Obsežna pot se začne v slovenskih trsnicah

Foto: TIC Brda Goriška Brda
Do praznika svetega Martina vodi dolga pot, ki jo vsako leto prehodi 30.210 slovenskih vinogradnikov.
Oglej si celoten članek

Pred nami je tradicionalno jesensko rajanje, martinovanje. Ob tem vseslovenskem praznovanju bodo v številnih slovenskih mestih pripravili posebne programe in degustacije, za varnost na cestah pa bodo ddoatno skrbeli policisti. Več o dogajanju v spodnjem prispevku.

Bliža se Drugod po Evropi tega ne boste doživeli

Ob prihajajočem prazniku so na Statističnem uradu Slovenije opozorili, da je do slovenske žlahtne kapljice in Martinovanja zelo dolga in obsežna pot: "V Sloveniji imamo tri vinorodne dežele, ki so razdeljene na devet vinorodnih okolišev. V njih je 15.839 hektarjev vinogradov. Obdeluje jih 30.210 vinogradnikov, ki letno pridelajo skoraj 626.000 hektolitrov vina."

Ko se mošt spremeni v vino

"Vsaka izmed treh vinorodnih dežel oblikuje svoja vina po svoje. Raznolikost slovenske krajine, občutek slovenskega prostora ter bogate vinogradniške in vinarske tradicije – vse to skupaj vinarji radi poimenujejo s francoskim izrazom terroir – se izrazi v vsaki kapljici naših vin," opisujejo na Sursu. 

Dodajajo, da je del vinogradniško-vinarske tradicije tudi praznik svetega Martina, martinovo, ki ga praznujemo 11. novembra, ko se, kot pravi pregovor, mošt spremeni v vino: "Do tega praznika vodi dolga pot, ki jo vsako leto prehodi 30.210 slovenskih vinogradnikov.
Ta pot se začne v slovenskih trsnicah, ki obsegajo 82 hektarjev. V njih trsničarji pridelujejo trte cepljenke, ki jih nato vzgojijo v sadike vinske trte, ki najdejo svoj prostor v enem izmed 49.500 vinogradov po Sloveniji."   

Foto: A. Š. Vinograd

Veliko več belega   

Po najnovejših podatkih o pričakovanih pridelkih poznih posevkov, sadja in grozdja – ti se nanašajo na stanje 5. septembra 2019 – naj bi slovenski vinogradniki po navedbah Sursa v letu 2019 pridelali okoli 108.300 ton grozdja.

Od tega naj bi pridelek belih sort znašal 75.600 ton, pridelek rdečih sort pa 32.700 ton. V primerjavi z rekordnim pridelkom grozdja v letu 2018 naj bi bil sicer pričakovani pridelek grozdja v letu 2019 za 15 % lažji, glede na pridelek grozdja v letu 2017, na katero se nanašajo podatki, uporabljeni v naši grafični predstavitvi, pa težji.

SURS

"Pričakujemo torej lahko dobro letino grozdja in s tem dobro vinsko letino, táko, ki si bo tudi letos zaslužila praznik," dodajajo.

anja.scuka@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.