjih podatkih SURS, se je elektrika v prvem četrtletju v primerjavi z enakim obdobjem lani pocenila za devet odstotkov, za kilovatno uro je treba v povprečju odšteti 0,14 evra. Povprečna cena zemeljskega plina za gospodinjstva pa se je v primerjavi z lanskim prvim četrtletjem povišala za pet odstotkov, za kilovatno uro je v povprečju treba odšteti 0,06 evra.

Pri pregledu spletnih strani ponudnikov pelet smo ugotovili, da so nekateri tudi znižali njihove cene. Za na primer pelete najvišjega kakovostnega razreda A1, ki so bili zelo dobro ocenjeni tudi v lanskem testu ZPS, je cena v teh dneh 268 evrov za paleto (990 kg), lani pa je bila njihova cena nekaj manj kot 300 evrov. 

Najbolj so padle cene lahkega kurilnega olja, iz lanske povprečne cene en evro za liter, je cena v zadnjih meseci padla na nekaj več kot 0,7 evra.

Primerjava novih cen pokaže, da najdražje še vedno ostaja ogrevanje na elektriko, z izjemo toplotnih črpalk. Sledi utekočinjen naftni plin (mešanica propana in butana). Na tretjem mestu je še vedno kurilno olje, vendar je v primerjavi s prvima dvema razlika v ceni večja kot je bila lani. Hkrati pa so se stroški kurilnega olja zelo približali stroškom ogrevanja na pelete. Ogrevanje z zemeljskim plinom je v tem trenutku celo cenejše od ogrevanja s peleti, kljub temu, da jih zdaj lahko kupimo po nekoliko nižji ceni. 

primerjava cen energentov 2020 Zaradi padca cene elektrike, se je ob bok do zdaj najcenejšemu ogrevanju s poleni, postavilo ogrevanje s toplotno črpalko. Če primerjamo učinkovito toplotno črpalko z letnim grelnim številom 4 in pirolizni kotel na polena z 92-odstotnim izkoristkom, je ogrevanje s prvo celo za spoznanje cenejše. 

Največ prihranimo s toplotno črpalko in poleni

Primerjali smo tudi prihranke, ki jih lahko dosežemo, če kurilno olje zamenjamo z drugimi, cenejšimi energenti. Še vedno lahko stroške največ zmanjšamo, če bi se ogrevali s toplotno črpalko ali na polena, letos bi bil prihranek približno 940 evrov, lani pa je bil bistveno večji, čez 1500 evrov. Če bi prešli na pelete, bi letos v primerjavi s kurilnim oljem prihranili nekaj manj kot 500 evrov, lani pa je bila razlika skoraj 900 evrov. Pri primerjavi smo izhajali iz letne porabe kurilnega olja 2500 litrov in kotla z 80-odstotnim izkoristkom. 

Cene ogrevanja Primerjava cen energentov: Od najcenejšega do najdražjega

Glede na to, kako se cene energentov spreminjajo oziroma kako so občutljive na trenutna dogajanja v svetu, je ogrevalni sistem težko izbrati le na podlagi trenutnih cen. Zato je pri odločitvi nujno upoštevati še višino naložbe v posamezni sistem, stroške vzdrževanja in način uporabe  - delo in čas, ki ga moramo nameniti posamezni vrsti ogrevanja. 

Vsekakor pa velja razmisliti pelete, polena in kurilno olje kupiti zdaj, ko so njihove cene nižje, kot bodo morda tik pred začetkom naslednje kurilne sezone. 

Več o ogrevanju najdete tukaj.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 8

  • 21:04 5. Junij 2020.

    TČ DAIKIN 11KW,-brez dodanih grelcev130M2 ogrevanja hise,13cm izolacije,trojni termopan lesena okna,rolete z izolacijsko peno,23-24 stopinj v hisi,ze 9let,skupna poraba elektrike …

  • 11:20 5. Junij 2020.

    NOBENA kurilna naprava ne more imeti več kot 100% izkoristek, ker bi to pomenilo, da oddaja več, kot je energent …

  • 10:48 5. Junij 2020.

    Peleti so en veeeeelik nateg,stalno sesanje peči,da ne govorimo o zapackanem filtru v sesalcu,pa ne pomaga noben ciklonski sesalec ,ker …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.