Vlada: postavitev sončnih elektrarn bo obvezna

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia
Na strehe, večje od 1000 kvadratnih metrov, bo po novem postavitev sončne elektrarne obvezna, je danes po seji vlade sporočil podpredsednik vlade Matej Arčon.
Oglej si celoten članek

Vlada je na današnji redni seji med drugim sprejela tudi uredbo, ki ureja področje obvezne postavitve sončnih elektrarn. Vendar pa o uredbi, ki je podzakonski akt julija lani sprejetega zakona o uvajanju naprav za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov energije, Matej Arčon ni povedal ničesar konkretnega. 

Na novinarski konferenci smo izvedeli le, da bo po novem treba na vse novogradnje in rekonstrukcije, za katere je treba pridobiti gradbeno dovoljenje, postaviti sončne elektrarne, če bodo njihove strehe večje od 1000 kvadratnih metrov. Omenil je še, da uredba opredeljuje izjeme, ko sončne elektrarne ne bo treba postaviti, med drugi bodo te veljale, če v posameznem primeru priklop naprave ne bo možen ali če bo lega neustrezna. Dodal je še, da bo to nova poslovna priložnost za poslovne subjekte, za naložbo pa bodo na voljo tudi evropska sredstva. Več naj bi o uredbi v prihodnjih dneh povedala ministra Bojan Kumer in Jože Novak

Sončne elektrarne tudi na obstoječe strehe in parkirišča

Spomnimo, namen zakona in s tem tudi uredbe je sistemsko in sistematično pospešiti solarizacijo Slovenije in predvsem lažje umeščanje proizvodnih naprav v prostor, tudi vetrnih elektrarn. 

V zakonu je med drugim določeno, da je postavitev sončnih elektrarn v nekaterih primerih obvezna. Na vseh novogradnjah, prizidavah in rekonstrukcijah, za katere je treba po zakonu o graditvi objektov treba pridobiti gradbeno dovoljenje, in bodo hkrati imele strehe, s površino, večjo od 1000 kvadratnih metrov, bo po novem postavitev sončne elektrarne obvezna. Enako bo veljalo tudi za vsa nova utrjena parkirišča. 

Drugo pomembno določilo zakona je tudi obvezna solarizacija vseh obstoječih streh in parkirišč, ki imajo površino večjo od 1700 kvadratnih metrov. Lastniki teh bodo imeli ne manj kot dveh in največ 10 let časa, da na te površine postavijo sončne elektrarne. 

V obeh primerih zakon določa izjeme, na katerih navedenih zahtev ne bo treba izpolnjevati, med drugim so to strehe stavb kulturne dediščine, stavbe, kjer postavitve sončne elektrarne tehnično ni možno izvesti, stavbe, za katere bo lastnik skozi izvedensko študijo dokazal, da postavitev ni možna. 

Zakon je začel veljati v začetku avgusta lani. 


 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 70

  • 16:41 29. Marec 2024.

    Pri nas smo na kure sončne celice motirali one sonce iščejo.. ponoči pa jo priklopiš na omeežje

  • 14:39 29. Marec 2024.

    Menda se še mentorji iz štaba kjer je ta naš vajenec prejel navodila zelene agende, krohotajo in so presenečeni kako …

  • 14:08 29. Marec 2024.

    Em komentatorji, ki druzga ku naslova, ki je sam za klike nabirat, nezmorete naprej prebrat....dejte mi obrazlozit, kako naj si …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.